Praha - Pokud policie člověku odposlouchávala telefon, dozví se to dotyčný u soudu, ne však v případě, kdy policisté "pouze" lustrují jeho mobil, aby se dozvěděli, kde se pohybuje či komu a jak často volá. To by se mělo změnit, informují v pondělním vydání Lidové noviny.
Úřady plánují přelomovou změnu. Pokud se o vás - přes mobilní telefon - budou detektivové zajímat, musí vás o tom státní zástupce nebo soudce po pravomocném skončení věci až na pár výjimek informovat. A dotčený člověk si na základě toho bude moci podat stížnost k soudu. Dosud se tato informační povinnost vztahovala pouze přímo na případy odposlechů, píší Lidové noviny
Novinka je součástí novely zákona o elektronických komunikacích a novely trestního řádu, které jdou v nejbližších týdnech na vládu. Podle odhadů ministerstva vnitra se to dotkne desetitisíců Čechů. Jen za loňský rok si policisté vyžádali přes 80 tisíc výpisů z mobilů.
Změnu zákona vyvolala červnová kauza varnsdorfského policisty Mariána Hudce, který na objednávku a pod falešnou záminkou nechal "napíchnout" mobily desítkám vlivných lidí včetně předsedy Ústavního soudu a spolupracovníků prezidenta republiky, uvádí Lidové noviny.
Související
Krásný příběh z Brna. Školačky vrátily peněženku, chválí je strážníci
Rusové chtěli v Evropě útočit bombami skrytými v poštovních balících
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Polovina íránských střel odpálených na Izrael nesla zakázanou munici
před 1 hodinou
Česká televize už ví, co bude vysílat místo Otázek Václava Moravce
před 2 hodinami
Putin využívá války v Íránu. Snaží se vykreslit jako mezinárodní mírotvůrce
před 2 hodinami
Nový íránský vůdce Modžtaba Chameneí byl zraněn při útocích
před 3 hodinami
Írán zaminoval Hormuzský průliv
před 5 hodinami
Výhled počasí až do Velikonoc. Dramatické výkyvy se nečekají
včera
Trump varoval Írán. Miny v průlivu povedou k nevídaným následkům
včera
Snowboardistka Maděrová druhým místem Špindlerův Mlýn nezklamala
včera
Fico tvrdí, že EU je ve sporu s Ukrajinou na straně Slovenska
včera
Šéf ČT nesouhlasí s končícím Moravcem. Pravidla platí pro všechny, řekl
včera
Zemřel cestovatel a dobrodruh Leoš Šimánek. Bylo mu 79 let
včera
Stylové zakončení životní sezóny. Rychlobruslař Jílek získal stříbro na MS ve víceboji
včera
Britové posílají jednu válečnou loď blíž k Íránu. Trump je předtím kritizoval
včera
Další důkaz jarního počasí. Meteorologové ale přišli i s varováním
včera
Trumpův plán na zastavení financování ruské válečné mašinérie se útokem na Írán zhroutil
včera
Modžtaba Chámeneí stojí v čele Íránu 48 hodin. Za celou dobu ho ale nikdo neviděl
včera
Nebezpečně vyhlížející požár na Letné. Plameny ohrožují domy
včera
Hegseth varoval Rusko, aby se do války s Íránem nezapojovalo. Íránské duchovní označil za zbabělce
včera
CNN: Letecké údery jaderný program nezastaví. USA zvažují nasazení pozemní armády v Íránu
včera
Írán vyhrožuje likvidací Trumpa. Válka podle Teheránu ani zdaleka nekončí
Íránští představitelé v úterý ostře odmítli prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že válečný konflikt na Blízkém východě skončí brzy. Ministr zahraničí Abbás Arákčí zdůraznil, že Teherán je připraven bojovat tak dlouho, jak to bude nutné, a že íránské raketové údery na cíle v regionu budou pokračovat. Tato slova přišla v době, kdy Írán zahájil novou vlnu útoků na arabské sousedy a spojence USA v Perském zálivu.
Zdroj: Libor Novák