Čeští kardiologové varují, že zanedbané infarkty a neochota jet do nemocnice anebo k lékaři na preventivní prohlídku kvůli obavě z nákazy koronaviru se časem promítne v podobě exploze případů srdečního selhání. „Ve všech evropských zemích včetně Česka jsme loni zpozorovali 25 až 75% pokles výskytu infarktů. Shodli jsme se, že uvedený jev způsobila především neochota nemocných volat záchrannou službu a dorazit do nemocnice, protože mají strach, aby nechytli infekci,“ říká předseda České kardiologické společnosti (ČKS) Aleš Linhart. Pacienti, kteří mají problémy se srdcem, by se měli dát naočkovat proti covidu-19, neboť patří do nejohroženější skupiny z hlediska úmrtnosti.
Podle něj takoví nemocní nebyli včas a správně ošetřeni. „ A nedostali léčbu, která po infarktu prokazatelně snižuje riziko úmrtí. U části nemocných pak podcenění stavu skončilo nebo skončí fatálně,“ doplňuje šéf České kardiologické společnosti. Další pacienty zřejmě přivede do ordinací kardiologů očekávané zhoršení sociální a ekonomické situace obyvatel, což je vždy tradičně provázáno se zvýšením nemocnosti a úmrtnosti na srdečně cévní onemocnění. Letos dostávají kardiologové do rukou moderní léky, které pacientům uleví od obtíží a řadě z nich zachrání život.
Linhart tvrdí, že situaci zhoršuje skutečnost, že přibližně pětina nemocných nedorazila na preventivní prohlídky. „Dlouhodobá špatná kontrola srdečního rytmu, tlaku, srdečního selhání či cholesterolu bude mít později následky v podobě mnohem vážnějších komplikací. Například včasná léčba vysokého tlaku snižuje riziko selhání srdce téměř o polovinu. Další hrozbu do budoucna vidíme ve zhoršení socioekonomické situace, které bylo vždy doprovázeno zvýšením nemocnosti a úmrtnosti na srdečně cévní choroby. Podle čísel, která máme k dispozici, vede pokles hrubého domácího produktu o přibližně pět procent k minimálně stejnému vzestupu úmrtnosti na kardiovaskulární onemocnění,“ vysvětluje Linhart.
Léky na srdeční selhání pojišťovny zatím nehradí
Kardiologové letos dostali do ruky účinný nástroj pro boj se srdečním selháním, a to takzvané glifloziny. Zmiňované léky zatím byly k dispozici pouze pro vybrané diabetiky. Nově je svým pacientům, kteří jsou bez cukrovky, může předepsat i kardiolog. Zatím je však nehradí zdravotní pojišťovny, a tak si pacienti musí připlatit. „Glifloziny u našich pacientů významně zvyšují kvalitu života a prodlužují jej. Mají příznivý vliv na srdce a na ledviny, které u pacientů se srdečním selháním trpí. Léky ulevují zatíženému srdci a zlepšují jeho metabolismus,“ připomíná předseda České asociace srdečního selhání (ČKS) Filip Málek. Diabetikům léky snižují hladinu cukru v krvi tím, že navozují vylučování cukru v moči. U těchto pacientů také brání vzniku nového srdečního selhání, 30 až 40 % lidí se srdečním selháním má totiž zároveň cukrovku.
U osob se srdečním selháním, kteří cukrovku nemají, dochází spolu s vylučováním cukru ke zvýšenému vylučování vody a soli, zlepšuje se metabolismus srdečního svalu. Jak dlouho si kardiaci počkají, než bude lék hrazený i jim, záleží do velké míry na zdravotních pojišťovnách. „V ordinaci mám desítky pacientů, kterým by tyto léky mohly přinést významnou úlevu. Po jejich nasazení dochází k ústupu dušnosti, zmenší se otoky, zlepšuje se tolerance námahy. Kromě výrazného zlepšení kvality však tyto léky umí i život významně prodloužit. Přestože už nyní si část pacientů tyto léky hradí sama, pro jiné může být cena, přesahující tisíc korun za měsíc, bariérou pro tuto efektivní léčbu,“ upřesňuje Jiří Veselý, člen výboru České asociace ambulantních kardiologů a ambulantní kardiolog z EDUMED.
V České republice bylo v roce 2018 léčeno 285 tisíc nemocných s diagnózou srdečního selhání, každý rok přibývá téměř 60 tisíc nových pacientů. V posledních pěti letech se množství pacientů se zmíněnou diagnózou zvedlo o více než polovinu. A o třetinu stoupl počet úmrtí na srdeční selhání. „Počet nemocných do roku 2030 odhadem vzroste o dalších 50 procent, a to na 450 tisíc,“ je přesvědčený Málek.
Srdeční selhání se podle expertů často projevuje nevýrazně a je zaměnitelné za řadu jiných chorob. Lidem otékají nohy, hůř se jim dýchá, jsou unavení, buší jim srdce, trpí nechutenstvím, nadýmáním, zvětšováním břicha nebo dušností v hlubokém předklonu. „U někoho se projeví selhání po infarktu, nebo po zánětu srdečního svalu, někdy se ale rozvine i bez předchozího varování. Může nastoupit v několika minutách, nebo se postupně rozvíjí i dlouhé měsíce,“ dodává Málek.
Kardiologové apelují, aby se lidé se srdečním selháním a dalšími kardiovaskulárními problémy nechali očkovat proti koronaviru. „Kardiaci jsou nejohroženější skupinou z hlediska úmrtnosti na covid-19. Pokud se nakazí a musí do nemocnice, umírá jich 10–15 procent. Hůře jsou na tom jen pacienti s onkologickým onemocněním a s již existujícím onemocněním plic,“ varuje Aleš Linhart, šéf České kardiologické společnosti.
23. května 2025 16:40
Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ
Související

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů
lékaři , srdeční tep srdce , nemoci , zdraví , Zdravotnictví
Aktuálně se děje
před 4 minutami

Zelenskyj nechápe, proč Trump mlčí. Západ jen dodává Putinovi odvahu, tvrdí
před 1 hodinou

Druhý blackout za dva dny. Francie řeší podivnou sabotáž
před 2 hodinami

Tisíc za tisíc. Ukrajina a Rusko dokončily dosud největší výměnu vězňů
před 3 hodinami

Švédsko poráží Dánsko 6:2 a slaví bronz z mistrovství světa
před 3 hodinami

Dostáváte miliardy, chceme jména a země. Trumpův boj proti Harvardu pokračuje
před 4 hodinami

Torpédoborec se v Severní Koreji převrátil na bok. Úřady pozatýkaly pracovníky loděnice
před 6 hodinami

Evropa si pěstuje čínského hada na prsou. A začíná jí to docházet
před 7 hodinami

Šéfka SOCDEM a bývalý ministryně Maláčová má rakovinu
před 8 hodinami

"Chci domů za dcerou, ale pokud se vzdáme, vrátí se." Jak se žije na ukrajinské frontě?
před 9 hodinami

Největší ruský útok od začátku války: Na Ukrajině umíraly pod palbou raket a dronů i děti
před 10 hodinami

Experti se obávají nejhoršího: Rusko testuje zbraň, která může zvrátit situaci na Ukrajině
před 12 hodinami

"Svět se nestará, jestli všichni zemřeme." V troskách Gazy panuje hlad a zoufalství
před 13 hodinami

Trumpova strategie nevyšla. Kvůli clům zdražíme, ať si náklady zaplatí Američané, vzkazují firmy
před 14 hodinami

Počasí se příští týden citelně oteplí, dorazí ale déšť
včera

"Trochu respektu..." EU zareagovala na Trumpovu hrozbu 50% cel
včera

Švýcarsko rozdrtilo Dánsko 7:0 a postupuje do finále hokejového mistrovství světa
včera

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu
včera

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce
včera

Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství
včera
Američané na hokejovém MS rozdrtili Švédy 6:2. O zlato si zahrají poprvé po 65 letech
Hokejové mistrovství světa v Stockholmu přineslo v prvním semifinále velké překvapení a drtivé zklamání pro domácí fanoušky. Švédsko nezvládlo očekávání a v Avicii Areně utrpělo těžkou porážku 2:6 s výběrem USA, který po dlouhých 65 letech postoupil do finále světového šampionátu.
Zdroj: Libor Novák