Praha – Senát dnes schválil novelu zákona, která umožní, aby bylo možné zahájit desítku důležitých dopravních staveb, aniž by bylo nutné opakovat posudek vlivu stavby na životní prostředí, tzv. EIA. Pro zákon dnes hlasovalo 53 ze 60 přítomných senátorů napříč senátorskými kluby. Proti nebyl žádný z nich, sedm senátorů se zdrželo hlasování.
Změna převede vybrané stavby do zvláštního režimu, kdy má stačit místo dalšího posudku stanovisko ministerstva životního prostředí. V případě, že by se proces posuzování vlivů musel opakovat, znamenalo by to odklad a zdržení těchto staveb.
Stavby, kterých se novela týká by se mohly začít stavět v příštím roce. Problémy s posudky EIA má v Česku asi stovka dopravních staveb za zhruba 130 miliard korun. Ty mají posudky podle zákona z roku 1992, které však EU neuznává. Schválený zákon má proto pomoci výstavbě desítky projektů. Jde celkem asi o 120 kilometrů dálnic a také modernizaci železniční tratě Sudoměřice - Votice.
Vedle modernizace zmíněného traťového úseku se novela týká třeba obchvatu Českých Budějovic na trase D3, s obchvatu obcí Řevničov, Lubenec, Krušovice na dálnici D6 nebo obchvatu Frýdku Místku. Naopak se ale nevztahuje ba Pražský okruh, který nesplnil podmínku, že pro stavbu už musí být vydáno územní rozhodnutí.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) senátory ujistil, že jeho ministerstvo udělá vše pro to, aby zvláštním režimem pomohlo výstavbě pražského okruhu, který se ale podle něj bude stavět z českých peněz, ze státního rozpočtu nebo z rozpočtu fondu dopravy.
Novela stanoví podmínky, za nichž bude stačit stanovisko ministerstva životního prostředí. Podle nich musí jít o prioritní dopravní záměr, který leží na transevropské dopravní síti, získal územní rozhodnutí nejpozději 31. března 2015, v minulosti dostal kladné stanovisko k EIA a který stanoví vláda nařízením.
Sněmovna změnu zákona schválila ve zrychleném režimu už na konci června, nyní ji dostane k podpisu prezident.
Související

Důchodové reformě už stojí v cestě jen prezident. Senát ji schválil

Osud důchodové reformy má v rukou Senát. Pavel avizuje, že ji podepíše
Senát ČR , Ministerstvo životního prostředí , dálnice silnice
Aktuálně se děje
před 32 minutami

Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden
před 1 hodinou

Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
před 2 hodinami

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
před 2 hodinami

Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
před 4 hodinami

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii
před 4 hodinami

Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí
před 5 hodinami

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
před 6 hodinami

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové
před 7 hodinami

Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce
před 8 hodinami

Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
před 9 hodinami

Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
před 9 hodinami

Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
před 9 hodinami

Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
před 10 hodinami

Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
před 10 hodinami

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
před 12 hodinami

Předpověď počasí na příští týden
včera

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera

Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
včera

Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
včera
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
Generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus se nacházel na mezinárodním letišti v jemenském Sana'a ve chvíli, kdy se stalo terčem izraelského leteckého útoku. Upozornil na to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák