Praha - To je hrůza! V obchodech nedostanete České ovoce a zeleninu! Proč? Obchody nakupují levněji ze zahraničí. Ovoce tak není místní a vlastně ani nedosahuje takové kvality jako tuzemské! Redakce zjišťovala, zda-li v obchodech najdete alespoň nějaké české ovoce. Výsledek je tristní. Osmdesát procent ovoce a zeleniny pochází z ciziny!
Chcete české hrušky nebo meruňky? Tak to budete muset pořádně hledat. Převážná většina obchodních řetězců totiž prodává jen ovoce a zeleninu z ciziny. Důvodem je cena a snazší distribuce.
"Pravdou je, že většina ovoce je dovážena do obchodních řetězců z ciziny. Důvody jsou následující, za prvé lokální producenti nedokážou dodat dostatečné množství ovoce a zeleniny. Poptávka je příliš vysoká. Další důvod je ten, že pěstitelé raději pěstují obilí a například řepku olejnou. Pro ně je to ekonomicky bezpečnější," říká předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík."Například jablek je jen 40 procent na našem trhu. České hrušky také moc nespatříte na pultech řetězců, těch je tak 10 procent českých. Meruňky a například broskve pocházejí většinou ze Španělska. Jahody pak pocházejí například z Polska," dodává Ludvík."Samozřejmě všem spotřebitelům doporučuji nakoupit ovoce v lokálních "zeleninách", nejlépe pak přímo na farmách, či farmářských trzích. Tam máte jistotu, že nakoupíte pravé české ovoce. Navíc naše limity například na pesticidy jsou přísnější, než v zahraničí. Třeba u jahod, v Polsku třeba mohou používat více pesticidů.Expert také varuje před nákupem ovoce a zeleniny u prodejců, kteří nabízejí ovoce a zeleninu u silnic. "To bych vůbec nedoporučoval, kvalita a původ ovoce je nedohledatelná. Navíc nevíte, jakými přípravky bylo ovoce ošetřeno. Může dokonce jít o ovoce z ciziny a mít pochybnou kvalitu," dodává předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.
Související
Obchody se o některých svátcích podřizují zákonu. Mohlo by se to změnit
Otevírací doba obchodů dnes podléhá zákonu. V květnu se to zopakuje
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Evropská letiště čelí vážné hrozbě. Nedostatek paliva může v Evropské unii uzemnit letadla
před 1 hodinou
Klempíř sloučení České televize a Českého rozhlasu nechystá
před 2 hodinami
Vance před zahájením jednání varuje Teherán: Pokud se pokusíte o manipulaci, nebudeme vstřícní
před 2 hodinami
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na víkend
před 3 hodinami
Proč se USA v Íránu nedaří? Bývalý diplomat popsal, kde Trump udělal chybu
před 4 hodinami
Jako dítě Orbána miloval, teď se ho chystá sesadit. Kdo je Péter Magyar?
před 4 hodinami
Rozhodující volby v Maďarsku jsou za dveřmi. Blíží se konec šestnáctileté éry Orbána?
před 5 hodinami
Putin a Zelenskyj se dohodli na dočasném příměří v období Velikonoc
před 6 hodinami
Írán zveřejnil seznam požadavků, které jsou pro Trumpa nepřijatelné. USA přišly s vlastním plánem
před 6 hodinami
Na Špicberkách zemřel polárník Jakeš. Tělo se našlo v ledovcové trhlině
před 7 hodinami
Izraelská armáda mohutně útočí v Libanonu. Žádné příměří neplatí, tvrdí Netanjahu
před 7 hodinami
Politico: Trump se pohádal s Ruttem, pohrozil spojencům odvetnými kroky
před 8 hodinami
Islámábád se uzavírá, úřady vyhlásily volno. Do Pákistánu míří americká a íránská delegace
před 10 hodinami
Páteční počasí přinese zajímavou situaci, avizují meteorologové
včera
Ve StarDance už nezbývá žádné místo. Poslední hvězdou je Vojta Dyk
včera
Obchody se o některých svátcích podřizují zákonu. Mohlo by se to změnit
včera
Další z obviněných v kauze pardubického útoku skončil ve vazbě
včera
Pravda o projevech změny klimatu v Česku. Nejde jen o rostoucí teploty
včera
Žena spáchala atentát. Před sto lety chtěla zabít Mussoliniho
včera
Ministerstvo výrazně snížilo cenový strop na pohonné hmoty
Ministerstvo financí pokračuje v regulaci trhu s palivy a pro pátek 10. dubna 2026 stanovilo nové, citelně nižší cenové stropy pro pohonné hmoty. Na základě aktuálního cenového výměru dochází k plošnému snížení maximálních částek, které si provozovatelé čerpacích stanic mohou za litr základního benzínu a nafty účtovat.
Zdroj: Libor Novák