Lidé budou moci na energie získat za mírnějších podmínek mimořádnou dávku

Lidé, kteří přejdou do konce roku od dodavatele poslední instance k běžnému, budou moci na zaplacení vysokých úhrad za energie využít dávku mimořádné okamžité pomoci. Podmínky jejího přidělení se pro tento případ zmírní. Na tiskové konferenci to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Jana Maláčová (ČSSD)

"Mimořádná okamžitá pomoc na vážnou mimořádnou událost bude časově limitovaná. Do konce tohoto roku budou lidé muset přejít k novému dodavateli. Pravděpodobně pak obdrží velmi vysokou částku, nebo fakturu. Pokud nebudou mít dostatek financí, tak jim pomůžeme," řekla ministryně. Dočasné poskytování pomoci má podle ní lidi motivovat, aby si co nejrychleji našli běžného dodavatele.

Po skončení společnosti Bohemia Energy muselo 900.000 odběratelů přejít k dodavatelům poslední instance. Zálohy se jim násobně zvedly. Stejně jsou na tom i klienti dalších firem, které s dodávkami skončily. Úřady práce kvůli tomu zatím dostaly 150 žádostí o mimořádnou dávku. Podle odhadů by o podporu mohlo žádat až několik stovek tisíc domácností.

Podle Maláčové je nutné co nejdřív přejít k běžnému dodavateli. Poté klienti obdrží vyúčtování. S ním budou moci případně zažádat o dávku mimořádné okamžité pomoci. Ta patří mezi dávky hmotné nouze. Posuzuje se tak příjem žadatele i ostatních členů rodiny a majetek, dostanou ji jen lidé ve vážné tísni. Pro ty, na které dopadl konec dodavatelů energií, ministerstvo práce ale podmínky zmírní. Pokud nebudou mít úspory vyšší než dvojnásobek životního minima své domácnosti a k tomu dvojnásobek nákladů na bydlení, dostanou na uhrazení faktury peníze. "Bude to hranice, ke které nebudeme k majetku přihlížet," řekla ministryně. Kolik by stát mohl na mimořádné dávky na úhradu energií vydat, neupřesnila.

Lidé, kteří už zálohy či jejich část zaplatili a dostali se kvůli tomu do hmotné nouze, mohou o mimořádnou dávku žádat už nyní. Pokrýt by jim měla ostatní výdaje, na které kvůli úhradám energií nemají. Týká se to třeba částky na nájem či na zimní oblečení pro děti. U této pomoci se už příjem a majetek ale bude posuzovat podle běžných pravidel. Peníze mohou žadatelé dostat do několika desítek minut, uvedla šéfka resortu.

Úřady práce vyčlení na agendu dávek kvůli energiím úředníky. "Celkově alokujeme na celou záležitost tisícovku úředníků na příjem a tisícovku na administraci. Předpokádáme, že tak budeme schopni zprocesovat 10.000 žádostí týdně," uvedla ministryně. Dodala, že pracovníci úřadů často žadatelům volají o doplnění podkladů, lidé by tak měli přijímat hovory s telefonním číslem začínajícím 900.

Ministerstvo práce připravilo podle ministryně také novelu k dávkám na bydlení. Navrhuje v ní zvláštní příspěvek, který by se mohl při skokovém růstu nákladů vyplácet. Maláčová o změně zákona jedná i se zástupci pětikoalice. Chce usilovat o schválení normy ve Sněmovně hned při prvním projednávání, aby změna platila od ledna.

Předpověď počasí na měsíc: Jaké budou svátky?

08.12.2021 06:30 Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech, včetně vánočních…

Fiala je připraven podat kompetenční žalobu, pokud Zeman nejmenuje celou…

08.12.2021 19:44 Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Omikron? Vyšší riziko reinfekce, ale mírnější průběh, říká šéf WHO

08.12.2021 18:14 Koronavirová varianta omikron přináší podle prvních studií vyšší riziko opětovné nákazy než…

Kvůli extrémnímu zdražování se možná mimořádně zvýší důchody

09.11.2021 18:17 Česko zřejmě čeká v příštím roce mimořádné zvýšení důchodů kvůli vysokému růstu cen. Pokud se ceny…

Související:

Právě se děje

reklama