Dřívější penze pro horníky? Vláda stále nerozhodla

Praha – Ani dnes nerozhodl kabinet Bohuslava Sobotky o tom, jestli budou horníci chodit dříve do důchodu. Kvůli dlouhé debatě o migrační krizi vláda už popáté toto rozhodnutí odsunula.

Horníci stále neví, zda jim vláda schválí dřívější odchod do důchodu oproti ostatním pracovníkům. Ministerstvo práce chce tímto způsobem řešit zavírání některých dolů, ani dnes se však špičky vládní koalice k tématu nedostaly.

Rezort práce navrhuje dřívější penzi pro ty horníky, kteří pracovali pod zemí a odpracovali 3300 směn v uhelném a 2200 směn v uranovém dole. Pokud práce skončila po dosažení nejvyšší přípustné expozice, stačit by mělo o 319 směn v uhelném dole a o 219 u uranu méně. V praxi by tato pravidla měla platit od října 2016.

Kabinet už na jaře rozšířil skupinu havířů, kteří mohou odcházet na odpočinek o pět let dřív. Týká se to všech, kteří začali fárat před rokem 1993 a odpracovali stanovený počet směn. Předtím byla penze o pět let dřív jen pro ty, kteří stihli potřebné směny do konce roku 2008.

Pro dřívější odchod do důchodu jsou i hornické odbory, které žádají, aby se pravidlo vztahovalo na všechny horníky. Podle nich se kvůli horšímu zdraví mnozí horníci důchodu nedožijí a opatření by řešilo i problém s rušením dolů a propouštěním.

Muži mají nyní do penze odcházet v necelých 63 letech. Důchodová hranice se každoročně odsouvá o dva měsíce. Podle návrhu by horníci teď tedy chodili do řádného důchodu v necelých 58 letech a do předčasné penze, která je možná až tři roky před termínem, by mohli nastupovat ani ne v 55 letech.

Stát by tento krok vyšel do roku 2055 na 11,6 miliardy korun. V nejbližších letech by důchodový systém vyplatil desítky milionů ročně. Přes sto milionů by se suma dostala v roce 2022. Kolem roku 2040 by mohla dosahovat asi 700 milionů, pak by klesala.

O novele se jedná už od jara, ministerstvo financí ale bylo původně proti. Podle Andreje Babiše by se na řešení měl více podílet také majitel dolů. Navíc prý tímhle způsobem není možné řešit nezaměstnanost, nutné je podle něj spíš investovat do rozvoje regionu a pracovních míst.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík dnes ČTK řekl, že odbory jsou připraveny prostřednictvím poslaneckého návrhu obrátit se s problematikou přímo na sněmovnu. "Vláda zasedá téměř každý týden, takže pokud do té doby než podáme poslanecký návrh, to neodhlasují, tak bude poslanecký návrh. Chápu, že rozpočet je podstatný, nicméně chvilka by se už mohla najít," míní Pytlík.

Související

Důl, ilustrační fotografie.

Většina z 39 horníků uvězněných v dole v Kanadě se dostala na povrch

Na povrch už se dostalo 33 z celkových 39 horníků, kteří na severu kanadské provincie Ontario zůstali kvůli technické závadě uvěznění v dole na těžbu kovů. Zbývajících šest mužů ze skupiny, která se z dolu nemohla dostat od neděle, by mělo na povrch vystoupit ještě dnes, informovala veřejnoprávní stanice CBC.
V Číně vysvobodili polovinu ze zavalených horníků. (24.1.2021)

Záchranáři v Číně vysvobodili polovinu ze zavalených horníků

Záchranářům na východě Číny se dnes podařilo vysvobodit 11 horníků, které před dvěma týdny v dole na zlato uvěznila exploze. S odvoláním na čínská státní média o tom informovala agentura Reuters. V dole zůstalo celkem 22 horníků, jeden z nich zemřel a o osudu zbylých deseti zatím není nic známo.

Více souvisejících

Horníci Vláda ČR důchody

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy