KOMENTÁŘ | Kdyby ženy a muži brali stejně, pomohlo by to nejen české ekonomice

Překonání rozdílu ve mzdách mezi muži a ženami by zvýšilo globální hrubý domácí produkt (HDP) zhruba o sedm procent, konstatuje zpráva vydaná ČTK, která cituje závěry studie společnosti Moody's Analytics. Aby bylo jasno, o čem je řeč: Existoval-li by nulový rozdíl mezi příjmy žen a mužů na stejných pozicích v zaměstnání, pak by mohl být světový HDP prý až o sedm bilionů dolarů (v přepočtu na koruny zhruba 155 bilionů) vyšší. Moody's Analytics ale upozorňuje, že při aktuálním tempu vyrovnávání rozdílů mezi ženami a muži potrvá minimálně 132 let, než se čísla srovnají. A i když svět dobře ví, v čem je zakopaný pes, nedaří se tyhle příkopy stále zasypat. 

Můžete namítnout, že jde o prkotinu, nebo také, že si každý sám řekne, kolik chce brát, a pak je na zaměstnavateli, jestli takovému požadavku vyjde vstříc nebo ne. No, jak se říká, pěkná myšlenka není bohužel vždy realitou. Navíc, jak bude řečeno dál, nemusí vždy problém vyřešit. Spíše naopak. A že opravdu nejde o nějak nový problém, který se, jak už to tak bývá, „jen nějak“ skutečně nedaří efektivně odstranit, svědčí třeba i to, že zásadu stejné odměny za stejnou práci zakotvila již zakládající smlouva Evropských společenství v roce 1957. A i orgány Evropské unie na svých stránkách smutně konstatují, že realita je po bezmála sedmi desítkách let od přijetí onoho dokumentu taková, že rozdíl v odměňování žen a mužů stále přetrvává. Nic naplat, ani za posledních deset let ve smazání rozdílu nebylo dosaženo více než nepatrného zlepšení. Jistě proto nebudete považovat za jízlivé, zeptat se se mnou, zda to není škoda. A to pro všechny. 
 
A abychom si zametli před vlastním prahem a neposmívali se jiným, je dobré vědět, že právě Česko patří mezi země v Evropské unii, které mají v těchto rozdílech největší nedostatky. Je jasné, že příčin a důvodů, proč to tak je, tedy nejen v české ekonomice, existuje opravdu vícero a nemá cenu nosit dříví do lesa jejich opakováním a hodnocením. Spíše je k zamyšlení, proč se nedaří uvedené rozdíly v odměňování smysluplně odstranit. Můžeme se tak ptát, spolu se sociology, proč se politická hnutí a strany, která se tak často rády a ostentativně hodně pyšní údajně podporou všech pracujících, zvyšováním všech možných i nemožných položek v jejich odměňování na zákonné úrovni, nestarají více o odstraňování „gender“ rozdílů. 
 
Věta o tom, že snižování jiných čísel v odměňování žen a mužů přináší nejen větší rovnost pohlaví, ale zároveň pomáhá snižovat chudobu a podporovat hospodářství, musí přece právě představitelům tohoto spektra politické scény znít jako rajská hudba. Kdo ví, proč nezní třeba na nyní znovu se opakujících protestech za odvolání vlády. A to i přesto, že například Světová banka coby jedna z klíčových světových finančních institucí světa tvrdí, že „přetrvávání rozdílů v příjmech mezi muži a ženami negativně ovlivňuje růst ekonomiky země.“ Jenže v Česku na tyhle argumenty moc neslyšíme. K naší smůle. „Faktorů, které stojí za dnešní platovou nerovností (v mzdové problematice mužů a žen), je hned několik. Tím nejvýraznějším je v Česku segregace pracovníků a pracovnic do typicky ‚ženských‘ a typicky ‚mužských‘ odvětví,“ citoval slova ekonomky a výzkumnice se zaměřením na sociální politiku Lindy Kunertové server SeznamZprávy.cz. 

Čísla a statistiky také ukazují, že paradoxně ve všech vzdělanostních kategoriích mají v mediánu mezd čeští muži o stejný rozdíl větší mzdu než jejich ženské protějšky. A když se budeme společně ptát, co by mohlo popsané rozdíly v nejbližší době změnit, paradoxně se nám vrátí podobné odpovědi, jako v řadě dalších případů, které nás pálí právě v dnešních dnech. Nejde totiž jen o to, aby si ženy říkaly o stejné peníze jako muži, mimochodem, i tuzemská média slovy odborníků na tyto problémy varují před přílišnou individualizaci tohoto procesu, který spíše rozdíly zvyšuje, než aby je zmenšoval, jde spíše o ucelenější prorodinnou politiku, daňový systém a opravdu transparentní odměňování. 

O tom, že se možná blýská na lepší časy, svědčí i to, že za českého předsednictví Evropské unie byla přijata směrnice pro zvýšení transparentnosti v odměňování, dále pak akční plán pro rovné odměňování v Česku, což je podle slov socioložky Aleny Křížkové ze Sociologického ústavu Akademie věd pro iRozhlas.cz „první plán v této oblasti“. Škoda jen, že změny v oné odborníky tolik vyvolávané rodinné politice zřejmě nepřijdou tak rychle, aby se rozdíly v platech začaly v Česku vyrovnávat rychleji. Navýšení hodnoty HDP o na začátku textu zmíněných několik procent by za to rozhodně stálo. Jenže místo vyjednávání mezi opozicí a vládou, tu máme stále jen nesmyslné obstrukce a znovu jen vyřvávání na Václaváku.  

Související

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Komentář

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

komentář mzdy / platy Ekonomika HDP ženy genderová rovnost

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy