Česká kardiologická společnost vítá, že pacienti, kteří mají problémy se srdcem, mohou být od minulého týdne přednostně očkováni proti onemocnění covid-19. „Pokud se kardiaci infikují koronavirem, vystavují se oproti jiným nemocným trojnásobně vyššímu riziku, že infekci podlehnou. Jsem velice rád, že o vakcinaci je ze strany pacientů, kteří mají problémy se srdcem, velký zájem,“ říká předseda České kardiologické společnosti (ČKS) Aleš Linhart, který s kolegy představil i nové moderní léky, které mají zabránit nežádoucímu vzniku srážení krve.
Kardiologům se ulevilo, že se jim podařilo s ministerstvem zdravotnictví vyjednat přednostní očkování pro pacienty, které trápí problémy se srdcem. Podle předsedy České kardiologické společnosti Aleše Linharta se jedná o vysoce rizikovou skupinu. „Je dobře, že jsme s resortem zdravotnictví nalezli shodu a přednostně se mohou očkovat kardiaci bez ohledu na věk. Samozřejmě klíčové je, jak moc daného pacienta potíže sužují. Na základě statistik jsme zjistili, že vakcinace proti chřipce zachrání polovinu kardiaků, u očkování proti covidu-19 by úspěšnost mohla být ještě vyšší,“ predikuje na dotaz redakce EuroZprávy.cz Aleš Linhart. Koronavirus je pro lidi s nemocným srdcem nebezpečný hlavně proto, že při napadení dochází k úbytku kyslíku. „Tím se poškodí srdeční sval a posléze může dojít k zánětu,“ dodává.
Přednosta I. interní kliniky kardiologického oddělení ve Fakultní nemocnice Olomouc Miloš Táborský ale doporučuje, aby se kardiaci nechali naočkovat ve velkých centrech. „Praktičtí lékaři nemají totiž dostatečné kapacity v dodávce vakcín a každá prodleva u těchto pacientů je nebezpečná. Na druhou stranu praktici mají o svých pacientech detailní přehled a právě oni rozhodnou, kdo má tak vážné problémy, že má nárok, aby obdržel speciální kód na přednostní očkování,“ tvrdí Táborský, který je rovněž místopředsedou České kardiologické společnosti. Sám je nadšený, jak nemocní se srdcem k registraci rychle a odpovědně přistoupili. „Uvědomují si, že speciálně pro ně je očkování jedinou cestou, a proto jsem velice rád, jak zareagovali.“
Jeho kolega Aleš Linhart ale určitý optimismus brzdí. Má vážné obavy, jak se koronavirová pandemie, až odezní, projeví na pacientech s ischemickou chorobou či srdečním selháním. „Mnoho z nich se bojí chodit k lékaři, byť mají velké obtíže. Strach z eventuální nákazy covidem-19 je silnější než řešení aktuálního stavu. Bohužel musím uznat, že na současné situaci, kdy pacienti zůstávají raději doma, máme zásluhu i my lékaři, neboť jsme dlouho říkali, aby lidé nikam nechodili a zůstávali ve svých obydlí,“ přiznává určitý podíl chyby Linhart. Statistika podle něj dokazuje, že mnozí pacienti neřešili infarkt. Loni totiž ubylo o 14 procent infarktů ve srovnání s minulostí. „Mám silné podezření, že za poklesem může stát právě pandemie. Už jsme se přesvědčili, že lidé doma infarkt prodělali, anebo ignorovali pálení na hrudi. To je naprosto nepřijatelné.“
Odsouvání i preventivního vyšetření může mít vážné vedlejší následky. „Až se epidemiologická situace zlepší, očekávám u kardiaků velký nárůst diabetu i obezity, neboť většina z nás pracuje z domova, nechodí ven, a tak se vůbec nehýbe. Absence pohybu je pro srdce velkým rizikem. Kardiology po odeznění pandemie čeká hodně práce. Proto bych byl rád, aby lidé při sebemenším podezření ani nyní neváhali a okamžitě vyhledali odbornou pomoc,“ přeje si Linhart.
Díky moderním lékům odpadnou testy i dieta
Experti při léčbě srdečních chorob hodně sázejí na moderní léky, které se označují jako Nové antikoagulační léky (NOAC) a užívají se například při fibrilaci srdečních síní. Mají výhodnější vlastnosti než ty dosavadní, které lékaři užívají proti nebezpečným sraženinám, tedy trombům. Dlouhé roky hrály prim heparin a warfarin. Nové preparáty mají ještě více zabránit nežádoucímu vzniku srážení krve. „Moderní medikamenty jako dabigatran, apixaban, rivaroxaban jsou pohodlné a šetrné. Pacienti tak už nemusejí chodit na kontrolu ohledně srážlivosti krve, jako tomu bylo u warfarinu,“ vysvětluje Richard Češka, předseda České internistické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
Profesor Táborský nové preparáty označil za malou revoluci s velkým a pozitivním dopadem na léčbu pacientů v každodenní klinické praxi. „Výhodou NOAC je rychlost účinku i bezpečnost. Lidé také nemusejí dodržovat omezující dietní opatření.“ Moderní léky nebudou svým pacientům dávat jen kardiologové, ale předepsat je mohou i internisté, neurologové, ortopedi, chirurgové, angiologové, hematologové a geriatři.
Pro Češku je primární, že odpadnou už zmíněné testy ohledně srážlivosti krve. „Mnozí pacienti na ně nechodili a nyní se kvůli koronaviru bojí opět přijít. Když měli problémy, vyřešili je tak, že si vzali další dávku warfarinu, při které může dojít k masivnímu krvácení do mozku, anebo do zažívacího traktu. Moderní preparáty riziku zabraňují,“ doplňuje Richard Češka.
Táborský na úterní videokonferenci upozornil, že warfarin v České republice stále užívá kolem 700 tisíc pacientů. „A to je pořád poměrně dost vysoký počet. Předpokládáme, že by na moderní léky v první linii mohlo přejít padesát až sedmdesát tisíc lidí.“ Češka ale zdůrazňuje, že nové preparáty nejsou pro každého. „Stále totiž existují vybrané skupiny nemocných, u nichž není možné warfarin zaměnit za NOAC, proto i po uvolnění do první linie nelze záměnu provádět bezhlavě,“ varuje profesor Richard Češka.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
Ordinace nezavřou. Lékaři se s Válkem dohodli
lékaři , nemoci , srdeční tep srdce , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , léky , nemocnice
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
před 2 hodinami
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
před 3 hodinami
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
před 4 hodinami
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
před 5 hodinami
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
před 6 hodinami
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
před 7 hodinami
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
před 8 hodinami
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
před 9 hodinami
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
před 9 hodinami
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
před 11 hodinami
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
před 12 hodinami
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení. Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč.
Zdroj: Jan Hrabě