Pokud kardiaky napadne nákaza, je u nich třikrát vyšší riziko než u ostatních, říká Linhart

Česká kardiologická společnost vítá, že pacienti, kteří mají problémy se srdcem, mohou být od minulého týdne přednostně očkováni proti onemocnění covid-19. „Pokud se kardiaci infikují koronavirem, vystavují se oproti jiným nemocným trojnásobně vyššímu riziku, že infekci podlehnou. Jsem velice rád, že o vakcinaci je ze strany pacientů, kteří mají problémy se srdcem, velký zájem,“ říká předseda České kardiologické společnosti (ČKS) Aleš Linhart, který s kolegy představil i nové moderní léky, které mají zabránit nežádoucímu vzniku srážení krve.

Kardiologům se ulevilo, že se jim podařilo s ministerstvem zdravotnictví vyjednat přednostní očkování pro pacienty, které trápí problémy se srdcem. Podle předsedy České kardiologické společnosti Aleše Linharta se jedná o vysoce rizikovou skupinu. „Je dobře, že jsme s resortem zdravotnictví nalezli shodu a přednostně se mohou očkovat kardiaci bez ohledu na věk. Samozřejmě klíčové je, jak moc daného pacienta potíže sužují. Na základě statistik jsme zjistili, že vakcinace proti chřipce zachrání polovinu kardiaků, u očkování proti covidu-19 by úspěšnost mohla být ještě vyšší,“ predikuje na dotaz redakce EuroZprávy.cz Aleš Linhart. Koronavirus je pro lidi s nemocným srdcem nebezpečný hlavně proto, že při napadení dochází k úbytku kyslíku. „Tím se poškodí srdeční sval a posléze může dojít k zánětu,“ dodává.

Přednosta I. interní kliniky kardiologického oddělení ve Fakultní nemocnice Olomouc Miloš Táborský ale doporučuje, aby se kardiaci nechali naočkovat ve velkých centrech. „Praktičtí lékaři nemají totiž dostatečné kapacity v dodávce vakcín a každá prodleva u těchto pacientů je nebezpečná. Na druhou stranu praktici mají o svých pacientech detailní přehled a právě oni rozhodnou, kdo má tak vážné problémy, že má nárok, aby obdržel speciální kód na přednostní očkování,“ tvrdí Táborský, který je rovněž místopředsedou České kardiologické společnosti. Sám je nadšený, jak nemocní se srdcem k registraci rychle a odpovědně přistoupili. „Uvědomují si, že speciálně pro ně je očkování jedinou cestou, a proto jsem velice rád, jak zareagovali.“

Jeho kolega Aleš Linhart ale určitý optimismus brzdí. Má vážné obavy, jak se koronavirová pandemie, až odezní, projeví na pacientech s ischemickou chorobou či srdečním selháním. „Mnoho z nich se bojí chodit k lékaři, byť mají velké obtíže. Strach z eventuální nákazy covidem-19 je silnější než řešení aktuálního stavu. Bohužel musím uznat, že na současné situaci, kdy pacienti zůstávají raději doma, máme zásluhu i my lékaři, neboť jsme dlouho říkali, aby lidé nikam nechodili a zůstávali ve svých obydlí,“ přiznává určitý podíl chyby Linhart. Statistika podle něj dokazuje, že mnozí pacienti neřešili infarkt. Loni totiž ubylo o 14 procent infarktů ve srovnání s minulostí. „Mám silné podezření, že za poklesem může stát právě pandemie. Už jsme se přesvědčili, že lidé doma infarkt prodělali, anebo ignorovali pálení na hrudi. To je naprosto nepřijatelné.“

Odsouvání i preventivního vyšetření může mít vážné vedlejší následky. „Až se epidemiologická situace zlepší, očekávám u kardiaků velký nárůst diabetu i obezity, neboť většina z nás pracuje z domova, nechodí ven, a tak se vůbec nehýbe. Absence pohybu je pro srdce velkým rizikem. Kardiology po odeznění pandemie čeká hodně práce. Proto bych byl rád, aby lidé při sebemenším podezření ani nyní neváhali a okamžitě vyhledali odbornou pomoc,“ přeje si Linhart.

Díky moderním lékům odpadnou testy i dieta

Experti při léčbě srdečních chorob hodně sázejí na moderní léky, které se označují jako Nové antikoagulační léky (NOAC) a užívají se například při fibrilaci srdečních síní. Mají výhodnější vlastnosti než ty dosavadní, které lékaři užívají proti nebezpečným sraženinám, tedy trombům. Dlouhé roky hrály prim heparin a warfarin. Nové preparáty mají ještě více zabránit nežádoucímu vzniku srážení krve. „Moderní medikamenty jako dabigatran,  apixaban, rivaroxaban jsou pohodlné a šetrné. Pacienti tak už nemusejí chodit na kontrolu ohledně srážlivosti krve, jako tomu bylo u warfarinu,“ vysvětluje Richard Češka, předseda České internistické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. 

Profesor Táborský nové preparáty označil za malou revoluci s velkým a pozitivním dopadem na léčbu pacientů v každodenní klinické praxi. „Výhodou NOAC je rychlost účinku i bezpečnost. Lidé také nemusejí dodržovat omezující dietní opatření.“ Moderní léky nebudou svým pacientům dávat jen kardiologové, ale předepsat je mohou i internisté, neurologové, ortopedi, chirurgové, angiologové, hematologové a geriatři.

Pro Češku je primární, že odpadnou už zmíněné testy ohledně srážlivosti krve. „Mnozí pacienti na ně nechodili a nyní se kvůli koronaviru bojí opět přijít. Když měli problémy, vyřešili je tak, že si vzali další dávku warfarinu, při které může dojít k masivnímu krvácení do mozku, anebo do zažívacího traktu. Moderní preparáty riziku zabraňují,“ doplňuje Richard Češka.

Táborský na úterní videokonferenci upozornil, že warfarin v České republice stále užívá kolem 700 tisíc pacientů. „A to je pořád poměrně dost vysoký počet. Předpokládáme, že by na moderní léky v první linii mohlo přejít padesát až sedmdesát tisíc lidí.“ Češka ale zdůrazňuje, že nové preparáty nejsou pro každého. „Stále totiž existují vybrané skupiny nemocných, u nichž není možné warfarin zaměnit za NOAC, proto i po uvolnění do první linie nelze záměnu provádět bezhlavě,“ varuje profesor Richard Češka.

Související

Více souvisejících

lékaři nemoci srdeční tep srdce Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) léky nemocnice

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

včera

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

včera

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy