Raketový útok v Afghánistánu: český voják je těžce zraněný

Praha - V Afghánistánu byl v pátek těžce zraněn český voják při raketovém útoku na základnu Shank. Po základním ošetření byl zraněný voják převezen k českému polnímu chirurgickému týmu do vojenské nemocnice na základně KAIA v Kábulu, potvrdila armáda.

"Ve tři hodiny odpoledne afghánského času došlo k raketovému útoku na základnu Shank, kde jsou dislokovaní příslušníci českého Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT). Raketa dopadla do ubytovacího prostoru PRT a vážně zranila českého vojáka, desátníka L.H. narozeného v roce 1996," uvedla tisková mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.Mladý muž utrpěl podle jejích slov těžké poranění způsobené střepinami po dopadu rakety. Armáda okamžitě informovala rodinu vojáka, který je v současné době operován českými chirurgy.Plánovaná šestiměsíční mise zraněného desátníka v Afghánistánu započala v srpnu letošního roku. "V celém provinčním rekonstrukčním týmu české armády, který v oblasti působí, je 292 vojáků a 11 civilních pracovníků ministerstva obrany," doplnila Růžičková.Od roku 2001 padlo v Afghánistánu pět českých vojáků, dalších 30 bylo vážně zraněno.V současnosti je v Afghánistánu 590 vojáků. V roce 2013 jich zde bude celkem 340 - v provinciích Wardak a Lógar bude 140 českých instruktorů, 115 vojáků zůstane na velitelství ISAF v Kábulu a dalších 20 bude hlídat českou ambasádu.V roce 2014 se počty českých vojáků v Afghánistánu sníží na 150. Stovka jich bude na velitelství v Kábulu, zbytek pak bude na neznámém místě cvičit afghánské speciální síly

Související

Povodně

Afghánistán zasáhly masivní povodně. Mrtvých jsou stovky

Už více než 300 obětí na životech si vyžádaly záplavy v afghánských provinciích. Oznámil to v sobotu Světový potravinový program (WFP) spádující pod OSN. Úřady v zemi vyhlásily nouzový stav a do oblastí vyslaly týmy záchranářů, informuje AFP.

Více souvisejících

Afghanistán Čeští vojáci

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Bob Newhart

Zemřel legendární americký komik Bob Newhart

Z USA přišla další velmi smutná zpráva. Ve věku 94 let zemřel legendární americký stand-up komik a herec Bob Newhart. Informoval o tom magazín People. Newhart zemřel ve čtvrtek 18. července ve svém domě v Los Angeles po sérii krátkých nemocí.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Trump přijal republikánskou nominaci: Buď společně povstaneme, nebo se rozpadneme. Pronesl historicky nejdelší projev

Donald Trump na závěr sjezdu Republikánské strany v Millwaukee pronesl historicky nejdelší projev, v němž přijal nominaci na kandidaturu na prezidenta USA. Hovořil o mnoha tématech, vyhnul se ale potratům, Covidu a většinou také prezidentu Joeovi Bidenovi. Zdá se, že naplňuje slib o méně rozdělující kampani.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy