Česká ministerstva zaspala v kauze MUS. Padne trest? Nové informace

Praha - Nejvyšší státní zastupitelství už neprověřuje, proč se Česko nepřipojilo s nárokem na náhradu škody ke švýcarskému trestnímu řízení v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS). Na dotaz ČTK to dnes sdělil jeho mluvčí Petr Malý. Instituce kauzu předala Okresnímu státnímu zastupitelství v Benešově, které se věcí zabývá pro podezření z maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Za tento přečin hrozí maximálně roční vězení.

Švýcaři se v minulosti České republiky opakovaně dotazovali, zda se chce k trestnímu řízení s exmanažery MUS připojit jako poškozená strana. České úřady však nezareagovaly včas. Na sklonku roku 2011 pak vyšlo najevo, že Česko ztratilo možnost uplatnit v tomto řízení svůj nárok na náhradu škody. V této souvislosti čelila kritice ministerstva financí a spravedlnosti, oba resorty však pochybení odmítly.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman loni v říjnu v České televizi řekl, že prověřování toho, proč se ČR ke švýcarskému řízení včas nepřidala, skončí v řádu měsíců. Zda a kdo ve věci pochybil, však i téměř rok po tomto vyjádření stále není jasné.

"S ohledem na změnu právní kvalifikace musela být věc postoupena k dalšímu řízení Okresnímu státnímu zastupitelství v Benešově. Pro případné podrobnosti je nutné se obrátit právě na OSZ v Benešově, které jediné jako dozorový orgán může v tuto chvíli poskytnout bližší informace," sdělil nyní ČTK Zemanův mluvčí.

Náměstkyně benešovského okresního žalobce Jana Sůsová dnes ČTK potvrdila převzetí kauzy, podle ní se tak stalo koncem letošního června. Doplnila, že ve věci se prověřuje podezření z nedbalostního maření úkolu úřední osoby v prvním odstavci. Podle trestního zákoníku spáchá tento přečin úřední osoba, která při výkonu své pravomoci z nedbalosti zmaří nebo podstatně sníží splnění důležitého úkolu.

Ze současné právní kvalifikace zároveň vyplývá, že státní zástupci v kauze momentálně neshledávají způsobení takzvané značné, tedy minimálně půlmilionové škody.

Federální soud ve švýcarské Bellinzoně loni odhadl rozsah škody, kterou exmanažeři MUS způsobili České republice, na více než dvě miliardy korun. Zároveň rozhodl o tom, že z peněz zablokovaných v kauze MUS neuvolní žádné peníze jako odškodné pro Česko ani pro společnost Czech Coal Services, která je nástupcem MUS. V rozsudku uvedl, že i kdyby se Česko přihlásilo k řízení včas, trestní soud by mohl jen uznat existenci způsobené škody a odkázat Českou republiku s jejím nárokem na občanskoprávní řízení. Přesný výpočet výše škody by prý totiž v trestním řízení vyžadoval nepřiměřené úsilí.

Exmanažery MUS Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého švýcarský soud za podvody a praní špinavých peněz potrestal nepodmíněnými tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Muži trvají na své nevině a minulý měsíc se odvolali.

Pětice mužů čelí trestnímu stíhání i v České republice, a to pro zneužití informace a postavení v obchodním styku. Policie je podezřívá, že z Mostecké uhelné vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS. Viní je také z podvodu při privatizaci firmy v roce 1999. Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun.

Související

Miloš Zeman

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké uhelné společnosti (MUS), který v roce 1999 schválila jeho vláda. MUS podle něj nebyla strategickou společností a vláda byla ráda, že se menšinového podílu zbaví.
MUS

V kauze Mostecké uhelné vypovídal miliardář Bobela, obviněného Koláčka se zastal

V kauze údajného tunelování a podvodného ovládnutí Mostecké uhelné společnosti (MUS) u soudu vypovídal miliardář a někdejší spolumajitel firmy Vasil Bobela. Mimo jiné uvedl, že v roce 1999 neměl management MUS pochyby o zákonnosti svého jednání, protože policie nic protiprávního neodhalila. Na některé z položených otázek dnes Bobela nicméně odmítl odpovědět, aby si nepřivodil nebezpečí trestního stíhání.

Více souvisejících

MUS Pavel Zeman

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy