Na železnici dnes začíná platit nový jízdní řád. Hlavní novinkou bude rozšíření platnosti jednotné jízdenky na téměř všechny vlakové spoje u různých dopravců. Výjimkou budou komerční linky typické například na trati Praha-Ostrava. Vedle toho nový jízdní řád upraví čas odjezdů některých spojů, případně také jejich cesty. Větší změny v provozu ovšem nenastanou. Dál budou platit některá omezení zavedená kvůli koronaviru.
Ode dneška tak bude možné jezdit téměř ve všech vlacích různých dopravců na jedinou jízdenku. Platit bude na dálkových i regionálních linkách, které si objednávají stát či kraje.
Cestující budou moci využívat jízdenky jednorázové, zpáteční, traťové pro pravidelné dojíždění do práce či síťovou pro neomezené cestování po Česku. Systém bude nabízet také věrnostní slevu 25 procent. Dopravci budou vedle jednotné jízdenky i nadále nabízet vlastní jízdné. To bude zřejmě levnější, nebude však platit u konkurence.
Novinkou v provozu bude nový spoj Českých drah z Bohumína do polského Lublinu a také prodloužení vlaku z Prahy přes Krakov do Přemyšle u ukrajinských hranic.
Další výraznější změny dopravci zatím neplánují, pouze u některých spojů mírně upraví jejich čas odjezdu případně u regionálních linek trasu. Například v Praze začnou vlaky nově zastavovat na nové zastávce Praha-Eden. Větší změny v provozu lze očekávat až od dubna, kdy začne rozsáhlá výluka na úsecích Ústí nad Orlicí-Choceň a Velim-Pečky.
Dopravci v těchto dnech také postupně obnovují některé spoje, které dříve zastavili kvůli koronavirové krizi. Díky rostoucí poptávce cestujících průběžně navyšují kapacity spojů a vrací do provozu některé linky. Hlavní nápor cestujících dopravci očekávají před Vánocemi.
Nový systém prodal přes 500 jednotných jízdenek na vlak
V systému jednotných jízdenek na železnici, který byl dnes spuštěn, se od rána do 11:00 prodalo 527 jízdních dokladů OneTicket za 118.679 korun. ČTK to dnes sdělil Martin Opatrný, mluvčí státního podniku Cendis, který měl přípravu jednotné jízdenky na starosti.
"Systém jednotného tarifu na železnici funguje bez problémů. Po půlnoci jsme vše prověřili mimo jiné i v praxi," uvedl mluvčí. Lidé si jízdenky mohou zakoupit na e-shopu na oneticket.cz, v mobilní aplikaci nebo v pokladnách zapojených dopravců či přímo ve vlaku.
Mimo systém zatím zůstávají komerční spoje, které dopravci provozují na vlastní riziko. Typickým příkladem takových linek jsou spoje mezi Prahou a Ostravou. "To, že systém jednotné jízdenky zatím nepokrývá komerční spoje, představuje zásadní nedostatek celého systému za více než 250 milionů korun," podotkl dnes člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda. Jako příklad uvedl nákup jednotné jízdenky z místa A do místa B s přestupem, kdy kvůli zpoždění návazný spoj ujede, přičemž jako další v řadě pojede spoj komerční. "Takový cestující si bude muset vedle jednotné jízdenky pořídit ještě lístek na komerční spoj, pokud bude chtít dorazit do místa B v alespoň trochu přijatelném čase," uvedl Kovanda.
Dnešní spuštění systému se podle mluvčího Cendis obešlo bez problémů. Neopakovala se tedy situace z 1. prosince, kdy byl spuštěn prodej nových elektronických dálničních známek. Systém byl tehdy od rána po většinu dne mimo provoz kvůli technické chybě, znovu fungovat začal až po vyřešení problému po 16. hodině. Nyní funguje bez problémů.
Související
Na Liberecku shořel vlak, desítky lidí byly evakuovány
Změna času ovlivní i noční vlaky. České dráhy upozorňují na zpoždění
železnice , Vlaky , doprava , České Dráhy
Aktuálně se děje
před 54 minutami
ANO by jasně vyhrálo volby, Starostové se v opozičním souboji drží před ODS
před 1 hodinou
Britové zadrželi loď z ruské stínové flotily, oznámil Starmer
před 2 hodinami
Rychleji než dřív. České dráhy od neděle opět jezdí přímo do Hamburku
před 3 hodinami
Írán stále budí nejistotu. Teherán naznačil, jak to má s podpisem dohody
před 4 hodinami
Ebola se nadále šíří v Kongu. Úřady potvrdily nové případy i další úmrtí
před 4 hodinami
Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump
před 6 hodinami
Počasí bude příští týden tropické, potvrdili meteorologové
včera
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
včera
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
včera
Norská princezna se zřejmě nevyhne transplantaci, naznačil to manžel
včera
ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura
včera
Mírová dohoda mezi USA a Íránem nikdy nebyla tak blízko, tvrdí Šaríf
včera
Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší
včera
Moravec trvá na neplatnosti doložky. ČT tvrdí, že uplatňuje sankce
včera
Britové při Trooping the Colour oslavili narozeniny krále. Letos mu bude 78 let
včera
Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou
včera
Policie obvinila strojvedoucího, který řídil opilý. Nadýchal přes dvě promile
včera
Čech už má výhru v Eurojackpotu na svém kontě. Daň putuje do státní kasy
včera
Trumpa k odvolání útoků na Írán přesvědčili lídři zemí Perského zálivu
včera
Předpověď počasí pro vodáky. Medard pomohl, brzy se však oteplí
Červnem vypuklo meteorologické léto, což je roční doba, na kterou čekají i vodáci. Počasí jim ale zprvu moc nepřálo. V posledních dnech se ale situace zlepšila, potvrzují to také informace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě