Covid-19 poškozuje plíce, mozek i srdce, shodují se odborníci z ČR i ze světa

Onemocnění COVID-19 je považováno především za respirační onemocnění. SARS-CoV-2 ale ovlivňuje více orgánových systémů včetně kardiovaskulárního či centrálního nervového systému (CNS), nová studie z Univerzity Yale potvrdila, že se infekce může dostat také do mozku. Podle českého infektologa Ladislava Machala, který se obává dlouhodobých následků viru, to není žádné překvapení.

Příznaky poškození centrálního nervového systému bývají prakticky u všech virových onemocnění, uvedl Machala v rozhovoru pro Český rozhlas. „To, že máme zvýšenou teplotu a bolí nás hlava, to je příznak vlastně vlivu té infekce na jeho funkci a viry mohou poškodit mozek různými způsoby,“ vysvětluje infektolog. Příkladem invence nervových buněk je virus klíšťového zánětu mozkových blan, který je v České republice poměrně častým onemocněním, nebo plané neštovice, které mohou obranyschopnost zamířit na tkáně a imunitní reakce je poškodí.

Podle slov Machaly jsou u covidu-19 největším problémem plíce. „Když budete mít málo kyslíku, okamžitě se to projeví na funkci mozku,“ ujasňuje. V akutním stádiu infekce se může vir dostat až do mozku, podle slov Machaly je to především kvůli schopnosti viru navodit trombózu malých žilních cév, ale jaký dopad má na mozek se podle slov Machaly teprve uvidí. „Každá porucha prokrvení, třeba toho v mozku, se okamžitě projeví a já bych se obával těch pozdních následků, protože ty uvidíme až s odstupem několika měsíců, popřípadě let,“ uvedl.

Kolik lidí bude mít dlouhodobé následky po prodělání covid-19, není podle infektologa zatím jasné. Uvedl, že stále nevíme, jaký podíl populace prodělá nákazu bezpříznakově a jaký je průřez celou populací. „Pacienti s dlouhodobými následky se objevují a s tím, jak bude pandemie pokračovat se budou stále objevovat,“ míní Machala, který se domnívá, že mozek není nejrizikovější orgán, protože může dojít k poškození kterékoliv tkáně.

Jako dlouhodobý následek u pacientů s těžkým průběhem covid-19 se začala objevovat plicní fibróza, tzv. zjizvení plic. „Minulý týden jsem byl konfrontovat pacienta, který prodělal středně těžký covid-19 v USA. Byl připojený na kyslík a velmi rychle se z toho dostal a teď pracuje v ČR a najednou se u něj začala rozvíjet plicní fibróza. S největší pravděpodobností je to pozdní následek,“ uvedl Machala, který upozornil i na zvýšený výskyt poškození srdečního svalu.

Na poškození srdce vlivem koronaviru upozorňují i čeští kardiologové. „SARS-CoV2 představuje u nejtěžších nemocných závažný zánětlivý stav, navíc s výrazným poškozením plic. To klade velké nároky na oběh a může vést k nedostatečné dodávce kyslíku pro srdeční sval. Pokud má takový nemocný nějaké srdeční onemocnění, může být zátěž nad hranicí možností se s tím vyrovnat,“ uvedl přední český kardiolog Aleš Linhart. Podle jeho slov může koronavirus způsobit nejen zánět srdečního svalu, ale i změny na cévách, kvůli kterým vznikají krevní sraženiny v různých částech oběhového systému.

Přibližně polovina pacientů s těžkým průběhem onemocnění covid-19 vykazuje různé formy kardiovaskulárního onemocnění. Toto zjištění dokládají i zahraniční studie. Výzkum provedený v Německu zjistil, že až 78 % pacientů s covid-19 má změny na srdci viditelné na magnetické rezonanci. V Číně jsou výsledky mezi 20 % až 60 %, což Linhart vysvětluje tím, že závisí především na použité technice, protože některé jsou více citlivé než jiné.

Pomoci by mohl mezinárodní registr pacientů, který by byl vítaným nástrojem mnoha specialistů. „Srdeční poškození tu sice je, ale choroba zasahuje ve velké míře i plíce a další orgány. Registry tak budou multidisciplinární,“ míní předseda České kardiologické společnosti, která doporučuje lidem s onemocněním srdce dbát na ochranná opatření, nevysazovat léčbu a být v kontaktu se svým lékařem. „Říká se, že kardiaci umírají nikoli na koronavirus, ale s koronavirem. Současná data ukazující časté přímé poškození srdce to hodně zpochybňují,“ dodává Linhart.

Související

Ilustrační fotografie

7 signálů, že srdce selhává

Srdeční selhání je jednou z hlavních příčin hospitalizace u lidí, kteří jsou starší 65 let. V současnosti se s onemocněním, při kterém srdce nezvládá pumpovat dostatečné množství krve do organismu, léčí více než 280 tisíc lidí. U většiny z nich nemoc propukla po prodělaném infarktu.
Nemocnice, ilustrační foto

Pokud kardiaky napadne nákaza, je u nich třikrát vyšší riziko než u ostatních, říká Linhart

Česká kardiologická společnost vítá, že pacienti, kteří mají problémy se srdcem, mohou být od minulého týdne přednostně očkováni proti onemocnění covid-19. „Pokud se kardiaci infikují koronavirem, vystavují se oproti jiným nemocným trojnásobně vyššímu riziku, že infekci podlehnou. Jsem velice rád, že o vakcinaci je ze strany pacientů, kteří mají problémy se srdcem, velký zájem,“ říká předseda České kardiologické společnosti (ČKS) Aleš Linhart, který s kolegy představil i nové moderní léky, které mají zabránit nežádoucímu vzniku srážení krve.

Více souvisejících

srdeční tep srdce věda mozek cévy Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy