Praha - Česká armáda má před sebou náročný rok, jelikož vstoupilo v platnost mnoho nových zákonů. Vedení ministerstva obrany a armády může plánovat vyšší výdaje díky rostoucímu rozpočtu.
"Pro rok 2016 bude položen důraz na nákup materiálu, munice a zásob a na administrativní přípravu velkých projektů," sdělil náčelník generálního štábu Josef Bečvář. V příštím roce by mělo být například rozhodnuto o dodavateli víceúčelových vrtulníků za několik miliard korun, které nahradí stárnoucí Mi-24. Znám by také mohl být i vítěz stále odkládané zakázky na mobilní 3D radiolokátory typu MADR.
Oproti minulým letům čeká obranu finanční vzpruha. Může za to především zhoršený bezpečnostní vývoj ve světě, na který politici více slyší. Schválený rozpočet na rok 2016 počítá s výdaji 47,8 miliardy korun, tedy o čtyři miliardy vyššími než minulý rok, a v následujících letech by měl dále růst. Podle kritiků ale stále není dostačující.
Stoupající rozpočet by měl vést mimo jiné k obměně techniky a doplnění zásob, vybavení i munice, ale i k doplnění personálu. V roce 2015 se podařilo po odečtení odchodů rozšířit počet vojáků asi o 1000. "Pro příští rok 2016 je rekrutační cíl stanoven znovu na řádově 2000 osob. Posilovat musíme i aktivní zálohu, do které chceme jen v příštím roce nabrat dalších 300 osob," uvedl Bečvář.
Psali jsme: Vojenskou pohotovost za EU budou od ledna držet i ČešiK vyššímu náboru má pomoci kromě zvýšení rozpočtu i balíček zákonů, které už schválila Sněmovna a na počátku roku se jimi bude zabývat Senát. Platit by měly od července. Zatraktivní aktivní zálohy, jejichž členové a zaměstnavatelé dostanou více peněz, zájemcům nabídne dobrovolnou možnost přihlášení se k branné povinnosti a účasti na vojenských cvičeních.
Čeští vojáci se i letos budou podílet na spojeneckých vojenských operacích v zahraničí. Nejpočetnějším příspěvkem bude i nadále účast v Afghánistánu, kde hlídají koaliční leteckou základnu Bagrám, ale cvičí také afghánské piloty vrtulníků nebo působí jako lékaři. Další vojáci jsou nasazeni v Mali a na Sinaji.
Další čeští vojáci budou i po Novém roce působit na Balkáně v souvislosti s migrační krizí. Do Slovinska budou opět vysláni čeští zdravotníci a ženisté, do Makedonie armáda plánuje poslat materiální pomoc.
Související
Na obranu nedáváme dost. Nemocnice nikoho neodstraší, míní prezident Pavel
Češi či Poláci stáhli vojáky z Iráku. Důvodem je situace na Blízkém východě
Armáda České Republiky , Josef Bečvář (náčelník generálního štábu) , ministerstvo obrany
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 37 minutami
OBRAZEM: Ruce pryč od médií. Tisíce lidí v Praze protestovaly proti zestátnění ČT a ČRo
před 1 hodinou
Den před příměřím byl na Ukrajině krvavý. Kyjev hlásí 17 mrtvých, armáda útočila v ruském vnitrozemí
před 2 hodinami
CNN: Trump se stal historicky nejméně populárním prezidentem USA
před 4 hodinami
WHO: Na palubě lodi MV Hondius mohlo dojít k vzácnému přenosu hantaviru z člověka na člověka
před 5 hodinami
V Moskvě budou čekat Putin a Lukašenko. Fico stále plánuje cestu do Ruska
před 6 hodinami
Došlo na slova vědců. Zesláblý keporkak Timmy zřejmě uhynul
před 6 hodinami
Hegseth: Cesta Hormuzským průlivem je volná. Írán se ztrapnil a uchýlil k mezinárodnímu vydírání
před 7 hodinami
Další nakažení hantavirem na MV Hondius. Přístav výletní lodi zakázal zakotvit, cestující na břeh nesmí
před 8 hodinami
Oznámení nových Trumpových cel zahýbalo Evropou. Od lídrů přišla rázná reakce
před 9 hodinami
Vypíná internet, zavádí příměří. Jak se Rusko chystá na oslavy Dne vítězství?
před 10 hodinami
Projekt Svoboda očima expertů: Pochybují, že USA mají dostatek kapacit
před 10 hodinami
Nebezpečné počasí v Česku. Kromě požárů hrozí i bouřky, mohou být silné
před 10 hodinami
Rusko zřejmě kvůli oslavám Dne vítězství vypnulo v Moskvě a Petrohradu internet
před 11 hodinami
Ještě jsme ani nezačali, varuje Írán USA. Trump hrozí vymazáním z povrchu zemského
před 12 hodinami
Krátkodobé příměří na Ukrajině. Po Putinovi rozhodl i Zelenskyj
před 13 hodinami
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
před 13 hodinami
Hasiči dostali požár v Českém Švýcarsku pod kontrolu. Zásah pokračuje
před 15 hodinami
Předpověď počasí: Co přinese další prodloužený víkend?
včera
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
včera
Moskva je před oslavami Dne vítězství každou noc pod ukrajinským útokem
Ruské hlavní město se v pondělí v brzkých ranních hodinách stalo terčem útoku ukrajinského dronu, který zasáhl luxusní výškovou obytnou budovu v jihozápadní části Moskvy. Nálet, který si nevyžádal žádné oběti na životech, způsobil viditelné škody na fasádě a v interiérech bytů. Jde o třetí noc v řadě, kdy byla Moskva pod útokem, a to jen několik dní před oslavami Dne vítězství 9. května.
Zdroj: Libor Novák