Česká ministerstva zaspala v kauze MUS. Padne trest? Nové informace

Praha - Nejvyšší státní zastupitelství už neprověřuje, proč se Česko nepřipojilo s nárokem na náhradu škody ke švýcarskému trestnímu řízení v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS). Na dotaz ČTK to dnes sdělil jeho mluvčí Petr Malý. Instituce kauzu předala Okresnímu státnímu zastupitelství v Benešově, které se věcí zabývá pro podezření z maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Za tento přečin hrozí maximálně roční vězení.

Švýcaři se v minulosti České republiky opakovaně dotazovali, zda se chce k trestnímu řízení s exmanažery MUS připojit jako poškozená strana. České úřady však nezareagovaly včas. Na sklonku roku 2011 pak vyšlo najevo, že Česko ztratilo možnost uplatnit v tomto řízení svůj nárok na náhradu škody. V této souvislosti čelila kritice ministerstva financí a spravedlnosti, oba resorty však pochybení odmítly.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman loni v říjnu v České televizi řekl, že prověřování toho, proč se ČR ke švýcarskému řízení včas nepřidala, skončí v řádu měsíců. Zda a kdo ve věci pochybil, však i téměř rok po tomto vyjádření stále není jasné.

"S ohledem na změnu právní kvalifikace musela být věc postoupena k dalšímu řízení Okresnímu státnímu zastupitelství v Benešově. Pro případné podrobnosti je nutné se obrátit právě na OSZ v Benešově, které jediné jako dozorový orgán může v tuto chvíli poskytnout bližší informace," sdělil nyní ČTK Zemanův mluvčí.

Náměstkyně benešovského okresního žalobce Jana Sůsová dnes ČTK potvrdila převzetí kauzy, podle ní se tak stalo koncem letošního června. Doplnila, že ve věci se prověřuje podezření z nedbalostního maření úkolu úřední osoby v prvním odstavci. Podle trestního zákoníku spáchá tento přečin úřední osoba, která při výkonu své pravomoci z nedbalosti zmaří nebo podstatně sníží splnění důležitého úkolu.

Ze současné právní kvalifikace zároveň vyplývá, že státní zástupci v kauze momentálně neshledávají způsobení takzvané značné, tedy minimálně půlmilionové škody.

Federální soud ve švýcarské Bellinzoně loni odhadl rozsah škody, kterou exmanažeři MUS způsobili České republice, na více než dvě miliardy korun. Zároveň rozhodl o tom, že z peněz zablokovaných v kauze MUS neuvolní žádné peníze jako odškodné pro Česko ani pro společnost Czech Coal Services, která je nástupcem MUS. V rozsudku uvedl, že i kdyby se Česko přihlásilo k řízení včas, trestní soud by mohl jen uznat existenci způsobené škody a odkázat Českou republiku s jejím nárokem na občanskoprávní řízení. Přesný výpočet výše škody by prý totiž v trestním řízení vyžadoval nepřiměřené úsilí.

Exmanažery MUS Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého švýcarský soud za podvody a praní špinavých peněz potrestal nepodmíněnými tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Muži trvají na své nevině a minulý měsíc se odvolali.

Pětice mužů čelí trestnímu stíhání i v České republice, a to pro zneužití informace a postavení v obchodním styku. Policie je podezřívá, že z Mostecké uhelné vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS. Viní je také z podvodu při privatizaci firmy v roce 1999. Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun.

Související

Miloš Zeman

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké uhelné společnosti (MUS), který v roce 1999 schválila jeho vláda. MUS podle něj nebyla strategickou společností a vláda byla ráda, že se menšinového podílu zbaví.
MUS

V kauze Mostecké uhelné vypovídal miliardář Bobela, obviněného Koláčka se zastal

V kauze údajného tunelování a podvodného ovládnutí Mostecké uhelné společnosti (MUS) u soudu vypovídal miliardář a někdejší spolumajitel firmy Vasil Bobela. Mimo jiné uvedl, že v roce 1999 neměl management MUS pochyby o zákonnosti svého jednání, protože policie nic protiprávního neodhalila. Na některé z položených otázek dnes Bobela nicméně odmítl odpovědět, aby si nepřivodil nebezpečí trestního stíhání.

Více souvisejících

MUS Pavel Zeman

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy