Pokud kardiaky napadne nákaza, je u nich třikrát vyšší riziko než u ostatních, říká Linhart

Česká kardiologická společnost vítá, že pacienti, kteří mají problémy se srdcem, mohou být od minulého týdne přednostně očkováni proti onemocnění covid-19. „Pokud se kardiaci infikují koronavirem, vystavují se oproti jiným nemocným trojnásobně vyššímu riziku, že infekci podlehnou. Jsem velice rád, že o vakcinaci je ze strany pacientů, kteří mají problémy se srdcem, velký zájem,“ říká předseda České kardiologické společnosti (ČKS) Aleš Linhart, který s kolegy představil i nové moderní léky, které mají zabránit nežádoucímu vzniku srážení krve.

Kardiologům se ulevilo, že se jim podařilo s ministerstvem zdravotnictví vyjednat přednostní očkování pro pacienty, které trápí problémy se srdcem. Podle předsedy České kardiologické společnosti Aleše Linharta se jedná o vysoce rizikovou skupinu. „Je dobře, že jsme s resortem zdravotnictví nalezli shodu a přednostně se mohou očkovat kardiaci bez ohledu na věk. Samozřejmě klíčové je, jak moc daného pacienta potíže sužují. Na základě statistik jsme zjistili, že vakcinace proti chřipce zachrání polovinu kardiaků, u očkování proti covidu-19 by úspěšnost mohla být ještě vyšší,“ predikuje na dotaz redakce EuroZprávy.cz Aleš Linhart. Koronavirus je pro lidi s nemocným srdcem nebezpečný hlavně proto, že při napadení dochází k úbytku kyslíku. „Tím se poškodí srdeční sval a posléze může dojít k zánětu,“ dodává.

Přednosta I. interní kliniky kardiologického oddělení ve Fakultní nemocnice Olomouc Miloš Táborský ale doporučuje, aby se kardiaci nechali naočkovat ve velkých centrech. „Praktičtí lékaři nemají totiž dostatečné kapacity v dodávce vakcín a každá prodleva u těchto pacientů je nebezpečná. Na druhou stranu praktici mají o svých pacientech detailní přehled a právě oni rozhodnou, kdo má tak vážné problémy, že má nárok, aby obdržel speciální kód na přednostní očkování,“ tvrdí Táborský, který je rovněž místopředsedou České kardiologické společnosti. Sám je nadšený, jak nemocní se srdcem k registraci rychle a odpovědně přistoupili. „Uvědomují si, že speciálně pro ně je očkování jedinou cestou, a proto jsem velice rád, jak zareagovali.“

Jeho kolega Aleš Linhart ale určitý optimismus brzdí. Má vážné obavy, jak se koronavirová pandemie, až odezní, projeví na pacientech s ischemickou chorobou či srdečním selháním. „Mnoho z nich se bojí chodit k lékaři, byť mají velké obtíže. Strach z eventuální nákazy covidem-19 je silnější než řešení aktuálního stavu. Bohužel musím uznat, že na současné situaci, kdy pacienti zůstávají raději doma, máme zásluhu i my lékaři, neboť jsme dlouho říkali, aby lidé nikam nechodili a zůstávali ve svých obydlí,“ přiznává určitý podíl chyby Linhart. Statistika podle něj dokazuje, že mnozí pacienti neřešili infarkt. Loni totiž ubylo o 14 procent infarktů ve srovnání s minulostí. „Mám silné podezření, že za poklesem může stát právě pandemie. Už jsme se přesvědčili, že lidé doma infarkt prodělali, anebo ignorovali pálení na hrudi. To je naprosto nepřijatelné.“

Odsouvání i preventivního vyšetření může mít vážné vedlejší následky. „Až se epidemiologická situace zlepší, očekávám u kardiaků velký nárůst diabetu i obezity, neboť většina z nás pracuje z domova, nechodí ven, a tak se vůbec nehýbe. Absence pohybu je pro srdce velkým rizikem. Kardiology po odeznění pandemie čeká hodně práce. Proto bych byl rád, aby lidé při sebemenším podezření ani nyní neváhali a okamžitě vyhledali odbornou pomoc,“ přeje si Linhart.

Díky moderním lékům odpadnou testy i dieta

Experti při léčbě srdečních chorob hodně sázejí na moderní léky, které se označují jako Nové antikoagulační léky (NOAC) a užívají se například při fibrilaci srdečních síní. Mají výhodnější vlastnosti než ty dosavadní, které lékaři užívají proti nebezpečným sraženinám, tedy trombům. Dlouhé roky hrály prim heparin a warfarin. Nové preparáty mají ještě více zabránit nežádoucímu vzniku srážení krve. „Moderní medikamenty jako dabigatran,  apixaban, rivaroxaban jsou pohodlné a šetrné. Pacienti tak už nemusejí chodit na kontrolu ohledně srážlivosti krve, jako tomu bylo u warfarinu,“ vysvětluje Richard Češka, předseda České internistické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. 

Profesor Táborský nové preparáty označil za malou revoluci s velkým a pozitivním dopadem na léčbu pacientů v každodenní klinické praxi. „Výhodou NOAC je rychlost účinku i bezpečnost. Lidé také nemusejí dodržovat omezující dietní opatření.“ Moderní léky nebudou svým pacientům dávat jen kardiologové, ale předepsat je mohou i internisté, neurologové, ortopedi, chirurgové, angiologové, hematologové a geriatři.

Pro Češku je primární, že odpadnou už zmíněné testy ohledně srážlivosti krve. „Mnozí pacienti na ně nechodili a nyní se kvůli koronaviru bojí opět přijít. Když měli problémy, vyřešili je tak, že si vzali další dávku warfarinu, při které může dojít k masivnímu krvácení do mozku, anebo do zažívacího traktu. Moderní preparáty riziku zabraňují,“ doplňuje Richard Češka.

Táborský na úterní videokonferenci upozornil, že warfarin v České republice stále užívá kolem 700 tisíc pacientů. „A to je pořád poměrně dost vysoký počet. Předpokládáme, že by na moderní léky v první linii mohlo přejít padesát až sedmdesát tisíc lidí.“ Češka ale zdůrazňuje, že nové preparáty nejsou pro každého. „Stále totiž existují vybrané skupiny nemocných, u nichž není možné warfarin zaměnit za NOAC, proto i po uvolnění do první linie nelze záměnu provádět bezhlavě,“ varuje profesor Richard Češka.

Související

Více souvisejících

lékaři nemoci srdeční tep srdce Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) léky nemocnice

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 12 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

SBU: Ruští agenti, kteří stáli za Vrběticemi, prováděli i sabotáže na Ukrajině

Ukrajinské bezpečnostní složky tvrdí, že mají důkazy o zapojení ruských zpravodajských služeb do několika výbuchů, včetně explozí v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014, který sloužil k uchování zbraní pro Ukrajinu. Informaci přinesla agentura Ukrinform s odvoláním na ukrajinské vyšetřovatele a tajnou službu SBU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy