Poslední vzlet: České gripeny na Islandu končí misi, dostaly zabrat

Keflavík (Island)/Praha - Čeští piloti dnes na Islandu zakončili svou misi, a to posledním vzletem tří gripenů. Celou jednotku nyní čeká návrat do Česka, stíhačky by se měly na cestu vypravit v pátek. Příští rok se patrně na Island vrátí.

Velitel české jednotky na Islandu Martin Nezbeda řekl, že české gripeny se zpravidla dostaly do vzduchu dvakrát denně, k ostrému startu vzlétnout ale nemusely. Pokud by k němu byly povolány, ve vzduchu by byly do 15 minut.

Typický den české jednotky na Islandu začínal poradami pozemního personálu i samotných pilotů. Ti se na poradě seznámili s denním plánem, ale i s klimatickými podmínkami, sopečnou činností, výškou vln a teplotou moře nebo s "aktivitou ptactva" kolem letiště. Letci dostávají také informace o pohotovosti záchranářských vrtulníků. Ty by jim odstartovaly na pomoc v případě, že by se piloti museli katapultovat, a to jak nad mořem, tak i nad pevninou.

Zdroj: YouTube

Piloti se před každým startem oblékají do speciální výstroje, včetně výškového obleku proti přetížení a do neoprenu. Ten je nutný pro přežití pilotů v chladných vodách Atlantiku. "Doba jakéhosi vědomí a i přežití člověka v chladné vodě v moři, tak jak je tady kolem deseti stupňů a v některých částech i míň, je velmi krátká," poznamenal Málek.

Na Islandu posledních pět týdnů působil i více než šedesátičlenný technický personál, který se o gripeny stará. Jeho velitel Jan Ďucha ČTK řekl, že během mise nemuseli řešit žádné vážné potíže. Technici podle něj pouze museli u jednoho stroje měnit přečerpávací jednotku palivového systému, což zabralo asi 24 hodin.

Letouny na Islandu oproti Česku potrápil především slaný a vlhký vzduch. "Co je náročné pro letouny jakékoli provenience, tak to jsou lety v nízkých výškách vysokou rychlostí. To opravdu pak ten letoun dostává zabrat. Což si tady piloti zkoušeli," dodal Ďucha. Gripeny při misi létaly i ve výškách kolem 30 metrů, což si v případě Česka kvůli obyvatelům nemohou dovolit.

Související

Gripen

Ukrajina může získat stíhačky Gripen, zaplatit by je mohly zmrazené ruské finance

Na základě středeční dohody by Ukrajina mohla od Švédska zakoupit až 150 stíhaček Gripen. Jejich financování by mělo proběhnout prostřednictvím zmrazených ruských aktiv. Ukrajina již disponuje americkými stíhačkami F-16 a francouzskými Mirage 2000. Stíhačky Gripen jsou však dlouhodobě vyzdvihovány jako praktičtější pro ukrajinské bojiště. Například jejich konstrukce umožňuje vzlety a přistání nejen na ranvejích, ale i na civilních silnicích, což jim dovoluje operovat z rozptýlených míst mimo letiště.
Red Arrows proletěla nad Karlovým mostem Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Nebe nad Prahou ovládly legendární stíhačky Red Arrows

Pražské nebe ve čtvrtek zaplnila výjimečná letecká show. Nad Karlovým mostem se v rámci Dne Vzdušných sil AČR a k připomínce 80 let od konce druhé světové války představily v doprovodu britské akrobatické skupiny Red Arrows i české stíhačky JAS-39 Gripen.

Více souvisejících

Gripen Armáda České Republiky island

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Pavel Nečas

Zemřel známý herec Pavel Nečas

Česko zasáhla hned na Nový rok první smutná zpráva roku 2026. Na Silvestra ve věku 59 let zemřel známý divadelní, televizní a filmový herec či moderátor Pavel Nečas. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění

Česko má za sebou v očích policistů průměrnou silvestrovskou noc, která se výrazně nelišila oproti předchozím rokům. Lidé si stěžovali na rušení nočního klidu či používání pyrotechniky. Došlo ale nejméně ke dvěma incidentům, které si vyžádaly vážná zranění zúčastněných osob. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025)

Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti

Česko letos přišlo o několik výrazných osobností, které je dobré si v závěru roku připomenout. O tvář přišel karlovarský filmový festival, s někdejším nejvyšším představitelem se musela rozloučit tuzemská církev. Odešel také držitel prestižní filmové ceny Oscar. 

včera

včera

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha

Zimní počasí působí během silvestrovské středy komplikace v dopravě. Potíže jsou hlášeny například ze středních Čech či Krkonoš. Meteorologové dnes aktualizovali varování před novým sněhem, silným větrem a sněhovými jazyky či závějemi. 

včera

včera

Nová vláda Andreje Babiše na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění

Rok 2025 převrátil českou politiku vzhůru nohama. Říjnové volby vrátily k moci Andreje Babiše a spolu s ním vznikla křehká koalice ANO, SPD a Motoristů, v níž reálný vliv drží Filip Turek. Vznik vlády provázejí spory s prezidentem Petrem Pavlem i vážné pochyby o kompetenci a etice aktérů. Dosavadní pětikoalice mezitím zaplatila za vlastní komunikační chaos a aféry. Rok 2026 proto spíš, než stabilitu slibuje turbulence a vleklé vnitřní konflikty.

včera

Vladimir Putin

Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina

Rusové se nadále snaží svět přesvědčit, že opravdu došlo k útoku na rezidenci prezidenta Vladimira Putina. Ministerstvo obrany zveřejnily záběry dronu, jenž se měl na ukrajinské operaci podílet. Zahraniční média ale nedokážou ověřit, zda není video pouze zinscenované.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Silvestrovské oslavy, ilustrační fotografie.

Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví

Česko se připravuje na silvestrovské a novoroční oslavy. Ve střehu jsou samozřejmě i policisté, kteří již zahájili příslušná bezpečnostní opatření. Policie nicméně nemá informace o jakékoliv konkrétní hrozbě. Strážci zákona zároveň vyzvali řidiče k obezřetnosti na silnicích.

včera

Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prozradil, že Kyjev již na úvodní dny roku 2026 naplánoval dvě jednání se svými spojenci. Ukrajina tak chce navázat na nedělní rozhovory Zelenského s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy