Vědci zjistili, co s vámi udělá, když budete dva týdny sedět. Výsledek studie děsí

Pohyb je život a lenošení člověku neprospívá. Když člověk nevyvíjí žádnou aktivitu roste obsah tuku v jeho těle a tím se zhoršuje fungování jeho srdce a plic. Podle deníku Corriere della Sera stačí dva týdny bez pohybu, aby se zhoršil metabolický profil, tedy poměr mezi svalstvem a tukem v těle. Tělo se dostane do normálního stavu, když začne znovu sportovat.

Všichni lidé by se měli více pohybovat, protože pravidelná fyzická aktivita je důležitá. Studie britských vědců, která byla prezentována na sjezdu Evropského sdružení pro studium cukrovky ukázala, že zdraví může narušit i krátkodobé sezení.

Výzkum byl realizován na skupině mladých a fyzicky aktivních lidí, kteří denně ušli více než deset tisíc kroků a jejich tělesná hmotnost byla normální. Vědci u nich před začátkem studie zjišťovali funkčnost dýchací soustavy, měřili podíl tuku v těle a srdeční činnost. Dobrovolníci poté dva týdny seděli denně více než sto minut a méně chodili.

Po dvou týdnech s omezením pohybu se jejich výsledky pohoršili. Funkčnost plic se zhoršila a v těle vzrostl podíl tuku na úkor svalstva, který se začal soustřeďovat do jater. Snížila se citlivost na inzulin, který kontroluje metabolismus glukózy. "Jestliže znovu začneme s normální fyzickou aktivitou, v krátké době se zlepší srdeční činnost a dýchání a totéž platí o tuku v játrech, o obvodu pasu, o tělesném tuku a citlivosti na inzulin," řekla autorka studie Kelly Bowdenová-Daviesová.

Související

Ilustrační fotografie

Bohatství středověkých domácností se skrývalo i na podlaze

Pokud k nám dnes přijde návštěva, jistě ji na první pohled upoutá vzhled domu, jeho fasády, velikost a údržba. Uvnitř pak sleduje nejen tvar jednotlivých prostor, ale také výzdobu a celkovou texturu. Nejinak tomu bylo ve středověku. Majitelé hradů i měšťanských domů se snažili své bohatství dávat na obdiv, kde jen to bylo možné. Například na podlaze.

Více souvisejících

životní styl zdraví srdeční tep srdce sport tuk civilizační choroby obezita, nadváha, hubnutí

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

včera

včera

včera

včera

Čečenský vůdce Kadyrov velebí syna, který na videu mlátí vězně

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov vyjádřil na sociální síti hrdost na dospívajícího syna Adama, který na zveřejněném videu mlátí vězně podezřelého ze spálení koránu. Chlapec podle svého otce udělal správnou věc. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy