Facebook vydává pravidelné zprávy o tom, jaké se jim podařilo identifikovat sítě koordinovaného neautentického chování (CIB – coordinated inauthentic behaviour). Tyto sítě se snaží manipulovat veřejnou debatu za pomoci falešných účtů. Může se přitom jednat o domácí i zahraniční aktéry organizované vládou nebo soukromými subjekty.
Přestože se v kontextu dezinformací a falešných účtů obvykle pozornost výzkumníků soustředí směrem do Evropy nebo Spojených států, obě kampaně, které byly identifikovány v rámci zářijové zprávy pocházejí z Asie, konkrétně Súdánu a Íránu.
Súdánská síť
V rámci první sítě bylo identifikováno a odstraněno celkem 666 účtů na Facebooku, 69 skupin a 92 instagramových účtů, které porušovaly pravidla sociální sítě. Súdánská síť se přitom zaměřovala na ovlivňování populace v domovské zemi. Jazykem kampaní byla arabština.
Tato síť v rámci kampaně využívala stránek a účtů, které se snažily vytvářet dojem, že patří nezávislým zpravodajským serverům, novinářům, studentům nebo pracovníkům na volné noze. Některé účty dokonce využívaly fotografií celebrit jako profilových obrázků.
Podle vyšetřování Facebooku se mělo jednat o skupinu s vazbami na súdánské Rapid Support Forces, což je paravojenská skupina, kterou provozuje súdánská vláda.
Kampani této sítě se podařilo získat celkem 1,1 milionu sledujících účtů, 153 tisíc účtů se přidalo do jedné ze založených skupin a 28 tisíc účtů sledovalo jeden z Instagramových profilů.
Íránská síť
Druhá síť, kterou se Facebooku podařilo identifikovat byla síť účtů v Íránu, v rámci níž bylo odstraněno 93 facebookových účtů, 14 stránek, 15 skupin a 194 instagramových účtů. Íránská síť se zaměřovala rovněž primárně na domácí scénu a to především na provincii Lorestán na západě země. Jazykem kampaní byla perština.
Účty v rámci této sítě se snažily vystupovat především na Instagramu jako místní zpravodajství a byly pojmenovány po městech v provincii Lorestán.
Některé účty se snažily vytvářet dojem, že patří Kurdům, včetně některých reprezentujících mladé kurdské ženy, jiné účty měly patřit podporovatelům exilované militantní opoziční skupiny Mojahedin-e Khalq (MEK). Snahou tedy, jak se zdá, bylo vybudovat síť podporovatelů napříč různými názorovými skupinami.
Hlavním působištěm této skupiny byl Instagram, kde se jim pravděpodobně podařilo nakoupit falešné sledující, tak aby se zdálo, že jsou účty populárnější, než ve skutečnosti byly. Některé ze zapojených účtů v průběhu času dramaticky měnily svoje názvy a snažily se kontaktovat různé lidi na Instagramu.
Součástí aktivity bylo také sdílení obsahu spojeného se státními médii a vládou země.
Většina aktivit se věnovala aktualitám v provincii Lorestán, včetně toho, že se síť snažila podpořit účast ve volbách v roce 2020, kritizovat opoziční skupinu MEK a kurdské nacionalisty, Spojené státy nebo Saudskou Arábii. Podle vyšetřování Facebooku měla skupina vazby na Íránské revoluční gardy.
Kampani se podařilo získat 4,3 tisíce sledujících účtů pro svoje stránky, přibližně 3600 lidí se přidalo do jedné nebo více skupin a 590 tisíc účtů sledovala jeden nebo více z instagramových účtů.
Související
Meta zakázala ruským médiím přístup na své sociální sítě. Kreml promptně zareagoval
Zuckerberg: Biden mi nařídil, ať Facebook cenzuruje covid, včetně humoru
Facebook , Boj proti dezinformacím a fake news , Súdán , Írán
Aktuálně se děje
před 30 minutami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 1 hodinou
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 1 hodinou
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 2 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 4 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
včera
Bleskový zásah policie v České Lípě. Po sídlišti se procházel muž se zbraní
včera
ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti
včera
Policie vyšetřuje vraždu na Klatovsku. Mrtvého našli před domem
včera
Počasí se mění a svět nic nedělá. První stát bude bojkotovat klimatickou konferenci COP29
včera
Počet případů opičích neštovic rapidně přibývá. Afrika hlásí 500% nárůst
včera
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
včera
Severokorejské jednotky do Evropy nepatří. Kongresman vyzval NATO k útoku
včera
Zdevastované Španělsko. Ničivé povodně už mají na kontě stovky mrtvých
včera
Nechte se bombardovat a neútočte. USA chtějí po Libanonu jednostranné příměří
včera
"Budeme stát při sobě až do vítězství nad Ukrajinou." Rusko a Severní Korea opatrně přiznávají spolupráci
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pátek prohlásil, že Rusko a Severní Korea (KLDR) mají „velmi úzké vazby“ mezi armádními a bezpečnostními složkami.
Zdroj: Libor Novák