V Česku ubývá lidí, podle kterých je Česko součástí informační války vedené Ruskem

V Česku ubývá lidí, podle kterých je ČR součástí informační války vedené Ruskem proti západním zemím. Jejich podíl klesl pod polovinu na 46 procent, stále více lidí naopak na informační válku nemá jasný názor. V průzkumu provedeném zhruba tři měsíce po vpádu ruské armády na Ukrajinu klesla také míra souhlasu se zablokováním dezinformačních webů.

Za oprávněné ho považovala na přelomu května a června zhruba třetina lidí v Česku, v dubnu to bylo 41 procent. Výsledky průzkumu společnosti Ipsos ve spolupráci se středoevropským výzkumným konsorciem Central European Digital Media Observatory (CEDMO) má ČTK k dispozici.

Jasný názor Čechů a Slováků na informační válku ze strany Ruska slábne, uvedli autoři průzkumu. V Česku lidí přesvědčených o informační válce Ruska spojené s válkou na Ukrajině ubylo proti předchozímu měsíci z 51 na 46 procent, na Slovensku dokonce z 39 na 31 procent. Podíl lidí bez jasného názoru se naproti tomu v Česku zvýšil z 18 na 27 procent a na Slovensku zdvojnásobil na 26 procent.

"To může být způsobeno hned několika faktory, jako jsou únava z tohoto tématu či přenesení pozornosti občanů na jiné problémy, například zdražování energií a dalších komodit. Svoji roli však může sehrát i to, že ve vysoké koncentraci informací lidé čím dál častěji neví, čemu mají věřit," uvedl analytik společnosti Ipsos Michal Kormaňák. Zbylá část účastníků průzkumu uvedla buď to, že Česka a Slovenska se informační válka netýká, nebo je podle nich informační válka jen záminkou západních vlád včetně české a slovenské k omezování svobody slova a nepohodlných médií.

Osm dezinformačních webů s koncovkou .cz znepřístupnilo internetové sdružení CZ.NIC krátce po napadení Ukrajiny ruskou armádou, sedm z nich odblokovalo po třech měsících 25. května. Postup byl oprávněným krokem k omezení šíření nepravdivých a zavádějících informací v on-line prostoru, které se snažily ospravedlňovat ruskou válku na Ukrajině, podle 34 procent dotázaných, ukázal aktuální průzkum. Myslí si to především nejmladší Češi do 29 let a vysokoškolsky vzdělaní lidé. Za porušení svobody slova krok považuje 16 procent lidí, zejména starších mezi 60 a 69 lety, jako sporné blokování webů hodnotí 23 procent. "Na blokaci dezinformačních webů se výzkum zaměřoval již v dubnové vlně výzkumu, přičemž tehdy to jako správný krok hodnotilo 41 procent Čechů," napsal Ipsos.

Výzkum také ukázal, že v Česku je poměrně velké povědomí o tom, co znamená fake news. Falešné či nepravdivé zprávy si pod tímto pojmem vybaví 47 procent lidí, pro zhruba pětinu jde o lživé zprávy a osm procent Čechů fake news považuje za zprávy, jejichž cílem je manipulace a ovlivnění veřejnosti či prosazení vlastních zájmů. Problémy s pochopením tohoto pojmu mají podle průzkumu zejména starší lidé a také lidé s nižším vzděláním.

Průzkumu se zúčastnilo 1000 lidí starších 18 let v České republice a 1004 respondentů na Slovensku. Jako reprezentativní vzorek internetové populace odpovídali mezi 31. květnem a 5. červnem.

Související

Více souvisejících

češi Boj proti dezinformacím a fake news

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy