Obrana dostala od ÚOHS pokutu 200 tisíc, ministerstvo podá rozklad

Praha - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil ve správním řízení zahájeném z moci úřední Ministerstvu obrany pokutu ve výši 200 tisíc korun za správní delikty, kterých se dopustilo v zadávacím řízení na veřejnou zakázku „Údržba a servis letounů Airbus A 319–115 – překlenovací“ tím, že veřejnou zakázku zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, aniž by k tomu byly splněny podmínky stanovené zákonem, a nezveřejnilo na svém profilu zadavatele celé znění smlouvy na plnění této veřejné zakázky, ani písemnou zprávu zadavatele o této veřejné zakázce.

"Postup zadavatele související s užitím jednacího řízení bez uveřejnění mohl podstatným způsobem ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky a omezil hospodářskou soutěž," uvedlo tiskové oddělení ÚOHS.

Svůj postup zadavatel zdůvodňoval krajní naléhavostí případu, neboť předchozí dvě zadávací řízení byl nucen zrušit. Toto odůvodnění však Úřad nemohl akceptovat. Oprávněnost použít jednací řízení bez uveřejnění předpokládá splnění čtyř podmínek kumulativně: kromě podmínky krajní naléhavosti musí být splněna i podmínka, že zadavatel vznik stavu nezapříčinil, nemohl jej předvídat a že veřejnou zakázku nebylo možné z časových důvodů zadat v jiném druhu zadávacího řízení.

Zadavatel již uzavřel smlouvu s vybraným dodavatelem, akciovou společností Czech Airlines Technics. Prvostupňové rozhodnutí Úřadu není zatím pravomocné, zadavatel může proti němu podat v zákonné lhůtě rozklad.

"Ministerstvo obrany s rozhodnutím ÚOHS nesouhlasí a podá proti němu rozklad. Po dvou neúspěšných výběrových řízeních nemělo ministerstvo jinou možnost než zadat zakázku tímto způsobem," uvedl Pejšek. "Bylo nutné zajistit další provoz letounů Airbus A-319, které jsou velmi důležité pro přepravu vojáků do zahraničí, ústavních a vládních činitelů nebo plnění humanitárních úkolů," dodal.

Letouny Airbus provozuje 24. základna dopravního letectva Kbely, která zabezpečuje přepravu ústavních činitelů ČR, přepravu vojsk armády do jednotlivých misí a další úkoly. K dispozici k tomu má dva stroje Airbus A 319, jejichž vnitřní uspořádání může měnit podle potřeby. Kbelská základna dále používá dopravní letouny Jak-40, CL-601 Challenger a transportní letouny CASA.

Související

UH-1Y Venom

Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů

Armáda poskytla další informace k dnešnímu tragickému pádu vrtulníku UH-1Y Venom s pěti osobami na palubě. K nehodě došlo po poledni na základně v Náměšti nad Oslavou. Jeden voják zemřel, čtyři další utrpěli zranění. Stroj podle dosavadních zjištění padal desítky metrů. 
Alena Schillerová, Andrej Babiš

Česko zreviduje krizovou a obrannou legislativu, rozhodla vláda

Ministerstva vnitra a obrany prověří současné právní předpisy v oblasti krizové a obranné legislativy a navrhnou konkrétní změny zákonů vedoucí k větší flexibilitě a vyšší připravenosti státu čelit mimořádným událostem. Úkol do jednoho roku provést tuto revizi zákonů uložila vláda ministrům na pondělním zasedání. Projednala také připravené memorandum, které má podpořit výstavbu dalších malých modulárních reaktorů v Česku. 

Více souvisejících

ministerstvo obrany ÚOHS veřejné zakázky

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Letní počasí, ilustrační fotografie.

Předpověď počasí na nový týden. Orámují ho tropy

V Česku se již během uplynulého víkendu navrátily nejvyšší teploty k tropickým hodnotám. V pondělí se oproti neděli ještě oteplí. Další vedra jsou pak očekávána v závěru tohoto týdne, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Vedra a sucho dál sužují zemi. Stát se snaží pomoci se zadržováním vody v krajině

Hydrologické sucho na našem území dál výrazně zesiluje. Vedra, nedostatek srážek a rekordně nízké stavy vodních toků i podzemních vod potvrzují závažnost současné situace. Ministerstvo životního prostředí dlouhodobě podporuje opatření, která pomáhají vodu v krajině zadržovat, zpomalovat její odtok a zvyšovat odolnost přírodních ekosystémů i obcí a měst vůči dopadům změny klimatu. 

včera

Dagmar Havlová s bustou exprezidenta Václava Havla. (17.11.2021)

Knihovna bez Havla. Začne nová éra, dohoda s Havlovou nevyšla

Je rozhodnuto. Knihovna Václava Havla se definitivně nedohodla s bývalou první dámou Dagmar Havlovou, takže bude pokračovat pod novým jménem. Chce však zachovat co nejvíce projektů a pokračovat ve vzdělávacích, badatelských a osvětových aktivitách. Informovala o tom na webu. 

včera

včera

včera

Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/

EU prověřuje podezřelé IT dotace na Slovensku. Sousedům hrozí sankce

Evropská komise potvrdila, že ví o možných nesrovnalostech u projektů digitalizace financovaných ze slovenského plánu obnovy. Slovensko bude muset u závěrečné deváté žádosti o platbu prokázat, že sporné investice splnily stanovené cíle, přičemž Brusel zohlední i výsledky auditů. Pokud se potvrdí podvod, korupce nebo střet zájmů, které slovenské úřady nenapraví, může Komise krátit evropskou podporu a požadovat vrácení peněz. 

včera

Ministerstvo zdravotnictví

Maximum možného. Do lékáren míří tisíce balení léku na rakovinu prsu

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv pokračuje v intenzivním řešení omezené dostupnosti léčivých přípravků s účinnou látkou tamoxifen. Díky mimořádným opatřením se podařilo zajistit téměř 6 000 balení, která jsou nyní postupně distribuována do lékáren po celé České republice. Další dodávky jsou již na cestě a budou do distribuční sítě uvolňovány v průběhu příštího týdne.

včera

Ministerstvo zemědělství

Česko hodlá investovat stovky milionů korun do vodních nádrží

Obce mohou již od 7. září začít podávat žádosti o dotaci na výstavbu, rekonstrukci a odbahnění vodních nádrží. Žádosti o dotace se budou přijímat do 7. října. Ministr zemědělství Martin Šebestyán podepsal výzvu, podle které si obce mezi sebou rozdělí 300 miliónů korun v rámci programu Podpora opatření na malých vodních nádržích a drobných vodních tocích – 3. etapa. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. 

včera

Ilustrační fotografie.

Kde se v Česku vykoupat? Dejte si pozor. Na několika místech platí zákaz

Koupací sezóna pokračuje za příznivých podmínek a většina sledovaných přírodních koupacích lokalit v České republice vykazuje vyhovující kvalitu vody ke koupání. Přírodní koupací vody nadále představují oblíbené místo letní rekreace a v uplynulém týdnu se na jejich zvýšené návštěvnosti podílelo také velmi teplé počasí s teplotami často přesahujícími 30 °C.

včera

včera

Letní počasí

Padl středoevropský teplotní rekord. Má ho Slovensko

Počasí psalo tento týden v prostoru střední Evropy, kam patří i Česká republika, historii. Nový slovenský národní teplotní rekord je totiž zároveň i historicky nejvyšší hodnotou naměřenou ve středoevropském regionu. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

8. srpna 2026 21:49

8. srpna 2026 20:05

8. srpna 2026 19:16

8. srpna 2026 18:02

Andy Burnham

Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování

Bývalému princi Andrewovi mohou po nástupu nového britského premiéra Andyho Burnhama do Downing Street hrozit další problémy. Burnham by totiž podle zástupkyně obětí sexuálního násilí mohl souhlasit s veřejným vyšetřováním aktivit amerického finančníka Jeffreyho Epsteina ve Velké Británii. 

8. srpna 2026 16:59

Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově

Německý soud poslal pětadvacetiletého Afghánce na doživotí do vězení za loňský tragický útok na demonstraci odborů v Mnichově. Dospělá žena a dítě nepřežily, další desítky lidí utrpěli zranění. O soudním rozhodnutí informovala DW

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy