KOMENTÁŘ | Kdyby ženy a muži brali stejně, pomohlo by to nejen české ekonomice

Překonání rozdílu ve mzdách mezi muži a ženami by zvýšilo globální hrubý domácí produkt (HDP) zhruba o sedm procent, konstatuje zpráva vydaná ČTK, která cituje závěry studie společnosti Moody's Analytics. Aby bylo jasno, o čem je řeč: Existoval-li by nulový rozdíl mezi příjmy žen a mužů na stejných pozicích v zaměstnání, pak by mohl být světový HDP prý až o sedm bilionů dolarů (v přepočtu na koruny zhruba 155 bilionů) vyšší. Moody's Analytics ale upozorňuje, že při aktuálním tempu vyrovnávání rozdílů mezi ženami a muži potrvá minimálně 132 let, než se čísla srovnají. A i když svět dobře ví, v čem je zakopaný pes, nedaří se tyhle příkopy stále zasypat. 

Můžete namítnout, že jde o prkotinu, nebo také, že si každý sám řekne, kolik chce brát, a pak je na zaměstnavateli, jestli takovému požadavku vyjde vstříc nebo ne. No, jak se říká, pěkná myšlenka není bohužel vždy realitou. Navíc, jak bude řečeno dál, nemusí vždy problém vyřešit. Spíše naopak. A že opravdu nejde o nějak nový problém, který se, jak už to tak bývá, „jen nějak“ skutečně nedaří efektivně odstranit, svědčí třeba i to, že zásadu stejné odměny za stejnou práci zakotvila již zakládající smlouva Evropských společenství v roce 1957. A i orgány Evropské unie na svých stránkách smutně konstatují, že realita je po bezmála sedmi desítkách let od přijetí onoho dokumentu taková, že rozdíl v odměňování žen a mužů stále přetrvává. Nic naplat, ani za posledních deset let ve smazání rozdílu nebylo dosaženo více než nepatrného zlepšení. Jistě proto nebudete považovat za jízlivé, zeptat se se mnou, zda to není škoda. A to pro všechny. 
 
A abychom si zametli před vlastním prahem a neposmívali se jiným, je dobré vědět, že právě Česko patří mezi země v Evropské unii, které mají v těchto rozdílech největší nedostatky. Je jasné, že příčin a důvodů, proč to tak je, tedy nejen v české ekonomice, existuje opravdu vícero a nemá cenu nosit dříví do lesa jejich opakováním a hodnocením. Spíše je k zamyšlení, proč se nedaří uvedené rozdíly v odměňování smysluplně odstranit. Můžeme se tak ptát, spolu se sociology, proč se politická hnutí a strany, která se tak často rády a ostentativně hodně pyšní údajně podporou všech pracujících, zvyšováním všech možných i nemožných položek v jejich odměňování na zákonné úrovni, nestarají více o odstraňování „gender“ rozdílů. 
 
Věta o tom, že snižování jiných čísel v odměňování žen a mužů přináší nejen větší rovnost pohlaví, ale zároveň pomáhá snižovat chudobu a podporovat hospodářství, musí přece právě představitelům tohoto spektra politické scény znít jako rajská hudba. Kdo ví, proč nezní třeba na nyní znovu se opakujících protestech za odvolání vlády. A to i přesto, že například Světová banka coby jedna z klíčových světových finančních institucí světa tvrdí, že „přetrvávání rozdílů v příjmech mezi muži a ženami negativně ovlivňuje růst ekonomiky země.“ Jenže v Česku na tyhle argumenty moc neslyšíme. K naší smůle. „Faktorů, které stojí za dnešní platovou nerovností (v mzdové problematice mužů a žen), je hned několik. Tím nejvýraznějším je v Česku segregace pracovníků a pracovnic do typicky ‚ženských‘ a typicky ‚mužských‘ odvětví,“ citoval slova ekonomky a výzkumnice se zaměřením na sociální politiku Lindy Kunertové server SeznamZprávy.cz. 

Čísla a statistiky také ukazují, že paradoxně ve všech vzdělanostních kategoriích mají v mediánu mezd čeští muži o stejný rozdíl větší mzdu než jejich ženské protějšky. A když se budeme společně ptát, co by mohlo popsané rozdíly v nejbližší době změnit, paradoxně se nám vrátí podobné odpovědi, jako v řadě dalších případů, které nás pálí právě v dnešních dnech. Nejde totiž jen o to, aby si ženy říkaly o stejné peníze jako muži, mimochodem, i tuzemská média slovy odborníků na tyto problémy varují před přílišnou individualizaci tohoto procesu, který spíše rozdíly zvyšuje, než aby je zmenšoval, jde spíše o ucelenější prorodinnou politiku, daňový systém a opravdu transparentní odměňování. 

O tom, že se možná blýská na lepší časy, svědčí i to, že za českého předsednictví Evropské unie byla přijata směrnice pro zvýšení transparentnosti v odměňování, dále pak akční plán pro rovné odměňování v Česku, což je podle slov socioložky Aleny Křížkové ze Sociologického ústavu Akademie věd pro iRozhlas.cz „první plán v této oblasti“. Škoda jen, že změny v oné odborníky tolik vyvolávané rodinné politice zřejmě nepřijdou tak rychle, aby se rozdíly v platech začaly v Česku vyrovnávat rychleji. Navýšení hodnoty HDP o na začátku textu zmíněných několik procent by za to rozhodně stálo. Jenže místo vyjednávání mezi opozicí a vládou, tu máme stále jen nesmyslné obstrukce a znovu jen vyřvávání na Václaváku.  

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář mzdy / platy Ekonomika HDP ženy genderová rovnost

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy