Lidé budou moci na energie získat za mírnějších podmínek mimořádnou dávku

Lidé, kteří přejdou do konce roku od dodavatele poslední instance k běžnému, budou moci na zaplacení vysokých úhrad za energie využít dávku mimořádné okamžité pomoci. Podmínky jejího přidělení se pro tento případ zmírní. Na tiskové konferenci to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Jana Maláčová (ČSSD)

"Mimořádná okamžitá pomoc na vážnou mimořádnou událost bude časově limitovaná. Do konce tohoto roku budou lidé muset přejít k novému dodavateli. Pravděpodobně pak obdrží velmi vysokou částku, nebo fakturu. Pokud nebudou mít dostatek financí, tak jim pomůžeme," řekla ministryně. Dočasné poskytování pomoci má podle ní lidi motivovat, aby si co nejrychleji našli běžného dodavatele.

Po skončení společnosti Bohemia Energy muselo 900.000 odběratelů přejít k dodavatelům poslední instance. Zálohy se jim násobně zvedly. Stejně jsou na tom i klienti dalších firem, které s dodávkami skončily. Úřady práce kvůli tomu zatím dostaly 150 žádostí o mimořádnou dávku. Podle odhadů by o podporu mohlo žádat až několik stovek tisíc domácností.

Podle Maláčové je nutné co nejdřív přejít k běžnému dodavateli. Poté klienti obdrží vyúčtování. S ním budou moci případně zažádat o dávku mimořádné okamžité pomoci. Ta patří mezi dávky hmotné nouze. Posuzuje se tak příjem žadatele i ostatních členů rodiny a majetek, dostanou ji jen lidé ve vážné tísni. Pro ty, na které dopadl konec dodavatelů energií, ministerstvo práce ale podmínky zmírní. Pokud nebudou mít úspory vyšší než dvojnásobek životního minima své domácnosti a k tomu dvojnásobek nákladů na bydlení, dostanou na uhrazení faktury peníze. "Bude to hranice, ke které nebudeme k majetku přihlížet," řekla ministryně. Kolik by stát mohl na mimořádné dávky na úhradu energií vydat, neupřesnila.

Lidé, kteří už zálohy či jejich část zaplatili a dostali se kvůli tomu do hmotné nouze, mohou o mimořádnou dávku žádat už nyní. Pokrýt by jim měla ostatní výdaje, na které kvůli úhradám energií nemají. Týká se to třeba částky na nájem či na zimní oblečení pro děti. U této pomoci se už příjem a majetek ale bude posuzovat podle běžných pravidel. Peníze mohou žadatelé dostat do několika desítek minut, uvedla šéfka resortu.

Úřady práce vyčlení na agendu dávek kvůli energiím úředníky. "Celkově alokujeme na celou záležitost tisícovku úředníků na příjem a tisícovku na administraci. Předpokádáme, že tak budeme schopni zprocesovat 10.000 žádostí týdně," uvedla ministryně. Dodala, že pracovníci úřadů často žadatelům volají o doplnění podkladů, lidé by tak měli přijímat hovory s telefonním číslem začínajícím 900.

Ministerstvo práce připravilo podle ministryně také novelu k dávkám na bydlení. Navrhuje v ní zvláštní příspěvek, který by se mohl při skokovém růstu nákladů vyplácet. Maláčová o změně zákona jedná i se zástupci pětikoalice. Chce usilovat o schválení normy ve Sněmovně hned při prvním projednávání, aby změna platila od ledna.

Dopravu v Česku komplikuje sníh. Přehled po krajích

30.11.2021 09:43 Na mokrých silnicích se dnes může místy tvořit náledí, ve výše položených oblastech pak sněhové…

Lékaři z Brna doporučují očkování těhotným i kojícím ženám

30.11.2021 14:49 Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Brno doporučuje očkování těhotným i kojícím…

Příznaky varianty omikron se liší od varianty delta

29.11.2021 14:41 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Nový premiér Fiala svolal první neformální jednání své nastupující vlády

30.11.2021 22:00 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Kvůli extrémnímu zdražování se možná mimořádně zvýší důchody

09.11.2021 18:17 Česko zřejmě čeká v příštím roce mimořádné zvýšení důchodů kvůli vysokému růstu cen. Pokud se ceny…

Související:

Právě se děje

reklama