České dráhy omezí provoz dalších vlaků, cestující by neměli platit v hotovosti

České dráhy v souvislosti s opatřeními kvůli zhoršené epidemické situaci upraví provoz dálkových i regionálních vlaků. V příštích dnech omezí například provoz na dálkových tratích z Prahy do Hradce Králové, Brna, Českých Budějovic a Děčína, provoz se sníží i v lokální dopravě v Praze, Středočeském, Pardubickém, Královéhradeckém, Moravskoslezském kraji a v Kraji Vysočina, oznámil dnes státní dopravce. Ve vlacích podle dopravce nyní jezdí zhruba polovina cestujících.

Vlaky
doporučujeme

"Na základě aktuálních vládních opatření v souvislosti s epidemickou situací upravíme nabídku dálkových vlaků mimo dopravní špičku a v okrajových časech," uvedly ČD.

Omezení se dotkne také spojů v úsecích Kolín - Ústí nad Labem, České Budějovice - Jihlava - Brno a Ostrava - Čadca. Dopravce ale ujišťuje, že i přes tato omezení bude nadále na všech linkách zajištěna dostatečná nabídka vlaků. Kompletní seznam jednotlivých linek naleznou cestující na webu.

Vedle dálkových vlaků objednávaných ministerstvem dopravy je už od 7. října omezen také provoz některých vlaků SC Pendolino a IC mezi Prahou a Ostravskem.

O víkendu a od příštího týdne zredukují dráhy provoz i na vybraných regionálních tratích. Po dohodě s kraji omezí provoz zejména u vlaků, které jedou mimo dopravní špičku a v okrajových částech dne. Přeruší se i provoz školních vlaků a rekreačních spojů. Rozsah omezení bude v jednotlivých krajích různé, například na Pardubicku se provoz sníží až o desetinu, na Královéhradecku o necelá tři procenta. Zůstat by naopak měla nabídka spojení pro cestující jedoucí do zaměstnání.

Dráhy prosí cestující, aby k nákupu jízdenek využívali přednostně on-line prodejní kanály, tedy e-shop nebo aplikaci Můj vlak, a v případě nákupu jízdenek u pokladen ve stanicích využívali bezhotovostní platby. Mluvčí ČD Vanda Rajnochová v dnešní tiskové zprávě také připomněla, že od 1. září znovu platí povinnost používat ve vlacích a v dalších prostředcích veřejné dopravy ochranné prostředky dýchacích cest. "Prosíme cestující, aby toto nařízení respektovali a chránili tak nejen sebe, ale také své spolucestující a vlakový personál," uvedla. Dodala, že ČD intenzivně uklízí a dezinfikuje soupravy.

V zemi kvůli zhoršující se epidemické situace platí od 5. října nouzový stav, vláda zavedla řadu omezení. Od středy platí zpřísněná protiepidemická opatření. Všechny školy od základních po vysoké přešly na distanční výuku, uzavřené jsou restaurace, bary a kluby. Shromažďovat se lidé mohou maximálně po šesti. Většina opatření platí do 3. listopadu, tedy do konce nouzového stavu.

Provoz na železnici byl omezen i na jaře při první vlně epidemie. České dráhy tak v letošním prvním pololetí hospodařily se ztrátou 1,98 miliardy korun. Podle vedení je ztráta výsledkem právě jarní koronavirové krize a s ní spojeným omezením provozu. Vlaky dopravce v pololetí cestovalo 59,8 milionu cestujících, meziročně o třetinu méně. V předchozích několika letech společnost hospodařila se ziskem, loni s 1,3 miliardy korun.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V říjnu výrazně klesl počet dopravních nehod, celkem zemřelo 36 lidí

31.10.2020 15:40 V říjnu zemřelo na silnicích v Česku zatím 36 lidí, o 15 méně než loni za celý říjen. Za letošek je…

Policie hledá svědka tragické nehody na Pardubicku, zahynuli při ní čtyři…

31.10.2020 10:52 Policie hledá svědka tragické srážky dodávky s kamionem, při níž v pátek odpoledne mezi Chvojencem…

Provoz metra mezi Kačerovem a Háji zastavila srážka vlaku a muže

30.10.2020 21:41 Vlak metra dnes večer srazil muže ve stanici Opatov. Muž je zaklíněný pod soupravou, je při vědomí.…

Nejsmrtelnější nehoda roku: Po srážce kamionu a dodávky na Pardubicku…

30.10.2020 18:26 Čtyři lidé zemřeli při autonehodě, která se stala dnes odpoledne u Horních Ředic na Pardubicku. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama