Resort práce prý dokázal snížit chybovost formulářů. Experti to zpochybňují

Ačkoliv se urychlené snížení chybovosti formulářů může jevit jako technicky nemožné, resort práce má za to, že opak je pravdou. Docílit se jej podařilo u dávek mimořádné okamžité pomoci, ačkoliv zatím pouze teoreticky. Kritika vysoké chybovosti se vyřešila zveřejňováním jiných údajů.

Jana Maláčová (ČSSD)
doporučujeme

Podle informace, kterou Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) 18. května vypustilo, byla na začátku března chybovost 90 %. Nejinak tomu bylo i 13. května, kdy na tento fenomén upozornil i server Novinky.cz 

Vzápětí na to pak došlo k doslova radikální změně situace. MPSV najednou začalo tvrdit, že v období od 1. 3. - 19. 5. činila chybovost pouhých 25 %, což se rozchází i s matematickými zákony. Rozdílu se resortu práce podařilo docílit tím, že nově přestal uvádět celkovou chybovost všech dokumentů a zaměřil se pouze na konkrétní pro situaci související s epidemií koronaviru.

"Do 18. 5. 2020 byla uváděna celková chybovost pro všechny situace u MOP. Po tomto datu je uváděna chybovost nejen pro všechny situace u MOP, ale zvlášť i pro situaci u MOP z důvodu vážné mimořádné události spojené s covid-19,“ informovala mluvčí MPSV Andrea Vašáková server novinky.cz

Odpověď ale nelze považovat za úplně přesnou, neboť není pravda, že by MPSV uvádělo chybovost "nejen pro všechny situace u MOP", ale zvlášť i pro formulář na situace související s koronavirem. V reálu zveřejňuje jenom druhou informaci, nikoliv tu první. "Žádné další statistiky k dávkám MOP již nejsou k dispozici," připustila i mluvčí. 

"Lze kvalifikovaně odhadnout, že chybovost u všech MOP se snížila o cca 15 procentních bodů na 75 procent,“ nechala se slyšet Vašáková s tím, že u speciálních formulářů souvisejících s koronavirem je chybovost skutečně stále pouze 25procentní. Navíc její samotná výše je při odečtení těchto formulářů stejná, jako když se započítají.

"U všech ostatních MOP mimo MOP z důvodu vážné mimořádné události spojené s covid-19 se snížila chybovost na 75 procent v průměru,“ dodala s poznámkou, že k určité snížení celkové chybovosti došlo tak jako tak.

Ekonom Filip Pertolda z think thanku IDEA při institutu CERGE-EI informoval, že o MOP usilovalo během koronakrize jen 900 lidí, což je ale poměrně malá část podaných žádostí. Od 1. 3. do 19. 5. jich bylo evidováno 8978, z toho 4496 bylo vyhověno. K 8. červenci jejich počet vzrostl na 14 880, přiznáno bylo 8601.

"S tou chybovostí mám trochu problém, že není jasné, zda jde i o opakované žádosti, nebo jen chybovost u prvního podání. Stále platí, že to používá velmi málo lidí, asi proto, že jsou na jiných dávkách jako ošetřovné nebo antivirus, nebo je příliš restriktivní,“ podotkl ekonom.

Práce s klientem místo jeho frustrace

Hlavní ekonom skupina Natland Bartoň se k údajům resortu práce rovněž stavěl skepticky. "Pokud jedna část celku má chybovost 25 procent a zbytek 75 procent, pak celková chybovost může být 75 procent matematicky za jediné situace – že množina zpracovaných formulářů v souvislosti s covid-19 je prázdná. Jinými slovy 75 procent plus nula je stále 75 procent,“ konstatoval.

"Nově zaváděné formuláře mívají vyšší, nikoli nižší chybovost než formuláře, které mají za sebou již nějakou dobu testování a změn. Pokud skutečně tady běží již roky programy, o které žadatelé žádají se 75procentní chybovostí, není chyba na straně žadatele, ale na straně tvůrce dotazníku,“ podotkl se slovy, že je divné, aby měly nové formuláře nižší chybovost než ty staré.

"Sociální péče musí spočívat v práci s klientem, ne v jeho frustraci ze složitého formuláře a následného nákladného došetřování. Mnohé země západního světa mají za sebou již desetiletí kampaně o jasném vyjadřování státních orgánů. Ty tam dnes mnohem více mluví jazykem srozumitelným. My jsme evidentně tuto cestu ještě nezačali,“ dodal Bartoň.

Jednorázové dorovnání příjmů v mimořádné situaci

Ministerstvo zároveň také připravilo analýzu výše dávek vyplácených jednotlivým žadatelům v období od 1. 3. do 22. 5. U devíti lidí nepřesáhly 48 korun, přičemž největší část dosáhla na 49 až 2999 korun. U 595 žadatelů se jednalo o MOP dosahující 3000 až 4999 korun a u 695 se částka pohybovala v rozmezí 5000 až 9999 korun. K přesažení částky deset tisíc došlo v 455 případech.

"Dávka MOP slouží především jako prostředek na dorovnání příjmů a může žadateli pomoci v nouzové situaci, kdy vlivem nenadálé události ztratí příjem nebo jeho část a finance na pokrytí těch nejzákladnějších životních potřeb jsou v tu chvíli nedostačující,“ vyjádřila se k tomu Vašáková.

„Žadateli o MOP tak mohou být např. matky samoživitelky, které z důvodu mimořádných opatření vlády zůstaly nedobrovolně na ošetřovném (tedy pobíraly 60 nebo 80 procent běžného příjmu) a potřebovaly získat prostředky na dorovnání finančního obnosu dostačujícího k pokrytí nutných základních výdajů,“ dodala.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nadstandardní růst důchodů? Riziko pro veřejné finance, návrhy je nutné…

07.08.2020 14:01 Podle Národní rozpočtové rady (NRR) nadstandardní zvýšení důchodů a zrušení superhrubé mzdy, o…

Spory kvůli důchodům nejsou ničím novým. Zásluhy si přisuzuje ANO i ČSSD

07.08.2020 08:58 Český premiér Andrej Babiš (ANO) se chlubí tím, že už jako šéf resortu financí v předchozí vládě…

Hamáček chce důchodcům přidat 5000 korun

06.08.2020 22:46 Aktualizováno Vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček chce seniorům přidat nad rámec zákonné valorizace jednorázový…

ODS nabízí Babišovi pomoc se zrušením superhrubé mzdy, TOP 09 upozornila…

04.08.2020 17:13 Aktualizováno Zrušením superhrubé mzdy a zavedením patnáctiprocentní daně z příjmů by rozpočet podle výpočtů ODS…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama