Do Česka přiletěl nový velvyslanec USA Schapiro, bývalý spolužák Obamy

Praha - Do Česka dnes přicestoval nový americký velvyslanec Andrew Schapiro s rodinou. Oznámila to ambasáda Spojených států. Právník s českými kořeny ve funkci nahradil Normana Eisena, který americké velvyslanectví v Praze vedl od ledna 2011 a minulý týden Česko opustil.

Schapiro, který má stejně jako jeho předchůdce úzké vazby na amerického prezidenta Baracka Obamu, se oficiálně úřadu ujme, až předá své pověřovací listiny prezidentovi Miloši Zemanovi. Podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka se tak stane v průběhu příštího měsíce. Do té doby se Schapiro podle americké ambasády nebude účastnit oficiálních akcí ani se nebude vyjadřovat v médiích.

"K předání pověřovacích listin jednotlivých velvyslanců dojde již v měsíci září v návaznosti na dobu jejich příjezdu do České republiky," řekl dnes Ovčáček.

Schapira na funkci nového velvyslance v ČR navrhl Obama v březnu. V květnu absolvoval potvrzovací slyšení ve výboru pro zahraniční vztahy amerického Senátu. Ve své řeči se tehdy hlásil ke svým příbuzným v bývalém Československu, kteří čelili nacistickému útlaku. Jeho matka Raya Czerner Schapirová pochází z Prahy, odkud v roce 1939 uprchla jako malá před nacisty. Před necelým měsícem pak Schapirovu nominaci americký Senát potvrdil.

Schapiro patří k uznávaným obhájcům v kauzách takzvané kriminality bílých límečků. Práva vystudoval v 80. letech na Harvardově univerzitě, kde byl spolužákem prezidenta Obamy.

Spojené státy americké stály u zrodu samostatného a demokratického Československa v roce 1918. Prezident Woodrow Wilson podpořil úsilí Tomáše G. Masaryka a dalších vlastenců o vznik našeho nezávislého státu. Tomáš G. Masaryk ostatně vznik Československé republiky ohlásil v tzv. Washingtonskou deklaraci z 18. října 1918, která byla inspirována zakládajícími ideály a dokumenty americké republiky a demokracie.

Listopadová revoluce v Československu v roce 1989 proto mohla v česko-amerických vztazích navazovat na inspirativní a pevné dědictví. Novou éru svou první návštěvou USA ve funkci nově svobodného Československa zahájil tehdejší prezident Václav Havel v únoru 1990, kdy pronesl před oběma komorami Kongresu památný projev.

Prezident Obama již dvakrát navštívil Českou republiku. V dubnu 2009 se v Praze během své první evropské cesty zúčastnil neformálního summitu EU-USA. Pronesl zde také svůj první významný zahraničně-politický projev, ve kterém definoval tzv. pražskou agendu, tj. zvýšené úsilí proti šíření zbraní hromadného ničení a dlouhodobou vizi cesty ke světě bez jaderných zbraní. V dubnu 2010 pak prezident Obama v Praze podepsal s ruským prezidentem D. Medvěděvem novou smlouvu START (New START) o výrazném snížení jaderného arsenálu USA a Ruskem. Během obou návštěv se prezident Obama v Praze také sešel s nejvyššími představiteli ČR.

Související

Jennifer Bachus, zástupkyně velvyslance USA v Praze. Rozhovor

NATO je jednotnější než kdykoli předtím. Jsme si zcela jistí svou schopností bránit sebe i své spojence, říká zástupkyně velvyslance USA

Nezákonná a nevyprovokovaná ruská agrese na Ukrajině musí skončit. Uvalili jsme tvrdé sankce na architekty této války a spolu se spojenci poskytujeme Ukrajině bezprecedentní humanitární i vojenskou pomoc, říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Charge d’affaires americké ambasády v Praze Jennifer Bachus. Dříve působila jako ředitelka kanceláře pro střední Evropu na Ministerstvu zahraničí USA.

Více souvisejících

Velvyslanectví USA Miloš Zeman Andrew Schapiro

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy