Objev, který vědcům vyrazil dech: Zvířata mohou žít měsíce bez kyslíku

Během zimy se jeden druh želv ukládá k zimnímu spánku v rybnících a jezerech. Ačkoliv jsou pod vrstvou ledu, dokáží přežít až šest měsíců bez toho, aby potřebovaly kyslík. Podle vědců by důkladné pochopení mechanismu tohoto procesu mohlo vést k vyvinutí léků pro problémy s nedostatkem kyslíku.

Kajmanka dravá je vodní želva, která obývá mělká sladkovodní jezera a rybníky ve Střední a Severní Americe. Od známějších menších žel se odlišuje značnou velikostí. Nová studie, publikovaná v Proceedings of the Royal Society B, nyní uvádí další zvláštní vlastnost, kterou tento druh želv má.

Vědci zjistili, že tyto želvy jsou připravovány na život bez kyslíku od svého počátku. . Jejich embrya, která se vyvíjejí v hnízdě hluboko pod vodou, mohou být někdy vystavena pouze 11% kyslíku. Jejich srdce je v důsledku toho naprogramováno tak, aby želvy byly schopné vyrovnat se těmito podmínkami po zbytek svého života.

„Jsme nadšeni, že jsme první, kdo odhalil, že je možné změnit míru tolerance, kterou mají želvy pro prostředí s nízkým obsahem kyslíku, a to včasným vystavením hypoxii (stav, kdy tělo má menší či nedostatečné množství kyslíku, než které organismus potřebuje – poznámka redakce) během vývoje," uvedl Ilan Ruhr z University of Manchester.

Vědci studovali skupinu mladých kajmanek dravých, z nichž polovina se vyvinula za normálních podmínek dodávek kyslíku (21%) a druhá se vyvinula pod hladinou těchto dodávek kyslíku (10%). Zjistili, že došlo k izolaci svalových buněk, které pak byly vystaveny nižším hladinám kyslíku.

I když byl kyslík znovu zaveden, což u savců způsobuje rozsáhlé poškození srdeční tkáně, srdeční buňky vykazovaly jen malé poškození. Ranné vystavení se nepřítomnosti kyslíku snížilo množství ROS, molekuly, která může být toxická, když se tkáň znovu okysličí příliš rychle. Též to napomohlo tomu, aby si srdce zvyklo na ztížené podmínky a smršťovalo se, i když nemá dostatečný přísun kyslíku.

Lidé, kteří mají srdeční záchvaty, případně postupují transplantace srdce, mají srdce obvykle poškozena výslednou hypoxií, kdy jim nejsou dodávány dostatečné živiny. Vědci věří, že by prostřednictvím výzkumu zvláštní schopnosti želv přežít bez dostatečných zásob kyslíku mohli vyvinout léky, které tuto schopnost dokáží dát i lidem.

„Srdeční buňky želv a lidí jsou si anatomicky velmi podobné," poukazuje srovnávací fyzioložka Gina Galliová z University of Manchester, „takže pokud se naučíme porozumět, jaké faktory jim umožňují přežít v prostředí bez kyslíku, doufáme, že se nám podaří to aplikovat pro medicínské scénáře.“

Související

Ilustrační foto

Záchranu želviček u břehů USA zkomplikovalo počasí a porucha

Záchranáři dopravili do bezpečí stovky karet Kempových, které našli na plážích massachusettského Cape Codu polomrtvé kvůli ochlazující se vodě oceánu. Většinu dobrovolníci a záchranáři přesunuli do bostonského akvária a střediska pro mořské živočichy v Bourne v Massachusetts.
Želvy

Na Galapágy se vrátila želva, která pomohla zachránit svůj poddruh

Do volné přírody na jednom z Galapážských ostrovů vypustili ekvádorští ochranáři patnáct samců želv sloních, kteří v uplynulých desítkách let pomáhali se záchranou svého druhu. Byl mezi nimi i více než stoletý Diego, jemuž je připisován hlavní podíl na záchraně poddruhu chelonoidis nigra hoodensis, informovala dnes agentura Reuters.

Více souvisejících

Želvy srdeční tep srdce

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Aktualizováno před 53 minutami

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

včera

Petr Pavel navštíví Belgii a Francii, ve středu promluví v Evropském parlamentu

Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk. Nejdůležitějším bodem zahraniční cesty, která proběhne v úterý a ve středu, bude vystoupení v Evropském parlamentu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy