Praha - Sociální demokraty nepotřebujeme, tak se smlouva vypoví, je podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha důvod, proč se vypověděla krajská koaliční smlouva jihomoravské ODS s ČSSD. Předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a vyjednavač TOP 09 Petr Gazdík tento krok naopak vítá.
"ODS má zřejmě pocit, že se bez sociální demokracie obejde," konstatoval Škromach a dodal, že akt jihomoravské ODS je pravděpodobně reakce na výsledky voleb.
Gazdík však krok krajské ODS přivítal. "Nám se obecně nikdy nelíbily velké koalice," vysvětlil a upozornil, že pokud se proti sobě dvě strany zásadně vymezují, neměly by pak spolu tvořit koalici, což se stalo i v případě Jihomoravského kraje. Gazdík se domnívá, že pokud má demokracie fungovat, musí proti sobě existovat konstruktivní koalice i opozice. "Ne zrovna silnou opozici do této doby představovali v kraji lidovci," upozornil Gazdík. Proto je podle něj ukončení velké koalice správným řešení, ať už ODS bude v krajské opozici, či koalici.
"Respektuji rozhodnutí zastupitelů ODS v Jihomoravském kraji, kteří dnes vypověděli koaliční smlouvu se sociálními demokraty," reagoval na rozhodnutí místopředseda strany Petr Nečas. Pokud nebyla pro jeho straníky spolupráce s ČSSD únosná, pokládá toto rozhodnutí za jediné možné a správné, dodal. Toto rozhodnutí také chápe kvůli tomu, že hejtman Michal Hašek (ČSSD) nedokázal podle něj vyložit karty na stůl a vyjádřit se, jestli skončí s krajskou politikou, když byl v květnových volbách zvolen poslancem. "Nepředpokládám, že za tohoto stavu je možné koaliční spolupráci v Jihomoravském kraji v nejbližší době obnovit," uzavřel Nečas.
Rozhodnutí krajské ODS nepřekvapilo poslankyni a volební vyjednávačku Kristýnu Kočí (VV). "Je to jasný signál, který vydávají tyto strany, že se blíží středopravicová koalice," vysvětlila s tím, že model na vládní úrovni se tak bude postupně přenášet na krajské úrovně. "I když ne vždy je to pravidlem," upřesnila.
Už ve středu minulý týden doporučila regionální rada jihomoravské ODS svým krajským radním Anně Procházkové, Iloně Sokolové, Miloši Šifaldovi a Jaroslavu Pospíšilovi, aby se přestali účastnit zasedání krajské rady. Týž den jihomoravská ODS podle Kadrnky zároveň vyvolala smírčí řízení, týkající se personálního obsazení Rady Jihomoravského kraje.
Krizi v krajské radě vyvolal výsledek parlamentních voleb, ve kterých vynesly preferenční hlasy voličů hejtmana Michala Haška do poslaneckého křesla.
"Nedovedeme si představit slučitelnost funkce hejtmana a člena parlamentu," řekl tehdy Kadrnka. Na prohlášení ODS okamžitě reagoval Hašek, který svolal brífink, na který již přišli pouze krajští radní za sociální demokracii. "Koaliční spolupráce ČSSD a ODS je ve vážné krizi. Až dosud stabilní krajská koalice je vážně rozkývána. Obdrželi jsme návrh na smírčí řízení, což znamení faktické odpočítávání konce koalice v kraji," řekl minulý týden Mediafaxu Hašek.
Související
Loučení Pekarové Adamové s vrcholnou politikou. TOP 09 označila za srdeční záležitost
TOP 09 má nového předsedu. Havel neměl ve volbě soupeře
Aktuálně se děje
včera
Exředitel FBI zveřejnil fotku mušlí na pláži. Vyhrožuje Trumpovi, prohlásilo ministerstvo a zažalovalo ho
včera
Politico: Válka v Íránu odhalila zásadní trhliny v obranyschopnosti NATO
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Češi se rozloučili s hercem Janem Potměšilem. Na mši mohl dorazit kdokoliv
včera
EP schválil obří, dvoubilionový rozpočet. Kde na něj vzít? Zdaňte hazard, kryptoměny a Google, navrhují poslanci
včera
Velryba Timmy byla vyproštěna, míří do Severního moře. Vědci se stále neshodnou, zda přežije
včera
Rána pro organizaci, vítězství pro Trumpa. Spojené arabské emiráty oznámily, že vystoupí z OPEC
včera
Teherán mě informoval o kritické situaci, Írán je ve stavu kolapsu, tvrdí Trump
včera
Svět přijde kvůli válce s Íránem o bilion dolarů. Ropné společnosti si ale namastí kapsy
včera
EU schválila povinné čipování psů a koček, zavádí minimální standardy pro jejich chov
včera
Mrazivé počasí se vrací, varovali meteorologové. Bude až šest stupňů pod nulou
včera
Trump po střelbě opět kope kolem sebe. Sám si dělá srandu ze smrti jiných
včera
Írán ponížil Spojené státy, prohlásil Merz
včera
Hormuzem proplula loď s vazbami na miliardáře z okolí Putina
včera
Muž zachytil vír na Kroměřížsku. Tornádo to nebylo, experti prozradili detaily
včera
Karel III. zahájil návštěvu USA. Vítal ho Trump, platí přísná bezpečnostní opatření
včera
Na obranu nedáváme dost. Nemocnice nikoho neodstraší, míní prezident Pavel
včera
Útok psa na dítě na Karlovarsku. Pro chlapce letěl vrtulník
včera
Atentátníka na prezidenta Trumpa obvinili. Hrozí mu doživotí
včera
Výhled počasí na měsíc. Příští týden se ještě oteplí, tvrdí meteorologové
27. dubna 2026 22:01
Tragickou nehodu na Uherskohradišťsku nepřežila dívka. Pro řidičku letěl vrtulník
Tragická nehoda se na závěr uplynulého víkendu stala na Uherskohradišťsku. Spolujezdkyně z osobního automobilu nepřežila jeho náraz do stromu. Další mladou ženu přepravil vrtulník s vážným zraněním do nemocnice. Případ vyšetřuje policie.
Zdroj: Jan Hrabě