Ekonomové děsí: Důchody se musí pořádně snížit, jinak...

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) slibuje, že v polovině adventu představí zásadní změny důchodů. Počítá třeba se zavedením minimální státem garantované penze. Změny chce financovat mimo jiné zavedením bankovní daně. Její plány zhodnotil ekonom David Marek.

Peníze na důchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

Maláčová chce slíbit všem Čechům, kteří si odpracovali své, že by jim stát garantoval minimální důchod, který by byl hrazen ze státního rozpočtu. Jde o sumu peněz, kterou každý důchodce v rámci starobního důchodu dostane stejnou.

„Tím by se měl řešit problém případné chudoby. I ti, kteří mají relativně nízké příjmy a půjdou do penze, budou mít garantovanou určitou životní úroveň,“ vysvětluje ekonom David Marek v rozhovoru pro Radiožurnál. Myslí si, že to není špatný nápad, ale problém vidí v tom, že to vůbec neřeší důchodovou reformou. „Byla by potřebná velká důchodová reforma,“ zdůraznil.

Podle ekonoma může stát přiznat, že selhává v udržení důchodového systému a občané na tento systém zkrátka nemohou spoléhat. „Je potřeba lidem otevřeně připomínat, že se o ně stávající důchodový systém v budoucnosti nepostará tak, jak si možná představují a mají se začít ohlížet po svém zajištění sami,“ vysvětluje.

David Marek představil minulý týden nejnovější studiu udržitelnosti důchodového systému. Jde o to, jak by systém vypadl do roku 2070 v případě, že by důchodový systém zůstal v současné podobě. Podle jeho studie je systém udržitelný za cenu toho, že reálná hodnota důchodů výrazně klesne. Důchodce v roce 2070 bude mít oproti dnešku zhruba o třetinu nižší důchod, přibližně okolo 8 tisíc korun.

Pokud bychom chtěli, aby byl důchod vyšší je tu vícero možností. „Jednou z možností je dávat do něj více peněz, najít dodatečné zdroje, které budeme dodávat do důchodového systému, ať už půjde o zvýšení sazby sociálního pojistného nebo případně jiných daní. Další možnost je posouvat věkovou hranici odchodu do důchodu,“ řekl Marek.

Návrh Maláčové na zavedení tzv. bankovní daně ekonom Marek odmítl. „Pokud by fiskální politika nebyla rozhazovačná, pokud by stát nerozhazoval peníze v době ekonomického růstu, tak jsme nemuseli vymýšlet žádné takovéto daně.“

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

MPSV navrhne růst přídavků na děti, brát by je mohlo o 300 tisíc rodin víc

24.09.2020 19:43 Aktualizováno Ministerstvo práce navrhne zvýšení přídavků na děti lidem, kteří pracují. Dávka by se měla podle…

Rouškovné 5000 Kč podpořil sněmovní výbor beze změn, návrh lidovců zamítnut

24.09.2020 16:54 Sněmovní sociální výbor dnes podpořil vládní návrh na poskytnutí příspěvku 5000 korun všem…

Průměrný důchod má stoupnout o 839 korun. Vláda schválila návrh valorizace

22.09.2020 22:05 Aktualizováno Vláda dnes schválila návrh valorizace důchodů na příští rok. U průměrného starobního důchodu by…

Schillerová a Maláčová se nedohodly na rozpočtu MPSV, problém je s…

22.09.2020 15:47 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a práce Jana Maláčová (ČSSD) se dnes nedohodly na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama