Česká kardiologická společnost vítá, že pacienti, kteří mají problémy se srdcem, mohou být od minulého týdne přednostně očkováni proti onemocnění covid-19. „Pokud se kardiaci infikují koronavirem, vystavují se oproti jiným nemocným trojnásobně vyššímu riziku, že infekci podlehnou. Jsem velice rád, že o vakcinaci je ze strany pacientů, kteří mají problémy se srdcem, velký zájem,“ říká předseda České kardiologické společnosti (ČKS) Aleš Linhart, který s kolegy představil i nové moderní léky, které mají zabránit nežádoucímu vzniku srážení krve.
Kardiologům se ulevilo, že se jim podařilo s ministerstvem zdravotnictví vyjednat přednostní očkování pro pacienty, které trápí problémy se srdcem. Podle předsedy České kardiologické společnosti Aleše Linharta se jedná o vysoce rizikovou skupinu. „Je dobře, že jsme s resortem zdravotnictví nalezli shodu a přednostně se mohou očkovat kardiaci bez ohledu na věk. Samozřejmě klíčové je, jak moc daného pacienta potíže sužují. Na základě statistik jsme zjistili, že vakcinace proti chřipce zachrání polovinu kardiaků, u očkování proti covidu-19 by úspěšnost mohla být ještě vyšší,“ predikuje na dotaz redakce EuroZprávy.cz Aleš Linhart. Koronavirus je pro lidi s nemocným srdcem nebezpečný hlavně proto, že při napadení dochází k úbytku kyslíku. „Tím se poškodí srdeční sval a posléze může dojít k zánětu,“ dodává.
Přednosta I. interní kliniky kardiologického oddělení ve Fakultní nemocnice Olomouc Miloš Táborský ale doporučuje, aby se kardiaci nechali naočkovat ve velkých centrech. „Praktičtí lékaři nemají totiž dostatečné kapacity v dodávce vakcín a každá prodleva u těchto pacientů je nebezpečná. Na druhou stranu praktici mají o svých pacientech detailní přehled a právě oni rozhodnou, kdo má tak vážné problémy, že má nárok, aby obdržel speciální kód na přednostní očkování,“ tvrdí Táborský, který je rovněž místopředsedou České kardiologické společnosti. Sám je nadšený, jak nemocní se srdcem k registraci rychle a odpovědně přistoupili. „Uvědomují si, že speciálně pro ně je očkování jedinou cestou, a proto jsem velice rád, jak zareagovali.“
Jeho kolega Aleš Linhart ale určitý optimismus brzdí. Má vážné obavy, jak se koronavirová pandemie, až odezní, projeví na pacientech s ischemickou chorobou či srdečním selháním. „Mnoho z nich se bojí chodit k lékaři, byť mají velké obtíže. Strach z eventuální nákazy covidem-19 je silnější než řešení aktuálního stavu. Bohužel musím uznat, že na současné situaci, kdy pacienti zůstávají raději doma, máme zásluhu i my lékaři, neboť jsme dlouho říkali, aby lidé nikam nechodili a zůstávali ve svých obydlí,“ přiznává určitý podíl chyby Linhart. Statistika podle něj dokazuje, že mnozí pacienti neřešili infarkt. Loni totiž ubylo o 14 procent infarktů ve srovnání s minulostí. „Mám silné podezření, že za poklesem může stát právě pandemie. Už jsme se přesvědčili, že lidé doma infarkt prodělali, anebo ignorovali pálení na hrudi. To je naprosto nepřijatelné.“
Odsouvání i preventivního vyšetření může mít vážné vedlejší následky. „Až se epidemiologická situace zlepší, očekávám u kardiaků velký nárůst diabetu i obezity, neboť většina z nás pracuje z domova, nechodí ven, a tak se vůbec nehýbe. Absence pohybu je pro srdce velkým rizikem. Kardiology po odeznění pandemie čeká hodně práce. Proto bych byl rád, aby lidé při sebemenším podezření ani nyní neváhali a okamžitě vyhledali odbornou pomoc,“ přeje si Linhart.
Díky moderním lékům odpadnou testy i dieta
Experti při léčbě srdečních chorob hodně sázejí na moderní léky, které se označují jako Nové antikoagulační léky (NOAC) a užívají se například při fibrilaci srdečních síní. Mají výhodnější vlastnosti než ty dosavadní, které lékaři užívají proti nebezpečným sraženinám, tedy trombům. Dlouhé roky hrály prim heparin a warfarin. Nové preparáty mají ještě více zabránit nežádoucímu vzniku srážení krve. „Moderní medikamenty jako dabigatran, apixaban, rivaroxaban jsou pohodlné a šetrné. Pacienti tak už nemusejí chodit na kontrolu ohledně srážlivosti krve, jako tomu bylo u warfarinu,“ vysvětluje Richard Češka, předseda České internistické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
Profesor Táborský nové preparáty označil za malou revoluci s velkým a pozitivním dopadem na léčbu pacientů v každodenní klinické praxi. „Výhodou NOAC je rychlost účinku i bezpečnost. Lidé také nemusejí dodržovat omezující dietní opatření.“ Moderní léky nebudou svým pacientům dávat jen kardiologové, ale předepsat je mohou i internisté, neurologové, ortopedi, chirurgové, angiologové, hematologové a geriatři.
Pro Češku je primární, že odpadnou už zmíněné testy ohledně srážlivosti krve. „Mnozí pacienti na ně nechodili a nyní se kvůli koronaviru bojí opět přijít. Když měli problémy, vyřešili je tak, že si vzali další dávku warfarinu, při které může dojít k masivnímu krvácení do mozku, anebo do zažívacího traktu. Moderní preparáty riziku zabraňují,“ doplňuje Richard Češka.
Táborský na úterní videokonferenci upozornil, že warfarin v České republice stále užívá kolem 700 tisíc pacientů. „A to je pořád poměrně dost vysoký počet. Předpokládáme, že by na moderní léky v první linii mohlo přejít padesát až sedmdesát tisíc lidí.“ Češka ale zdůrazňuje, že nové preparáty nejsou pro každého. „Stále totiž existují vybrané skupiny nemocných, u nichž není možné warfarin zaměnit za NOAC, proto i po uvolnění do první linie nelze záměnu provádět bezhlavě,“ varuje profesor Richard Češka.
Související

Válek chce další novelu zákoníku práce. Počítá, že schválené navýšení přesčasů zruší

Ukrajinci ztrácí přátele, ale i končetiny. Nedovedu si to představit, říká lékař z centra Superhumans u Lvova
lékaři , nemoci , srdeční tep srdce , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , léky , nemocnice
Aktuálně se děje
před 24 minutami

Čaputová odvolila v předčasných volbách, moratorium se zřejmě prodlouží
před 1 hodinou

Z Karabachu už uprchlo přes 100 tisíc etnických Arménů. Lidé potřebují pomoc
před 2 hodinami

Petr Pavel navštíví Belgii a Francii, ve středu promluví v Evropském parlamentu
před 4 hodinami

Na silnicích přišlo v září o život 46 lidí. Nejčastěji umírali motorkáři
před 5 hodinami

Kdo kandiduje ve slovenských volbách? Mezi relevantními subjekty najdeme krajní pravici i progresivisty
před 6 hodinami

Pes za volantem zaskočil slovenské policisty. Řidičovo vysvětlení nevzali
před 6 hodinami

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?
před 7 hodinami

Na Slovensku začaly volby. Favorité jsou dva, hlas je možné odevzdat až do večera
před 9 hodinami

Tupac Shakur: Policie v Las Vegas obvinila muže ze zastřelení rappera v roce 1996
před 12 hodinami

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala
včera

Exploze v Náhorním Karabachu si vyžádala nejméně 170 obětí
včera

Na Slovensku se řeší případy volební korupce. Lidé se obávají manipulace voleb
včera

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku
včera

Žádostí o předčasný důchod je už nyní více než za celý loňský rok
včera

Vláda poslala Sněmovně návrh státního rozpočtu. Čas na to měla do konce září
včera

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území
včera

Poštou hlasovalo ve slovenských volbách přes 58 tisíc lidí. Nejvíce hlasů přišlo z ČR
včera

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek
včera

Policie vyšetřuje vraždu a sebevraždu na Českokrumlovsku
včera
SBU: Ruští agenti, kteří stáli za Vrběticemi, prováděli i sabotáže na Ukrajině
Ukrajinské bezpečnostní složky tvrdí, že mají důkazy o zapojení ruských zpravodajských služeb do několika výbuchů, včetně explozí v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014, který sloužil k uchování zbraní pro Ukrajinu. Informaci přinesla agentura Ukrinform s odvoláním na ukrajinské vyšetřovatele a tajnou službu SBU.
Zdroj: Libor Novák