Češi si na dodavatele energií stěžují mnohem více než dříve, ukazují data ERÚ

Lidé se v posledních měsících stále častěji obracejí na úřady se stížnostmi a dotazy na své zálohy či vyúčtování za energie. Energetický regulační úřad (ERÚ) za prvních deset měsíců letošního roku obdržel více než 1600 oficiálních podnětů ke kontrole, což je asi třikrát víc než za celý kalendářní rok před vypuknutím současné energetické krize. 

Většinou jde o podání spotřebitelů, část z nich přitom míří na výpočet záloh. Úřad zatím kvůli zálohám zahájil 16 sankčních řízení. Na dotaz ČTK to odpověděl mluvčí ERÚ Michal Kebort.

Počet dotazů a stížností začal podle ERÚ růst už v loňském roce, odkdy úřad zaznamenal skokový nárůst počtu podání po pádu společnosti Bohemia Energy. Zatímco předtím ERÚ řešil kolem 12.000 až 13.000 spotřebitelských podání, která zahrnují kromě stížností například i dotazy spotřebitelů ohledně dodávek energií nebo jejich plateb, letos je to od ledna do října už více než 19.000.

"Zvláště v posledních měsících se podání koncentrují na fakturaci a platební podmínky. V praxi jde především o stížnosti a dotazy na zálohy či vyúčtování. Sem aktuálně míří téměř každé druhé podání," řekl Kebort. Ubyla naopak podání související s činností zprostředkovatelů, která ještě v loňském roce patřila mezi nejčastější.

Spolu s dotazy a podáními tak násobně roste i počet oficiálních podnětů ke kontrolám úřadu. Z letošních 1600 podnětů je 1230 přímo od spotřebitelů. Třetina z nich podle ERÚ mířila na vyměřené zálohy za energie, přičemž největší část z nich přibyla v posledních měsících.

"Z 376 těchto podnětů (týkajících se záloh) byla kontrola dosud ukončena v 84 případech, v 16 případech bylo zahájeno sankční řízení," podotkl Kebort. Zároveň ale zdůraznil, že o prokázaném přestupku lze v takové věci hovořit až v případě pravomocného ukončení sankčního řízení. Jejich výsledky mluvčí nemůže předjímat. Samotné sankce se podle Keborta liší případ od případu, obecně hrozí dodavateli za porušení energetického zákona až 15 milionů korun a za porušení zákona o ochraně spotřebitele až pět milionů korun.

Kebort zároveň upozornil, že ERÚ může zakročit pouze v případech, kdy je záloha skutečně špatně spočítána nebo je navyšována v návaznosti na protiprávní zvýšení ceny, které například nebylo spotřebiteli řádně oznámeno. Úřad tak nemůže řešit situace, kdy dodavatel zvýšil ceny a zálohy v souladu se smlouvou, a neporušil tak domluvené fixace a změny zároveň řádně oznámil. I proto je tak rozdíl mezi počtem stížností a dotazů na zálohy a skutečně prokázaných pochybeních dodavatelů tak velký.

Ceny energií letos stouply o desítky procent. Podle Eurostatu průměrná cena elektřiny v Česku v prvním pololetí roku meziročně stoupla o 62 procent, což je nejvíc v Evropě. Vyšší ceny energií v EU významně ovlivňuje ruská vojenská agrese na Ukrajině. Evropské domácnosti zaplatily podle Eurostatu v roce 2022 za 100 kilowatthodin (kWh) 25,3 eur (620 Kč), zatímco ve stejném období loni to bylo 22 eur (539 Kč) za 100 kWh. Další zdražení energií chystá většina dodavatelů od začátku příštího roku.

Související

Energetický regulační úřad

ERÚ vydal nové cenové rozhodnutí, které zohledňuje vládní pomoc firmám

Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal nové cenové rozhodnutí k regulovaným cenám elektřiny pro odběratele na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí. Reagoval tak na dodatečnou dotaci na podporu energeticky náročných podniků ve výši 3,5 miliardy korun, o které rozhodla vláda. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

Více souvisejících

Energetický regulační úřad Energetika

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

Pokud Trump vyhraje, USA mohou ovlivnit s Putinem svět s nepředvídatelnými důsledky

Obecně je známo, že historie se neopakuje, ale podobnost historických dějin může navádět k podobným činům. Trump a jeho republikánští spojenci přiživují v americké politice nové izolacionistické napětí, píše ABC News, které by mohlo radikálně změnit americký přístup ke světu – s nepředvídatelnými důsledky.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy