KOMENTÁŘ: Opravdu třetina očkovaných zemřela na indickou mutaci? Pohled na jasná data v jiném světle

Zahraniční a některá česká média přinesla v uplynulých dnech zprávu o indické mutaci koronaviru, přičemž uvedla, že třetina lidí, kteří takzvané variantě delta podlehli, byla plně očkovaná. Ačkoliv se zpočátku může jednat o zarážející číslo, při bližším pohledu lze zjistit nejen to, že není nijak překvapivé, ale že ve skutečnosti účinnost vakcín nijak nevyvrací.

Zprávy, které ve svém titulku tvrdí, že třetina očkovaných indické variantě viru podlehla, se staly na sociálních sítích populárními, zejména mezi lidmi vyznávajícími dezinformace. Podobné informace je jen utvrzují v jejich odporu k vakcínám, a jak známo, většina lidí čte jen titulky, případně anotace.

Jen lidé se skutečným zájmem o danou informaci se dostanou až k tělu zprávy, většina se ale spokojí s prostým tvrzením, že třetina očkovaných stejně zemře. To jim pro vyvození jejich osobního závěru, že očkování nefunguje, stačí. Bohužel se takoví lidé na celé čáře mýlí.

Pro pochopení skutečnosti je třeba se do problematiky ponořit hlouběji a vytáhnout na světlo tvrdá data. Ta hovoří o tom, že varianta delta je ve Velké Británii skutečně nejrozšířenější a vyznačuje se jak vyšší nakažlivostí, tak i odlišnými příznaky. To je ale téma pro jiný článek.

Britský úřad Public Health England analyzoval 33 tisíc případů nákazy koronavirem, z nichž "pouze" 223 muselo být hospitalizováno v nemocnici. Další data navíc ukazují, že většina z hospitalizovaných byla neočkována, nebo za sebou měli pouze první dávku. Plně očkovaných bylo pouze 20 lidí.

Variantě delta podlehlo ze zkoumaného vzorku pacientů 42 lidí. 23 z nich bylo neočkovaných a 7 obdrželo pouze jednu dávku. Plně očkovaných tak bylo 12 z nich. Touto optikou lze skutečně tvrdit, že třetina očkovaných covidu-19 navzdory vakcíně podlehla.

Problém je v tom, že tento pohled ve skutečnosti nevypovídá nic o efektivnosti vakcín. Monitoruje pouze zemřelé pacienty, chybí ale výrazně podstatnější číslo. A sice procento lidí, kteří byli očkovaní a virem se nenakazili či měli mírné příznaky bez nutnosti hospitalizace.

"Co nám tedy tato čísla říkají? Ukazují neuvěřitelnou sílu vakcín, ale i důvody k obavám. Lidé, kteří byli hospitalizovaní nebo zemřeli, nebyli ve většině případů očkovaní. Ukazuje se také, že varianta delta je nakažlivější a že vakcíny nejsou dokonalou obranou. Někteří plně očkovaní lidé potřebovali hospitalizaci a zemřeli," píše BBC.

Onu "neuvěřitelnou sílu vakcín" pak dokládají i statistiky britského úřadu. Ty uvádí, že vakcína od společnosti Pfizer/BioNTech vykazuje 96% účinnost proti hospitalizaci. Vakcína AstraZeneky pak 92% účinnost. "Účinnosti jsou srovnatelné s variantou alfa," dodává britský úřad.

Pozoruhodná je i další analýza, na kterou se úřad odkazuje. Očkování proti nemoci covid-19 do 30. května zabránilo v Británii u starších lidí 14 000 úmrtím a přibližně 42 000 hospitalizacím. Navzdory tomu, že i očkovaní mohou covidem onemocněn či mu podlehnout se tak nadále ukazuje, že vakcíny mají smysl.

Na druhou stranu je třeba si přiznat věc, na kterou se místy s oblibou zapomíná. Nikdy nebylo nikde řečeno, že očkování stoprocentně chrání proti nemoci a že očkovaný člověk nemůže onemocnět nebo zemřít. Podstatné je, že v naprosté většině případů vakcíny průběh nemoci zmírní, a čím vyšší bude proočkovanost, tím menší bude šíření viru.

I proto je třeba k informování o koronaviru a vakcínách přistupovat zodpovědněji a dbát na to, jaký efekt může výsledná zpráva mít v případě, kdy ji čtenář nedočte dále, než za první větu. Pak lze totiž snadno vyvolat dojem, že vakcíny nefungují, ačkoliv dosavadní čísla ukazují naprostý opak.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Noviny / tisk

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy