Prosazování reformy penzí přes poslanecké návrhy je podle Zamrazilové nevhodné

Prosazování zásadních změn důchodového systému přes poslanecké návrhy považuje za nestandardní a nevhodné šéfka Národní rozpočtové rady (NRR) Eva Zamrazilová. Podle ní trojice důchodových novel, které teď jako reformu předložila ČSSD, neudržitelnost českých penzí ještě prohlubuje. Zamrazilová to uvedla v reakci na dnešní neutrální stanovisko kabinetu k návrhům na zavedení desetitisícového minimálního důchodu, bonusu za vychované dítě a dřívější penze pro náročné profese.

Trojici zákonů představila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) loni v prosinci jako svou důchodovou reformu. Hotové novely poslala vládě letos začátkem května. První norma rozděluje veřejný důchodový systém na dva pilíře a zavádí minimální penzi ve výši 28 procent průměrné mzdy. Další dva zákony počítají se zvýšením penze za vychované dítě o 500 korun a s dřívějším důchodem o rok za odpracovaných deset let v náročné profesi pro více než desetinu zaměstnanců v Česku. Ministryně už dřív řekla, že chce normy co nejdřív dostat do Sněmovny. V koalici shoda na změnách ale není. Zákony tedy teď předkládají poslanci ČSSD. Dřívější důchody a bonus za dítě navrhují podle Maláčové doplnit také jako pozměňovací návrhy do projednávaného zákona o dodatečném navýšení penzí o 300 korun.

"Samotný postup, kdy tento návrh (změn důchodového systému) nebyl předložen jako vládní návrh, nýbrž jako návrh poslanecký, je u takto důležitého materiálu velmi nevhodný. Namísto toho, aby se našla shoda napříč vládou a Poslaneckou sněmovnou, je tento materiál předkládán tímto nestandardním způsobem," sdělila ČTK Zamrazilová.

Český důchodový systém je v deficitu. Do mírného přebytku se dostal jen v letech vrcholné konjunktury. Maláčová už dřív uvedla, že by si její důchodová reforma vyžádala v prvních pěti letech navíc 25 miliard korun. Z podkladů k novelám ale vyplývalo, že by úpravy mohly znamenat ročně propad důchodového systému o víc než procento HDP. Nyní to odpovídá asi 60 miliardám korun.

"Již při vzniku návrhu jsme jako Národní rozpočtová rada upozorňovali na to, že materiál ve skutečnosti není žádnou 'důchodovou reformou', nýbrž pouze zvyšuje výdajovou stránku systému a tu příjmovou neřeší. Přitom posílení udržitelnosti systému důchodového pojištění by mělo být hlavním cílem reformy," uvedla Zamrazilová. Podle ní ministerstvo práce ignorovalo připomínky od ministerstva financí a dalších institucí. "Výsledkem je tak materiál, který neudržitelnost celého systému ještě dále prohlubuje. Zavedení minimálního důchodu ve výši 10.000 korun je ukázkovým příkladem, jak se pod heslem 'změna architektury důchodového systému' potichu mění systém pojistný založený na zásluhovosti na systém dávkový," podotkla šéfka NRR.

Podle ní by na reformě měla být široká politická a společenská shoda. Zamrazilová nepovažuje za pravděpodobné, že by do voleb takový návrh vznikl. Připomněla, že minulou reformu prosadily tehdejší vládní strany silou, povolební kabinet ČSSD, ANO a lidovců pak změny zrušil.

Související

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

Více souvisejících

důchody Eva Zamrazilová

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy