Facebook vydává pravidelné zprávy o tom, jaké se jim podařilo identifikovat sítě koordinovaného neautentického chování (CIB – coordinated inauthentic behaviour). Tyto sítě se snaží manipulovat veřejnou debatu za pomoci falešných účtů. Může se přitom jednat o domácí i zahraniční aktéry organizované vládou nebo soukromými subjekty.
Přestože se v kontextu dezinformací a falešných účtů obvykle pozornost výzkumníků soustředí směrem do Evropy nebo Spojených států, obě kampaně, které byly identifikovány v rámci zářijové zprávy pocházejí z Asie, konkrétně Súdánu a Íránu.
Súdánská síť
V rámci první sítě bylo identifikováno a odstraněno celkem 666 účtů na Facebooku, 69 skupin a 92 instagramových účtů, které porušovaly pravidla sociální sítě. Súdánská síť se přitom zaměřovala na ovlivňování populace v domovské zemi. Jazykem kampaní byla arabština.
Tato síť v rámci kampaně využívala stránek a účtů, které se snažily vytvářet dojem, že patří nezávislým zpravodajským serverům, novinářům, studentům nebo pracovníkům na volné noze. Některé účty dokonce využívaly fotografií celebrit jako profilových obrázků.
Podle vyšetřování Facebooku se mělo jednat o skupinu s vazbami na súdánské Rapid Support Forces, což je paravojenská skupina, kterou provozuje súdánská vláda.
Kampani této sítě se podařilo získat celkem 1,1 milionu sledujících účtů, 153 tisíc účtů se přidalo do jedné ze založených skupin a 28 tisíc účtů sledovalo jeden z Instagramových profilů.
Íránská síť
Druhá síť, kterou se Facebooku podařilo identifikovat byla síť účtů v Íránu, v rámci níž bylo odstraněno 93 facebookových účtů, 14 stránek, 15 skupin a 194 instagramových účtů. Íránská síť se zaměřovala rovněž primárně na domácí scénu a to především na provincii Lorestán na západě země. Jazykem kampaní byla perština.
Účty v rámci této sítě se snažily vystupovat především na Instagramu jako místní zpravodajství a byly pojmenovány po městech v provincii Lorestán.
Některé účty se snažily vytvářet dojem, že patří Kurdům, včetně některých reprezentujících mladé kurdské ženy, jiné účty měly patřit podporovatelům exilované militantní opoziční skupiny Mojahedin-e Khalq (MEK). Snahou tedy, jak se zdá, bylo vybudovat síť podporovatelů napříč různými názorovými skupinami.
Hlavním působištěm této skupiny byl Instagram, kde se jim pravděpodobně podařilo nakoupit falešné sledující, tak aby se zdálo, že jsou účty populárnější, než ve skutečnosti byly. Některé ze zapojených účtů v průběhu času dramaticky měnily svoje názvy a snažily se kontaktovat různé lidi na Instagramu.
Součástí aktivity bylo také sdílení obsahu spojeného se státními médii a vládou země.
Většina aktivit se věnovala aktualitám v provincii Lorestán, včetně toho, že se síť snažila podpořit účast ve volbách v roce 2020, kritizovat opoziční skupinu MEK a kurdské nacionalisty, Spojené státy nebo Saudskou Arábii. Podle vyšetřování Facebooku měla skupina vazby na Íránské revoluční gardy.
Kampani se podařilo získat 4,3 tisíce sledujících účtů pro svoje stránky, přibližně 3600 lidí se přidalo do jedné nebo více skupin a 590 tisíc účtů sledovala jeden nebo více z instagramových účtů.
Související
Meta zakázala ruským médiím přístup na své sociální sítě. Kreml promptně zareagoval
Zuckerberg: Biden mi nařídil, ať Facebook cenzuruje covid, včetně humoru
Facebook , Boj proti dezinformacím a fake news , Súdán , Írán
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek