Ministr obrany Lubomír Metnar o víkendu navštívil české vojáky v Afghánistánu, seznámil se s úkoly jejich mise a uctil památku jejich tří kolegů, kteří tam padli v srpnu po útoku sebevraha. Armáda o tom dnes informovala na svém webu.
"Ministr splnil srpnový slib, že jeho první cesta do mise povede do Afghánistánu," řekl dnes ČTK k Metnarově cestě za českými vojáky mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Podle něj ministra tentokrát nedoprovázeli novináři z bezpečnostních a kapacitních důvodů.
Ministr se v doprovodu ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany Jiřího Vernera seznámil s podmínkami a aktuální prací českých vojáků na obou základnách, kde působí, tedy v Kábulu a Bagrámu. Symbolicky také uctil památku tří padlých vojáků, a to položením pamětní mince ministra na tamní pietní místo. Na závěr své cesty pak Metnar přítomným poděkoval za práci.
"Jste to vy, na které může být naše republika hrdá. Při mé návštěvě jsem se osobně seznámil s řadou vrcholných představitelů mise a velitelů jednotlivých základen, vyslechl jsem si i vás, vojáky, kteří každý den nasazujete své životy. Vaše práce je neocenitelná a díky vám máme v misi Resolute Support tak silné renomé," řekl ministr.
Největší zastoupení má česká armáda na základně Bagrám, v jejímž okolí počátkem srpna zaútočil sebevražedný atentátník na hlídku, ve které bylo šest spojeneckých vojáků. Tři Češi Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek zemřeli na místě, zbylí vojáci byli zraněni. Čeští vojáci na hlídky mimo základnu po této události nejezdili, hlídkování obnovili počátkem září.
Při hlídkách v okolí Bagrámu mají čeští vojáci za úkol například kontrolovat místa, ze kterých v minulosti povstalci ostřelovali raketami základnu. Od místních obyvatel také zjišťují důležité informace, pátrají po skladištích zbraní nebo mimo základnu doprovázejí důležité osoby.
Související
Babiš svolává Bezpečnostní radu státu. Stupeň ohrožení terorismem se může zvýšit
Podezřelý požár v Pardubicích. Mohlo jít o terorismus, poprvé se ozval Babiš
Lubomír Metnar , Armáda České Republiky , Afghanistán
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Proč se USA v Íránu nedaří? Bývalý diplomat popsal, kde Trump udělal chybu
před 1 hodinou
Jako dítě Orbána miloval, teď se ho chystá sesadit. Kdo je Péter Magyar?
před 2 hodinami
Rozhodující volby v Maďarsku jsou za dveřmi. Blíží se konec šestnáctileté éry Orbána?
před 2 hodinami
Putin a Zelenskyj se dohodli na dočasném příměří v období Velikonoc
před 3 hodinami
Írán zveřejnil seznam požadavků, které jsou pro Trumpa nepřijatelné. USA přišly s vlastním plánem
před 3 hodinami
Na Špicberkách zemřel polárník Jakeš. Tělo se našlo v ledovcové trhlině
před 4 hodinami
Izraelská armáda mohutně útočí v Libanonu. Žádné příměří neplatí, tvrdí Netanjahu
před 4 hodinami
Politico: Trump se pohádal s Ruttem, pohrozil spojencům odvetnými kroky
před 5 hodinami
Islámábád se uzavírá, úřady vyhlásily volno. Do Pákistánu míří americká a íránská delegace
před 7 hodinami
Páteční počasí přinese zajímavou situaci, avizují meteorologové
včera
Ve StarDance už nezbývá žádné místo. Poslední hvězdou je Vojta Dyk
včera
Obchody se o některých svátcích podřizují zákonu. Mohlo by se to změnit
včera
Další z obviněných v kauze pardubického útoku skončil ve vazbě
včera
Pravda o projevech změny klimatu v Česku. Nejde jen o rostoucí teploty
včera
Žena spáchala atentát. Před sto lety chtěla zabít Mussoliniho
včera
Ministerstvo výrazně snížilo cenový strop na pohonné hmoty
včera
USA z NATO nemohou jen tak vystoupit, připomíná americký senátor. Trump k rozvázání smlouvy nemá pravomoci
včera
Pavel: Trump v posledních týdnech poškodil důvěryhodnost NATO více, než Putin za celé roky
včera
Strop na pohonné hmoty s cenami zatím příliš nepohnul. Analytik prozradil, jaký očekává další vývoj
včera
Pokud nedodržíte dohodu, zahájíme vojenskou akci, jakou svět dosud neviděl, vzkázal Trump Íránu
Americký prezident Donald Trump prostřednictvím své sociální sítě Truth Social vyslal Íránu důrazné varování ohledně dodržování nedávno uzavřeného příměří.
Zdroj: Libor Novák