Státní železniční dopravce České dráhy (ČD) odstoupil od smlouvy na modernizaci desítek osobních vozů řady Bdmtee. Dodavatel prací za stovky milionů korun, firma Tratec - CS z Děčínska, totiž zkrachoval. Uvedl to dnes server Zdopravy.cz.
Podle webu byla rámcová smlouva mezi ČD a Tratec - CS uzavřena v roce 2020 na modernizaci 52 vozů. Cena prací za jeden vůz měla činit 13,5 milionu korun. Firma Tratec - CS na sebe letos v únoru podala insolvenční návrh, ve kterém uvedla, že dluží zhruba půl miliardy korun.
"České dráhy byly nuceny od smlouvy s firmou Tratec na modernizaci vozů Bdmtee odstoupit. V současné době probíhá vypořádání vzájemných vztahů," sdělila serveru Zdopravy.cz mluvčí drah Vanda Rajnochová.
Tratec - CS podle náměstka generálního ředitele ČD Jiřího Ješety zmodernizoval tři vozy a další dva rozpracoval. U modernizovaných vozů je ale řada závad a vozy jsou často odstaveny. "Další modernizovat nebudeme," řekl serveru Ješeta. U rozpracovaných vozů by České dráhy chtěly dokončit úpravy vlastními silami. Komplikuje to ale insolvenční řízení s Tratecem. "Například podvozky v subdodávkách jsou zablokované v rámci insolvence a není možné s nimi disponovat," doplnil.
Modernizované vozy měly jezdit hlavně v Pardubickém či Středočeském kraji. Kvůli tomu, že cestující musí déle jezdit v původních, nezmodernizovaných vozech, už Pardubický kraj vyměřil ČD za loňský rok pokutu 494.000 korun. "Sankce za rok 2022 ještě nebyly u dopravce uplatněny. Aktuálně probíhají s dopravcem jednání o náhradě za tyto vozy. Z několika variant řešení byla vybrána varianta s pořízením osmi jednopodlažních elektrických jednotek s pracovní označením EMU140," řekl serveru náměstek pardubického hejtmana pro dopravu Michal Kortyš (ODS).
Společnost Tratec - CS působila ve strojírenství a dodávkách interiérů kolejových vozidel. V roce 2019, kdy odevzdala poslední účetní závěrku, měla tržby 291 milionů korun a zisk sedm milionů. V únorovém insolvenčním návrhu bylo uvedeno, že firma dluží přes 498 milionů korun, z toho asi 487 milionů dluhů je už po splatnosti. Majetek firmy měl tehdy podle návrhu hodnotu zhruba 281 milionů korun. V srpnu Krajský soud v Ústí nad Labem povolil reorganizaci firmy. Tratec - CS má nyní vypracovat a předložit soudu reorganizační plán.
Vozy Bdmtee vyráběla v letech 1989 až 1991 východoněmecká vagónka v Budyšíně. Dříve se těmto vlakům říkalo Honeckerova pomsta podle šéfa východoněmeckých komunistů Ericha Honeckera, protože nebyly příliš pohodlné.
Související

Autem, nebo vlakem? Češi míří na Slovensko, za volantem sedět nemusí

Přechod na letní čas zpozdí víkendové noční vlaky, upozorňují ČD
Aktuálně se děje
včera

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu
včera

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
včera

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
včera

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
včera

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
včera

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
včera

Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
včera

Horolezecká tragédie. Zemřela první Češka na Everestu Klára Kolouchová
včera

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích
včera

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
včera

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích
včera

Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje
včera

Rakušan svolal Ústřední krizový štáb. Všechny postižené rozvodny jsou opět pod proudem, hlásí ČEPS
včera

Neotvírejte lednici, zkontrolujte potraviny. Hygienici radí, jak postupovat při a po blackoutu
včera

Co dělat při výpadku proudu? Úřady radí, jak zvládnout krizovou situaci
včera

Blackout způsobil pád fázového vodiče. Zasažena byla velká část Česka
včera

Blackout v Česku: Čelíme nepříjemné situaci, prohlásil Fiala. Podle policie nejde o kyberútok
včera

Rakušan uvedl do pohotovosti Ústřední krizový štáb. Nemocnice blackout nepostihl
včera
Rusko jako první na světě uznalo vládu Talibanu
Moskva ve čtvrtek učinila krok, který může zásadně změnit mezinárodní vztahy – oficiálně uznala hnutí Taliban jako legitimní vládu Afghánistánu. Zatímco v minulosti řadilo Rusko tuto skupinu mezi teroristické organizace, dnes ji vnímá jako spojence v boji proti ještě radikálnějším islamistickým skupinám, zejména odnoži Islámského státu známé jako ISIS-K (Islámský stát – provincie Chorásán).
Zdroj: Libor Novák