Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dnes odmítl kritiku svého resortu ze strany Policejní akademie (PA ČR). Podle něj nehrozí škole privatizace ani zánik.
Policejní akademie na svém webu (polac.cz) zveřejnila prohlášení, v kterém se mimo jiné píše:
Po nástupu náměstkyně Mgr. Pálkové a jí podřízených úředníků do funkcí došlo zakrátko k neoprávněnému zásahu do již probíhajícího přijímacího řízení na PA ČR, spočívající v nařízení přijmout o téměř 300 studentů méně oproti již vyhlášeným počtům ve zveřejněných podmínkách přijímacího řízení (= změna pravidel hry v jejím průběhu vůči uchazečům o studium). Pomiňme fakt, že k tomuto kroku neměl úřad paní náměstkyně podle zákona o vysokých školách vůbec pravomoc, akademii by vystavil reálné hrozbě několika set správních žalob, a proto jsme jej jako nezákonný odmítli. Paní náměstkyně však bohužel nikdy motiv tohoto kroku nedokázala přesvědčivě zdůvodnit – původní odůvodnění „významné ekonomické úspory" policejní akademie vyvrátila.
Úsek náměstkyně Mgr. Pálkové vyhlásil veřejnou zakázku, jejímž předmětem je mj. zjištění, zda je PA ČR zastupitelná soukromými vysokými školami, tj. jinak přeloženo, zda je PA ČR možné zrušit nebo významně omezit ve prospěch podnikatelského sektoru. Dle názoru policejní akademie jde o skrytou přípravu privatizace části bezpečnosti státu (vzdělávání bezpečnostních složek státu), což BIS označuje jako bezpečnostní riziko pro Českou republiku v důsledku vzniku nejrůznějších klientelistických a korupčních uskupení.
Do poslední chvíle utajovaný záměr MV odejmout škole její areál a převést jej na Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra; o tomto záměru se policejní akademie dozvěděla od novinářů.
Chovanec dnes uvedl, že vnitro chce, aby se stal jeho majetkem jeden z areálů, který škola používá jen částečně. Podle něj se ale vnitro bude o objekt starat stejně jako o jiné budovy. Škola by přitom měla mít budovu dál v zápůjčce. "Nehrozí, že by tato vysoká škola ztratila možnost vstupu do těch budov," zdůraznil Chovanec.
Odmítl i údajné snahy o privatizaci školy, kde nyní studuje zhruba 2100 lidí. "Není určená k prodeji ani k likvidaci," řekl novinářům Chovanec. Prý si ani nedokáže zánik školy představit, protože by to musela schválit vláda. "To je nemožný příběh, že bychom chtěli tu školu prodat," prohlásil Chovanec.
Ministerstvo vnitra však při připomínkování novely vysokoškolského zákona usilovalo o větší vliv na chod školy. "Před půl rokem jsme řešili snahu vlámat se do autonomie Policejní akademie z hlediska způsobu volby rektora," řekl ČTK předseda Rady vysokých škol (RVŠ) Jakub Fischer.
Vnitro by podle Chovance chtělo znát detaily hospodaření školy, protože její financování je poměrně velkým zásahem do rozpočtu resortu. Zároveň zdůraznil, že zatím neexistuje žádné podezření, že by škola hospodařila s penězi vnitra špatně. "Myslím si, že ideální by bylo, abychom výsledek hospodaření znali v květnu nebo červnu," doplnila ministra Pálková.
Ministr odmítl tvrzení médií, že by se údajnými problémy mezi vnitrem a policejní akademií zabývala policie. Nedokáže si ani představit, že by na tom pracovala BIS, jak se objevilo v tisku.
Související
Chovance nepomluvil. Zprošťující verdikt v kauze novináře Přibila je pravomocný
Novinář Přibil nepomluvil exministra Chovance, rozhodl soud
Milan Chovanec , Vysoké školy , Policie ČR
Aktuálně se děje
včera
Policie řeší nevídaný podvod. Žena z Táborska uvěřila, že jí píše Depp
včera
Zemřel legendární jazzman Sonny Rollins. Dvakrát zahrál i v Česku
včera
Praktici budou předepisovat více léků. Novinka začne platit od července
včera
Církev prozradila, jak dále naloží s lebkou svaté Zdislavy
včera
Zemřel někdejší odborový předák a politik Richard Falbr
včera
Prezident Pavel odvolal rektorku brněnské JAMU
včera
Střední školou v Táboře otřáslo úmrtí maturanta. Případem se zabývá policie
včera
Jste noví, máte smůlu. EU zvažuje, že budoucím členským státům odepře právo veta
včera
V Perském zálivu už nemáte žádné bezpečné útočiště, vzkázal USA po náletech Modžtaba Chámeneí
včera
Stadiony MS ve fotbale 2026: velkolepé arény, kde se bude psát historie
včera
Dominik Feri jde na svobodu. Soud ho pustil z vězení
včera
Pavel má připravenou kompetenční žalobu, pokud ho vláda nepustí na summit NATO
včera
Kde je slibovaná dohoda s Íránem? Potrvá to, přiznal Rubio
včera
Írán pálil po americké stíhačce a sestřelil dron. Za nové nálety hrozí odvetou
včera
CNN: Trumpova administrativa zakázala klíčovým lékařským pracovníkům v USA mluvit s WHO
včera
Vydírání, vždyť na Kyjev útočí od začátku invaze, reaguje Ukrajina na ruskou výzvu k evakuaci
včera
Zdravotníci nestíhají. Ebola se šíří rychleji, než jak postupují záchranné práce, přiznává WHO
včera
USA opět zaútočily na Írán
včera
Výhled počasí až do prvních dní astronomického léta. Meteorologové řekli, jak bude
25. května 2026 21:58
Moravec musí zaplatit pokutu, tvrdí Česká televize
Očekávaným způsobem zareagovala Česká televize na spuštění nového mediálního projektu Václava Moravce, který letos veřejnoprávní stanici opustil. Vedení televize bude po novináři požadovat, aby zaplatil pokutu plynoucí z konkurenční doložky.
Zdroj: Jan Hrabě