Rychlostudenti třeste se. Ministr Chládek na vás upletl bič

Praha – Ministr školství Marcel Chládek /ČSSD/ přichází s pravidly, co udělat se studenty, kteří si své tituly nezaslouží, ať už z důvodu, že se dopustili plagiátorství či vystudovali závratnou rychlostí. Podle návrhu ministra se mohou s nezaslouženými tituly rozloučit.

Ministr Chládek poslal do připomínkového řízení návrh novely vysokoškolského zákona, který mimo jiné obsahuje i jasná pravidla, jak postupovat v případě pochyb o závěrečné práci, zkoušce či samotném studiu.

V takovém případě bude moci rektor využít přezkumného řízení do tří let od vykonání závěrečné zkoušky či obhajoby závěrečné práce. Pokud by byly tyto pochyby potvrzeny, podvádějící student by přišel o akademický titul. O tom rozhodne rektor, který se bude radit s komisí.

Pokud podvádějící student získal zaměstnání díky akademickému titulu, který mu však bude odebrán, jeho rozhodnutí učiněná v práci budou nadále platná.

Profesorka politologie a šéfka Akreditační komise Vladimíra Dvořáková upozorňuje ve vyjádření pro Právo na citlivost tématu: „Je tu velká obava, protože to se dělo po roce 1968. Ale jsem přesvědčena, že v případech, kde studium probíhalo nestandardně, anebo se ukáže, že práce docenta byla opsaná z archívu, je přezkum namístě."

Je to dostačující?

Krok, ke kterému se ministr Chládek odhodlal, je zajisté na místě. V oblasti vysokého školství je však ještě další problém – co udělat se studenty, kteří vystudovali na pochybné vysoké škole? A získali tak tituly nesrovnatelně snáze oproti jiným vysokoškolákům?

Vysoké školství je postupně degradováno tak, jako byla kdysi degradována maturita. Dřív byla maturita skutečným úspěchem, dnes je takřka povinností. Postupně se do takového postavení dostává i bakalářský titul a titul magistra. Na většinu pracovních míst nemáte šanci se dostat, pokud nemáte titul, i když je mnohdy zaměstnavateli ukradené, odkud ten titul máte.

Související

Více souvisejících

Marcel Chládek studenti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy