Pardubice – O českou armádu je zájem. Přichází do ní víc vojáků, než z ní odchází. ČTK to dnes řekl při návštěvě 14. pluku logistické podpory Pardubice náměstek ministra obrany Jakub Landovský.
Dokazuje to i příklad tohoto útvaru, jehož stav se ročně zvyšuje o 150 lidí, cílového počtu - 1800 vojáků - by mělo být dosaženo do pěti let. „Je jen důležité je náležitě připravit na budoucí působení. Práce logistika vyžaduje jazykové vybavení nebo řidičské průkazy. Stát do toho investuje a kariéra by měla být dlouhodobá a stabilní," vysvětluje Landovský.
České armádě se podle něj daří plošně získávat nové vojáky. Příčinu vidí v dobré reputaci armády, v jejím rozmístění v různých regionech země, v dobrých finančních podmínkách, jistotě a v tom, že služba je „víc než obyčejné povolání".
Roli ¨dle jeho slov hraje i touha po dobrodružství a účasti v misích v zahraničí. Velitel pluku Stanislav Hudeček vidí jako hlavní motiv příchodu nových vojáků změněnou bezpečnostní situaci a hrozící konflikt. Navzdory velmi nízké míře nezaměstnanosti česká armáda vykazuje podle Landovského přírůstek zhruba tisícovky lidí ročně.
Pardubický logistický pluk zajišťuje kromě běžného zásobování také působení českých vojáků v zahraničních misích, armádní cvičení v tuzemsku i cizině, zabezpečuje průjezd aliančních partnerů přes území České republiky, pracuje pro jednotky rychlého nasazení NATO, případně vytváří zázemí pro vojáky střežící hranice proti nelegální migraci. Kromě 141. zásobovacího praporu v Pardubicích se skládá i z 142. praporu oprav v Klatovech a nově ze 143. zásobovacího praporu v Lipníku nad Bečvou. „Celý útvar má 90 procent řidičů, ale i kuchaře a opraváře na další vozidla pozemních sil, kteří musí absolvovat kurzy i v zahraničí. Dnes máme skoro 1400 lidí, měli bychom mít přes 1800," dodal Hudeček.
Rezort obrany počítá se zvýšením počtu vojáků české armády o 1725 do konce roku 2017. Loni se zvýšil počet vojáků z povolání o 1214, přibylo také více než 120 občanských a státních zaměstnanců. Podle současných tabulek by měl mít resort obrany 27.000 profesionálních vojáků. Po škrtech v době hospodářské krize se ale jejich počet postupně snížil na méně než 21 tisíc. Poslední dva roky armáda zahájila masivní nábor. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) i náčelník generálního štábu Josef Bečvář se však domnívají, že nynější zvažované počty jsou nedostatečné a počet profesionálů by se měl postupně zvýšit na více než 30 tisíc.
Související
Pavel jmenoval Hlaváče novým náčelníkem generálního štábu. Řehka zvažuje kandidaturu do Senátu
Armáda propustila vojáka, který byl v Kongu, z preventivní karantény
Armáda České Republiky , Čeští vojáci
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Tramvaje se předčasně vrací k Pražskému hradu
před 1 hodinou
Princ Harry je v Británii a dočká se i nejbližších. Meghan má s dětmi přiletět
před 2 hodinami
Miliony jsou neznámo kde. Manželé z Rychnovska opakovaně naletěli podvodníkům
před 3 hodinami
Trumpovi může jít o život. Íránci ho chtějí zlikvidovat, domnívá se Izrael
před 4 hodinami
Extrémně teplé počasí setrvá na západě. Meteorologové vysvětlili příčinu
před 5 hodinami
Labouristům stačil den a už je téměř jasno. Burnham má namířeno do Downing Street
před 6 hodinami
Írán nekontroluje Hormuz, zní z USA. Nezávislá zjištění ale potvrzují komplikace
před 6 hodinami
Plníme, co jsme řekli, tvrdí Babiš po půl roce u moci
před 7 hodinami
ANO by ovládlo volby, ODS se vrátila před STAN. Motoristé jsou na samé hraně
před 8 hodinami
Tragédie ve Španělsku. Požár nepřežilo 12 lidí, někteří nestihli utéct z aut
před 9 hodinami
Hasiči lokalizovali požár částečně zřícené budovy ve Zlíně
před 10 hodinami
Počasí o víkendu příliš tropické nebude. Teploty třicetistupňovou hranici nakonec nepřekonají
včera
Le Penová odstartovala kampaň pro prezidentské volby
včera
Sen se stal skutečností. Wimbledon uvidí v sobotu ryze české ženské finále mezi Muchovou a Noskovou
včera
Přijel pozdě, odjel předčasně, nemluvil s nikým. Pro jednoho lídra se summit NATO nevyvedl
včera
Útok Spojených států mířil na jadernou elektrárnu, tvrdí Teherán
včera
Námořníci opět váhají s cestami přes Hormuzský průliv, potvrzují data
včera
Policie si rozpočtově polepší. Peníze půjdou na investice i platy
včera
Podivná cesta domů. Trump se pokusil vysvětlit, proč v Británii měnil letoun
včera
Pavel zveřejnil lékařskou zprávu. Má doporučenou dietu
Prezident Petr Pavel ve čtvrtek zveřejnil aktuální lékařskou zprávu, podle které nemá žádné zdravotní potíže. Ošetřující lékař konstatoval, že Pavel je zdravotně plně způsobilý k vykonávání jedné z nejvyšších politických funkcí v zemi.
Zdroj: Jan Hrabě