Sucho ho trápí víc než covid-19. Farskému se nelíbí, jak Česko problém řeší

Zatímco teď všichni řešíme koronakrizi a její dopady na ekonomiku, fyzické i duševní zdraví, tak zapomínáme na jiný nebezpečný fenomén, a tím je sucho. Sice se to někomu může jevit vzhledem k vydatným srážkám v posledních dnech a vzestupu hladin řek zvláštní, ale ekologická katastrofa v Česku stále hrozí.

Sucho
doporučujeme

Před podceňovaným suchem, které je největší za posledních 500 let varoval v pořadu K věci televize CNN Prima News předseda poslaneckého klubu Starostů a nezávislých (STAN) Jan Farský. "Jeden deštivý týden to nezmění," řekl. Hlavní potíž shledává v byrokracii a složitých pravidlech pro stavění vodních ploch, z tohoto důvodu se chystá navrhovat zjednodušení pravidel, udržení dotací a snížení spolufinancování projektů.

Na úvodní otázku moderátorky Marie Bastlové, zda není na pováženou svolávat Sněmovní schůzi zrovna v době vydatných dešťů, odpověděl Farský, že nikoliv. Ačkoliv se nám může zdát, že máme vody až příliš, na její absorpci vyprahlou krajinou to stále není dostačující. Dokonce existuje kauzální stav mezi neabsorbací vody a povodněmi. Čím méně je neudržitelný vodní cyklus, tím větší jsou pak erozní nánosy.

„Teď čelíme největšímu suchu za posledních pět set let a to skutečně týden deště nezmění,“ dodal poslanec s tím, že svolává „schůzi proto, že ve Sněmovně už rok leží zákony týkající se sucha, které se neprojednávají“.

Přehlednější pravidla, velké dotace a méně spolufinancování

„Problém není, že by starostové nechtěli stavět vodní plochy, nádrže, mokřady, zadržování, poldery či zelené střechy. Problém je v tom, že administrativa s tím spojená je nesmírně složitá a příprava projektu dlouhodobá,“ řekl Farský.

"Co se týká ministerstva životního prostředí, tak prostě maximálně zjednodušit pravidla a udržet maximální míru dotace a zmenšovat kofinancování,“ dovysvětlil předseda.

Hnutí STAN a krajské volby

„Ty krajské volby nejsou jednolité pro Českou republiku, je to třináct krajských voleb," odpověděl Farský na otázku blížících se voleb do krajských zastupitelstev, v nichž se jeho politické hnutí vzešlé z komunální politiky běžně spojuje s dalšími stranami.

„My jsme nechali velkou pravomoc krajům, protože ty nesou odpovědnost za výsledek. Ať rozhodnou co nejlépe, aby uspěly. Sice jsme jim říkali, aby spolupracovali, protože je potřeba se učit spolupráci, abychom pro velké volby v roce 2021 věděli, co funguje a co ne, ale nebylo to tak, že bychom to určili z ústředí,“ konstatoval předseda s tím, že se usiluje o to, aby se STAN dostal do vedení alespoň čtyř krajů. "Vše ostatní bude úspěch navíc," podotkl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dnešní sucho je jiné, konstatuje klimatolog. Mohou za to i lidé

07.07.2020 10:44 Ačkoliv se v poslední době neustále hovoří o boji s klimatickými změnami, letos se od roku 2016…

Zákaz klecových chovů slepic asi bude platit nejdřív za 13 let

05.07.2020 15:41 Sněmovna by měla příští týden rozhodnout o zákazu klecových chovů slepic v Česku. Pokud jej schválí…

Jsou podceňované, ale mohou změnit Česko. Zbaví nás větrné elektrárny uhlí?

30.06.2020 16:03 Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR odhadl, že by do 20 let mohly čtvrtinu elektrické energie…

Tady by mohly být nové přehrady. MŽP souhlasí s dalšími 11 lokalitami

30.06.2020 15:47 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) souhlasilo s dalšími 11 chráněnými územími pro možnou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy