Bartoš chce účinnost zákona o rodných číslech odložit. O rušení nikdy jít nemělo, tvrdí

Společností v posledních dnech hýbe chystaná změna ve využívání rodných čísel. Ačkoliv se v hovoří o jejich zrušení, vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš tvrdí, že o tom nikdy řeč nebyla. Nyní navíc navrhuje odložit účinnost zákona ohledně utlumování využívání rodných čísel.

Zákon o občanských průkazech spadá pod Ministerstvo vnitra a byl odhlasován v roce 2009  platnost měl vejít v roce 2025, podle Bartoše ale ani toto datum nemusí být reálné. "S odborným týmem jsme hodnotili možná rizika a přínosy tohoto opatření. V současnou chvíli podle nás rizika a možné komplikace převažují. Proto navrhuji odsun realizace na pozdější termín, než je rok 2025. Zákon ale není a nikdy nebyl v mé působnosti, toto rozhodnutí tak není finálně na mně. Svolal jsem proto na příští týden jednání se všemi relevantními aktéry včetně Ministerstva vnitra, které má věc v gesci, kde se bude řešit další postup," popsal na webu vlády. 

Dodal, že zákon o útlumu využívání rodných čísel měla na stole osm let vláda ANO a odhlasovala, aby vstoupil v platnost v roce 2025, proto podle svých slov považuje "šíření poplašných zpráv ze strany ANO, které má jako obvykle máslo na hlavě" za bizarní. Che ale řešit další postup a oslovil k setkání zástupce vnitra, NERV, relevantní resorty a orgány, zástupce byznysu a Hospodářské komory, včetně jejího nově zvoleného prezidenta pana Zdeňka Zajíčka.

Bartoš také tvrdí, že se okolo rodných čísel se objevila ve veřejném prostoru také řada mýlek a dezinformací. "Je třeba zdůraznit, že nikdy nemělo jít o rušení rodných čísel, jak se někteří obávají. Rodné číslo bude mít každý člověk normálně dál. Jen se jím bude méně často ve styku s úřady muset prokazovat či ho někam zadávat, což je přirozený vývoj a dávno ho zažíváme. V praxi jde o vyměňování rodných čísel za identifikátory v registrech a systémech, aby například nikdo nemohl člověka účelově vyhledat a informace zneužít. Tedy taková pojistka proti šmírování a podvodníkům," podotkl.

Na straně státu podle něj k zavádění této ochrany už deset let postupně dochází, na běžné občany to nemá žádný vliv vyjma toho, že s úřady sdílejí méně citlivých údajů. "Otázkou ale je soukromý sektor a zda má stát nyní finanční prostředky proces v bezprostřední budoucnosti dokončit," dodal.

Rodné číslo je identifikační číslo přidělené jednotlivci při narození. Je to číselný kód, který slouží k jednoznačné identifikaci osoby v různých oblastech života, jako jsou zdravotnictví, zaměstnání, vzdělání a další.

Rodné číslo se obvykle skládá z určitého formátu čísel, který je specifický pro danou zemi nebo jurisdikci. V některých zemích se rodné číslo skládá z datumu narození, kódu pohlaví a kontrolního čísla, zatímco v jiných zemích může mít odlišnou strukturu.

Použití rodného čísla má několik důležitých funkcí. Kromě jednoznačné identifikace jednotlivců slouží i jako nástroj pro správu sociálního zabezpečení, evidenci obyvatelstva, zdravotnictví, daní a dalších administrativních účelů.

Související

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

Více souvisejících

rodná čísla Ivan Bartoš (Piráti)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy