Praha – Poslanci z branného výboru žádají, aby ministerstvo obrany dostalo na rok 1017 více financí. Shodli se na tom na dnešní schůzi. Podle současného trendu by rozpočet na obranu do roku 2020 nedosáhl 1,4 procenta HDP, jak slíbila koalice.
Návrh rozpočtu počítá s tím, že ministerstvo obrany příští rok dostane od státu 52,5 miliardy korun, což je o 4,7 miliardy více než letos. Ve vztahu k HDP to je 1,08 procenta, podle požadavků NATO by členské státy měly vydávat na obranu dvě procenta svého HDP.
Koalice se domluvila, že do roku 2020 bude Česko na svou obranu dávat 1,4 procenta HDP. Lidovec Ivan Gabal (KDU-ČSL) upozornil, že by pro dosažení tohoto cíle muselo ministerstvo obrany příští rok dostat 1,14 procenta HDP, tedy asi o tři miliardy více. V dalších letech se má rozdíl ještě zvýrazňovat. Ministerstvo dnes výboru představilo výhled, podle kterého je předpokládaný rozpočet na rok 2018 57,8 miliardy korun a na rok 2019 62,7 miliardy, což má činit 1,2 procenta HDP.
Šéf rezortu Martin Stropnický poslance za snahu zvýšit obranný rozpočet ocenil. Uvedl, že i když procentuálně ministerstvo z HDP dostává nyní stejně jako v době jeho nástupu, fakticky to je o asi deset miliard více. Může za to ekonomický růst a zvyšování HDP. "Už teď je jasné, že by mohl být velký problém dosáhnout 1,4 procenta v roce 2020," poznamenal.
Část poslanců dnes kritizovala úřad za čerpání peněz. Podle údajů ministerstva bylo ke konci srpna vyčerpáno necelých 51 procent rozpočtu. V investicích to bylo asi 36 procent. Ministerstvo se brání, že koncem roku čerpání vždy výrazně narůstá.
Kritika zazněla i ohledně přípravy zakázek, které se často zpožďují. Podle ministra je potíž v nastavení systému, kdy příprava velkých zakázek trvá při dodržení transparentnosti několik let. Zdržela se podle něj například příprava zakázky na vytvoření globální datové sítě.
Výbor chce, aby se ministerstvo zabývalo vznikem speciálního fondu, ze kterého by mohla obrana čerpat peníze na zásadní modernizační projekty armády, které často stojí několik miliard korun. Podle Stropnického (ANO) o tom již jeho úřad jedná s ministerstvem financí.
Nakupovat bude třeba nové vrtulníky, bojové vozy pěchoty a radary dohromady za desítky miliard korun. Podobný fond mělo prvorepublikové Československo. „Už jednáme s ministerstvem financí, aby se zřídil jakýsi fond pro obranu, kde by na velké, strategické zakázky byly prostředky deponovány mimo běžný rozpočet," dodal Stropnický.
Související
Pro a proti povinné vojenské služby. Téměř celá Evropa tápe, příkladem může být Finsko
Hradba 2025. Armáda na největším cvičení prověří obranyschopnost
Armáda České Republiky , Poslanecká sněmovna , ministerstvo obrany
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
před 1 hodinou
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
před 2 hodinami
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 3 hodinami
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 3 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 4 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 5 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 6 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 7 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 7 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 9 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
včera
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
včera
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
včera
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
včera
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
Generální tajemník NATO Mark Rutte se v sobotu ostře ohradil proti hlasům volajícím po vojenském odtržení Evropy od Spojených států.
Zdroj: Libor Novák