Bývalý ředitel IKEM čelí obvinění kvůli údajnému vydírání Pirka

Generální inspekce bezpečnostní sborů (GIBS) obvinila někdejšího ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Michala Stiborka z vydírání. Případ se týká vyvíjení nátlaku na kardiochirurga Jana Pirka a šéfa kliniky karidovaskulární chirurgie Ivana Netuku. 

O obvinění informovala MF Dnes, podle deníku mu čelí také náměstek Jiří Malý a šéf odboru informatiky Petr Raška. List napsal, že Stiborek a Malý naznačovali Pirkovi a Netukovi, že disponují kompromitujícími materiály, které jim mohou reputačně uškodit.  

Inspekce zasahovala v IKEM na konci srpna společně s vyšetřovateli Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Mluvčí Markéta Šenkýřová tehdy serveru EuroZprávy.cz zásah potvrdila. "Můžu potvrdit přítomnost bezpečnostních sborů v IKEM. Zástupci s nimi plně spolupracují," řekla.

Stiborek už v předchozím průběhu srpna rezignoval na post ředitele kvůli kauze týkající se byznysu s půjčováním peněz. Končící ředitel institutu uvedl, že mu bylo znemožněno pokračovat v péči o dobré jméno IKEM.

"Proto jsem se rozhodl rezignovat na post ředitele, abych nezatěžoval IKEM jakýmikoliv pochybnostmi o jeho budoucnosti a mé minulosti," vysvětlil Stiborek, který podle svých slov čelil osobním útokům ze strany novinářů serveru Seznam Zprávy. V prohlášení prozradil, že se hodlá bránit soudní cestou. 

Výše zmíněný web napsal, že končící ředitel si vydělal desítky milionů korun půjčkami s vysokým úrokem až 48 procent ročně a smluvními pokutami ve výši až 140 tisíc korun za den. Stiborek trvá na tom, že šlo o legální podnikání. V rozhovoru pro Blesk odmítl, že by se dopustil protiprávního jednání. Zároveň přiznal, že neznal koncové uživatele půjček. 

Stiborek stál v čele Institutu klinické a experimentální medicíny od roku 2018. Předchozích sedm let strávil na pozici ekonomického a provozního ředitele institutu. 

Michal Stiborek ikem Jan Pirk GIBS Policie ČR

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí aktuálně: Na západě bude sněžit i po poledni, v Krkonoších se tvoří závěje

Meteorologové před polednem varovali před vytrvalým sněžením na západě Čech. Výstraha nově platí kromě Karlovarského i pro severní oblasti Plzeňského kraje. Sněhové přeháňky tam mají pokračovat až do brzkých odpoledních hodin. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy