Jihlava – Z Rakouska přes Českou republiku cestovala skupinka Syřanů. V autě se je snažili převést dva občané Švédska. Policie je zadržela na Jihlavsku.
Sedm migrantů ze Sýrie, z toho tři dospělé a čtyři děti ve věku od tří do 13 let zadržely české úřady. V osobním autě je převáželi dva občané Švédska. Cizince i s dětmi policisté eskortovali do záchytného zařízení Bělá-Jezová. Oba Švédové byli zadrženi.
Policii na podezřele přeplněné auto upozornil jeden z občanů, který v úterý 29. září krátce po 14:00 zavolal na linku tísňového volání 158. Dotyčný dispečerovi řekl, že se na parkovišti u benzinové čerpací stanice na silnici I/38 na Jihlavsku se pohybuje osobní vozidlo Opel Astra Combi se švédskou registrační značkou, v němž je výrazně více lidí, než je povolený počet.
Policie auto zastavila u obce Červený kříž. Auto řídil šedesátiletý Švéd, spolujezdcem byl jeho šestadvacetiletý krajan. Muži přepravovali na zadním sedadle a v zavazadlovém prostoru auta sedm běženců. „Vozidlo s běženci přijelo z Rakouska a mělo namířeno přes Českou republiku, Německo a Dánsko do Švédska. Syřané při policejní kontrole nepředložili platné doklady opravňující je k cestě a pobytu na území České republiky," uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.
Kvůli podezření ze spáchání přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení hranic ve formě spolupachatelství byli oba Švédové zadrženi a policisté cizinecké policie zahájili úkony zkráceného přípravného řízení. Byl také podán návrh na propadnutí vozidla, jímž cizinci cestovali.
„V současné době probíhá řízení o předání cizinců zpět na území Rakouska podle příslušných mezinárodních dohod," uvedla mluvčí.
Související
Plány na deportaci migrantů dostávají jasné obrysy. Evropské státy pracují na zřízení prvních center
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
Aktuálně se děje
včera
BBC: Evropští lídři doufají, že USA z NATO neodejdou. Ví ale, že Trump je toho schopen
včera
Szijjártó se ostře pustil do prezidenta Pavla. Vytáhl komunistickou minulost
včera
Vance naznačil, že bude po Trumpovi zřejmě kandidovat na prezidenta USA
včera
První člověk tmavé pleti, první žena, první neameričan. Kdo dnes odstartuje na historickou cestu k Měsíci?
včera
Londýn svolává zástupce 35 zemí. Na krizovém summitu bude řešit znovuotevření Hormuzského průlivu
včera
Francouzská armáda zásadně mění strategii. Do čtyř let očekává válku s Ruskem
včera
O vystoupení z NATO se dosud žádný stát nepokusil. Proces není okamžitý, trvá dlouhé měsíce
včera
Zelenskyj zvažuje, že už znovu nebude kandidovat na prezidenta
včera
Polská kontrarozvědka zadržela dva aktivisty podezřelé ze žhářského útoku v Pardubicích
včera
USA zvažují odchod z NATO
včera
Den D je tady. Lidstvo se po půl století vrátí na Měsíc
včera
Smlouvu s Vatikánem nelze ratifikovat, rozhodl Ústavní soud
včera
Trump řekl, kdy se USA stáhnou z Íránu
včera
Severokorejští hackeři zřejmě pronikli do softwaru, který využívají tisíce společností
včera
Počasí se bude oteplovat i po svátcích, naznačuje výhled
31. března 2026 21:56
StarDance nabídne i energické mládí. Zatančí Tomas Sean Pšenička
31. března 2026 20:44
BIS zasáhla proti ruské stínové flotile. Rogač je nově na sankčním seznamu
31. března 2026 19:50
Policie prozradila, jak soud rozhodl o pátém podezřelém v pardubické kauze
31. března 2026 18:53
Výhled počasí na duben. Meteorologové nastínili, co bude po Velikonocích
31. března 2026 18:06
Zněl prý hlas zdravého rozumu. Babiš a Fico obnovili společná jednání vlád
Premiéři Andrej Babiš (ANO) a Robert Fico (Smer-SD) obnovili společná jednání české a slovenské vlády. Kabinety se dnes sešly v Česku. Jednalo se o mnoha věcech, podepisovaly se dokumenty. Příští jednání proběhne na Slovensku.
Zdroj: Jan Hrabě