Praha - Neplacení pokut zahraničními dopravci za přestupky proti mýtnému systému skončí. Poslanci v pátek schválili návrh ministerstva dopravy, který počítá se zavedením systému kaucí, které budou policisté nebo celníci vybírat přímo od řidičů.
"Novela zákona zapracovává do české legislativy evropskou směrnici. Její transpoziční lhůta uplyne 19. prosince letošního roku. Cílem směrnice je zlepšit bezpečnost provozu na transevropské dopravní síti," vysvětlil zpravodaj pro první čtení, poslanec Karel Šidlo (KSČM).
Předloha má docílit účinnější vymáhání elektronického mýtného. "Uhradit včas mýtné a identifikovat majitele vozidla. Pozitivně se novela projeví navýšením rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury," doplnil Šidlo.
V současnosti dochází často k tomu, že zahraniční přepravci při porušení mýtné povinnosti ujedou. Podle současné právní úpravy je poté vymáhání pokuty a ušlého mýta velmi složité. Nově získají policisté a celníci pravomoc od těchto řidičů vybírat kauce. Pokud by řidič odmítl kauci složit, budou mít policisté a celníci nově pravomoc vozidlo odstavit a zabránit mu v další jízdě.
Novela zákona o pozemních komunikacích dále začlení některé evropské směrnice týkající se bezpečnosti silničního provozu. Má dojít ke zpřesnění některých paragrafů a k odstranění nebezpečných prvků na silnicích a dálnicích.
Poslanci přijali k předloze rovněž i pozměňovací návrh hospodářského výboru, který mění pojmosloví normy. Místo slova stavba používá slovo budova. Proto se novela nebude týkat například billboardů, které jsou za stavbu právně považované.
Zákonodárci schválili i pozměňovací návrh poslance Stanislava Humla (VV), který počítá s tím, že policejní doprovod si bude muset řidič hradit.
Norma nabývá účinnosti 1. července tohoto roku.
Související
Krásný příběh z Brna. Školačky vrátily peněženku, chválí je strážníci
Rusové chtěli v Evropě útočit bombami skrytými v poštovních balících
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Smrt Dolly Parton zasáhla celý svět. Amerika se halí do smutku, Trump nařídil svěsit vlajky
před 1 hodinou
Počasí přinese do konce týdne tropy, ty vystřídají bouřky a ochlazení
včera
Kreml může převzít budovy, které majitelé neochrání před ukrajinskými útoky, schválil Putin
včera
Už není cesty zpět. Extrémní počasí vyjde EU na desítky miliard, musí začít jednat hned
včera
Zemřela Dolly Parton. Nejslavnější country zpěvačku všech dob proslavily hity I Will Always Love You a Jolene
včera
Trumpovi se nelíbí kanadské sbližování s Čínou. Hrozí zavedením stoprocentních cel
včera
V Moskvě v tichosti přistálo americké letadlo se šéfem CIA na palubě. USA i Rusko mlčí
včera
Čína se oficiálně postavila za Írán. USA otevřeně hrozí odvetou za sankce
včera
USA hrozí spojencům Íránu sankcemi. Oči všech se upírají k Číně
včera
Už to není Palestina ani Írán. Netanjahu vytáhl krátce před volbami nového úhlavního nepřítele
včera
Vyšší úmrtnost už měl jen covid. Červnové a červencové extrémní počasí má v Evropě desetitisíce obětí
včera
I Kanada má svá esa v rukávu. Jak zareaguje na Trumpovu obchodní válku?
včera
"Novinářské kachny." Peskov odmítl zprávy o chystané mobilizaci
včera
Němečtí vyšetřovatelé objevil u letiště v Lipsku třetí dron s výbušninou
včera
Trumpova mocenská představa narazila na tvrdou realitu. Po Íránu se ho nezalekla ani Kanada
včera
Počasí do konce září: Léto se chýlí ke konci, tropy vystřídá ochlazení
24. srpna 2026 22:00
Závod o dobytí vesmíru zpomaluje. Čína odložila misi zaměřenou na hledání vody na Měsíci
24. srpna 2026 20:49
Masivní požáry už zasáhly i USA. Z Nevady utíkají před plameny desetitisíce lidí
24. srpna 2026 19:36
Oceány jsou nejteplejší v historii. Dopady už brzy pocítí celý svět
24. srpna 2026 18:19
Vláda chystá rozsáhlou reformu odměňování státních zaměstnanců
Vláda chystá rozsáhlou reformu odměňování ve veřejném sektoru, která přinese automatickou valorizaci platů i změnu tarifních tabulek. Od příštího roku by se platy měly zvyšovat v závislosti na růstu průměrné mzdy. Návrh zároveň počítá s novým nastavením tarifů tak, aby žádný ze stupňů nespadal pod úroveň minimální mzdy, přičemž mezi jednotlivými platovými třídami bude stanoven minimálně čtyřprocentní rozdíl.
Zdroj: Libor Novák