Ministr školství se chce věnovat tématu využívání umělé inteligence ve školách

Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) se chce věnovat tématu využívání umělé inteligence v českých školách. Uvažuje se například o uspořádání kulatého stolu s odborníky. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva školství (MŠMT) Aneta Lednová. 

Problematika technologií ve vzdělávání se nyní ve světě diskutuje mimo jiné v souvislosti s představením technologie ChatGPT, která podle jednoduchých pokynů sama vytváří texty. Někteří lidé mají obavy, že eseje a seminární práce bude za školáky a studenty psát chatbot nebo jiná podobná technologie.

ChatGPT je chatovací robot, který v listopadu 2022 spustila americká firma OpenAI. Technologie s pomocí umělé inteligence vytváří texty podle jednoduchých pokynů. Na základě obrovského množství dat se podobně jako člověk učí, jak odpovídat na výzvy uživatelů. Vedle produkce esejů, receptů či sofistikovanějšího vyhledávání dokáže pomoci například i při programování.

Podle mluvčí ministerstva je cílem resortu pro období mezi lety 2022 a 2024 vybavení žáků a škol pokročilými digitálními technologiemi a zpřístupnění základních technologií všem školákům. "Současně se věnujeme také vzdělávání učitelů tak, aby mohlo být toto vybavení škol využíváno efektivně. Téma umělé inteligence s tím totiž z velké části souvisí, protože právě efektivní a správné využívání nástrojů umělé inteligence jsou základním předpokladem k tomu, že nejsou a nebudou zneužívány," uvedla.

Pravidla užívání nástrojů umělé inteligence v základních a středních školách podle Lednové stanovují samotné školy ve svých školních řádech. Podle předsedy Unie školských asociací ČR - CZESHA Jiřího Zajíčka brání zneužívání chatbotu v českém vzdělávacím systému podoba zkoušení žáků. Proti například angloamerickému školství není v českých školách psaní esejů běžnou praxí, žáci a studenti si známky obvykle odnášejí z ústních zkoušení nebo psaných písemných prací a testů na papír, řekl ČTK.

Pro univerzity bude nástup aplikace ChatGPT výzvou, na kterou budou muset reagovat, řekl předseda České konference rektorů a rektor Masarykovy univerzity v Brně Martin Bareš. Podobně se vyjádřili i představitelé ministerstva. „MŠMT nesmí zasahovat do průběhu výuky na vysokých školách, je ale připraveno poskytnout jim podporu při hledání vhodných odpovědí na aktuální výzvy, kterým vysoké školy čelí,“ doplnila Lednová.

Například Univerzita Karlova (UK) podle svého mluvčí Václava Hájka případ zneužití umělé inteligence zatím nezaznamenala. Nové aplikace ale podle zástupců UK povedou k proměně forem testování studentů. „Učitelé se budou muset soustředit na individuální přístup, o studentských pracích mnohem více ústně debatovat a požadovat v práci svých studentů odborný přínos,“ míní. O zrušení závěrečných prací univerzita nyní podle Hájka neuvažuje.

Související

Více souvisejících

Vladimír Balaš umělá inteligence (AI)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy