Objev, který vědcům vyrazil dech: Zvířata mohou žít měsíce bez kyslíku

Během zimy se jeden druh želv ukládá k zimnímu spánku v rybnících a jezerech. Ačkoliv jsou pod vrstvou ledu, dokáží přežít až šest měsíců bez toho, aby potřebovaly kyslík. Podle vědců by důkladné pochopení mechanismu tohoto procesu mohlo vést k vyvinutí léků pro problémy s nedostatkem kyslíku.

Kajmanka dravá je vodní želva, která obývá mělká sladkovodní jezera a rybníky ve Střední a Severní Americe. Od známějších menších žel se odlišuje značnou velikostí. Nová studie, publikovaná v Proceedings of the Royal Society B, nyní uvádí další zvláštní vlastnost, kterou tento druh želv má.

Vědci zjistili, že tyto želvy jsou připravovány na život bez kyslíku od svého počátku. . Jejich embrya, která se vyvíjejí v hnízdě hluboko pod vodou, mohou být někdy vystavena pouze 11% kyslíku. Jejich srdce je v důsledku toho naprogramováno tak, aby želvy byly schopné vyrovnat se těmito podmínkami po zbytek svého života.

„Jsme nadšeni, že jsme první, kdo odhalil, že je možné změnit míru tolerance, kterou mají želvy pro prostředí s nízkým obsahem kyslíku, a to včasným vystavením hypoxii (stav, kdy tělo má menší či nedostatečné množství kyslíku, než které organismus potřebuje – poznámka redakce) během vývoje," uvedl Ilan Ruhr z University of Manchester.

Vědci studovali skupinu mladých kajmanek dravých, z nichž polovina se vyvinula za normálních podmínek dodávek kyslíku (21%) a druhá se vyvinula pod hladinou těchto dodávek kyslíku (10%). Zjistili, že došlo k izolaci svalových buněk, které pak byly vystaveny nižším hladinám kyslíku.

I když byl kyslík znovu zaveden, což u savců způsobuje rozsáhlé poškození srdeční tkáně, srdeční buňky vykazovaly jen malé poškození. Ranné vystavení se nepřítomnosti kyslíku snížilo množství ROS, molekuly, která může být toxická, když se tkáň znovu okysličí příliš rychle. Též to napomohlo tomu, aby si srdce zvyklo na ztížené podmínky a smršťovalo se, i když nemá dostatečný přísun kyslíku.

Lidé, kteří mají srdeční záchvaty, případně postupují transplantace srdce, mají srdce obvykle poškozena výslednou hypoxií, kdy jim nejsou dodávány dostatečné živiny. Vědci věří, že by prostřednictvím výzkumu zvláštní schopnosti želv přežít bez dostatečných zásob kyslíku mohli vyvinout léky, které tuto schopnost dokáží dát i lidem.

„Srdeční buňky želv a lidí jsou si anatomicky velmi podobné," poukazuje srovnávací fyzioložka Gina Galliová z University of Manchester, „takže pokud se naučíme porozumět, jaké faktory jim umožňují přežít v prostředí bez kyslíku, doufáme, že se nám podaří to aplikovat pro medicínské scénáře.“

Související

Ilustrační foto

Záchranu želviček u břehů USA zkomplikovalo počasí a porucha

Záchranáři dopravili do bezpečí stovky karet Kempových, které našli na plážích massachusettského Cape Codu polomrtvé kvůli ochlazující se vodě oceánu. Většinu dobrovolníci a záchranáři přesunuli do bostonského akvária a střediska pro mořské živočichy v Bourne v Massachusetts.
Želvy

Na Galapágy se vrátila želva, která pomohla zachránit svůj poddruh

Do volné přírody na jednom z Galapážských ostrovů vypustili ekvádorští ochranáři patnáct samců želv sloních, kteří v uplynulých desítkách let pomáhali se záchranou svého druhu. Byl mezi nimi i více než stoletý Diego, jemuž je připisován hlavní podíl na záchraně poddruhu chelonoidis nigra hoodensis, informovala dnes agentura Reuters.

Více souvisejících

Želvy srdeční tep srdce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

včera

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

včera

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy