Co kdyby bylo o svátek méně, řekli si v Dánsku. Česko také hledá peníze do rozpočtu

Všeobecná snaha řady vlád nejen v Evropě, ale i v dalších zemích světa po roce války na Ukrajině nabírá v řadě případů na obrátkách. Že nejde o lehký úkol, jak by se na první pohled zdálo, svědčí i to, že mezi různými už zavedenými nástroji na seškrtání státních výdajů se začínají objevovat i některé netradiční. Například v lednu vydané prohlášení premiérky Dánska Mette Frederiksenové o tom, že předložila parlamentu návrh zákona, který by zrušil jeden z celkem jedenácti státních svátků v zemi, aby bylo možné zaplatit více vojenských výdajů z rozpočtu, vyvolal pořádný poprask. I přesto se také v tuzemsku objevily analýzy, které něco podobného doporučují české vládě.

Časopis Time citoval ze zmíněného oznámení premiérky Dánska ekonomické odhady možných příjmů. Oficiální odhad vlády naznačuje, že zrušení státního svátku by vygenerovalo až 3 miliardy dánských korun. Pravdou ale je, že dánská vláda přijetím tohoto plánu doufá, že dodatečné daňové příjmy ze zrušení jednoho státního svátku pomohou dosáhnout dlouhodobého cíle obranného vojenského paktu NATO, totiž utrácet 2 % HDP vlastní země na obranu. V roce 2022 činil rozpočet na obranu Dánska 27,1 miliardy dánských korun (3,9 miliardy dolarů), tedy přibližně 1 % HDP. V prosinci loňského roku tamní vláda přislíbila dalších 300 milionů dánských korun na vojenskou pomoc na podporu válečného úsilí Ukrajiny.

I v tuzemsku se objevily úvahy o tom, že rušení státních svátků by mohlo najít potřebné peníze. Podle jedné z úvah, vydané na serveru Kurzy.cz, může prý česká vláda zrušením dvou svátků získat do rozpočtů zhruba 18 miliard korun, což by jí letos, jak dodává Lukáš Kovanda, autor zmíněného textu, umožnilo důchodcům řádně navýšit penze v rámci mimořádné valorizace bez dalšího zadlužení. Server EuroZprávy.cz proto oslovil analytiky s otázkou, zda by opravdu zrušení některých státních svátků, přineslo do rozpočtu potřebné příjmy. 

„Zrušení některých státních svátků sice může na první pohled vypadat jako zázračné řešení nedostatku peněz ve státním rozpočtu, avšak reálný efekt takového kroku je spíše sporný, a to hned z několika důvodů,“ odpověděl serveru EuroZprávy.cz Petr Dufek, hlavní ekonom banky Creditas.

Doporučené články

Podle něj totiž ekonomika ani ve svátek nespí. „To samo o sobě samozřejmě není nijak překvapivé, protože i v těchto volných dnech fungují firmy – vyrábějí (nejenom) automobilky, prodávají (většinou) i obchody, otevřeny jsou restaurace, hotely a turistické atrakce, v nichž se utrácí možná ještě více, než v běžný den… a tedy i v této – pro někoho době volna – vzniká přidaná hodnota, kterou reprezentuje HDP, a z níž se následně odvádějí daně,“ vysvětluje Petr Dufek. Když vezmeme v úvahu to, že jeden pracovní den odpovídá 0,4 % HDP, jak se v nedávné době hojně prezentovalo, tak můžeme podle Petra Dufka dojít k velmi „překvapivému“ zjištění, a sice, že celý výkon ekonomiky (HDP) vznikne už během 250 dnů roku. Zbývajících 115 dnů v běžném roce, mezi něž patří víkendy a svátky, se už podle této úvahy neděje pravděpodobně vůbec nic. A pokud tomu opravdu uvěříme, pak ony čtyři desetiny budou odpovídat 27 miliardám korun HDP, respektive 9 miliardám korun na daních. 

Je nutné si ale uvědomit, že výše popsaná úvaha je teorie. „Nikdo snad nedokáže přesně vypočítat, kolik by zrušení jednoho státního svátku mohlo přinést státnímu rozpočtu. Je však na první pohled zřejmé, že to bude rozhodně mnohem méně, než by odpovídalo 0,4 % HDP,“ konstatoval pro server EuroZprávy.cz Petr Dufek. Je to podle něj už třeba proto, že v onen den navíc by spousta lidí s fixní měsíční mzdou vlastně pracovala zdarma. 

„Naproti tomu ti, kdo ve svátek obvykle pracovali, by přišli o mzdový ‘sváteční’ příplatek a rozpočet pak o dodatečně vybrané daně. Zdravotnický systém by možná takto ušetřil za mzdové příplatky, ale zase by vydal více za běžnou činnost atp. Pokračovat můžeme dále, jak moc jinak bychom se v tento den stravovali a odváděli DPH, nebo třeba méně či více cestovali, chodili k holiči… Variant změn chování bychom si mohli představit tolik, že by se do nějakého důvěryhodnějšího výpočtu ani nevešly. Jedinou jistotou, kterou by takové řešení mohlo přinést by asi byla jen naštvanost těch, kteří by o den volna přišly,“ uzavřel pro server EuroZprávy.cz.

Nezbývá než konstatovat, že místo úvah o tom, zda zrušit státní svátek, ve kterém lidé méně nakupují, je třeba hledat skutečné úspory. Po posledních parlamentních volbách měla nově vznikající koaliční vláda plány, které naznačovaly úspory až ve výši 100 miliard. „Věřím, že kde je vůle, tam je i cesta. Vláda ale bude mít nezáviděníhodnou situaci,“ už v roce 2021 přes pro veřejné úspory slibná čísla varovala tehdejší předsedkyně Národní rozpočtové rady a nynější viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová. 

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika státní rozpočet tradice, zvyky, svátky veřejné finance dánsko Mette Frederiksenová Lukáš Kovanda CZK Ministerstvo financí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy