Je Babiš "český Berlusconi"?

KOMENTÁŘ - Český Berlusconi. Oligarchie. Média ovlivňovaná politikou a byznysem. Tato slova se v reakcích na loňskou koupi skupiny MAFRA Agrofertem Andreje Babiše objevovala snad nejčastěji. Otevření kritici i údajně neutrální pozorovatelé předpovídali dosud bezprecedentní změny na mediálním hřišti – protlačování politické agendy ANO 2011, neobjektivní reportáže o ostatních stranách i zprávy řízené Babišovými podnikatelskými zájmy. Sám Babiš se proti veškerým nařknutím bránil od samého začátku, málokdo by ale také čekal, že ochotně přizná snahu o kontrolu části médií pro svůj osobní prospěch.

Od koupě MAFRA již uplynul rok a čtvrt, který byl pro Babiše i mediální skupinu plný změn a rozkolů. Během necelého půl roku odešla v reakci na změnu majitele řada redaktorů, včetně šéfredaktora Lidových novin Dalibora Balšínka. Ten poté založil server Echo24, podle vlastní slov s cílem „být protiváhou oligarchizovaným českým médiím", podle Babiše však jde o projekt vytvořen „proti hnutí ANO" – oba výrazy by se mohly zdát jako nerozlučně spojené, ne-li prakticky synonymní.

Balšínka pak na pozici šéfredaktora nahradil István Léko, zakladatel a provozovatel internetového magazínu Česká pozice, což by se na první pohled mohlo zdát jako objektivní rozhodnutí, kdyby již předtím Babiš nepřispíval Lékovi na provoz České pozice 20 miliony korun ročně. S touto znalostí se pak dojmům o dosazování užitečných známých na vysoká místa vyhnout nelze.

Babišovi se zastesklo po svobodě

Přestřelky mezi Balšínkem a Babišem pokračovaly i v roce 2014. Babiš na tiskové konferenci nepřímo pohrozil serveru a jeho majiteli finanční kontrolou. Po negativním přijetí očividné výhružky zveřejnil omluvu, tu ale zakončil velmi tence zahalenou urážkou svých kritiků. „Stále mám problém se ztotožnit s rolí politika a člena vlády. Před volbami jsem byl svobodný člověk a říkal jsem, co jsem si myslel. Teď už to údajně nemohu dělat, protože politik má prý říkat něco jiného, než si myslí," řekl Babiš, a tím také potvrdil neupřímnost své omluvy, do které se očividně cítil dotlačen.

Ačkoliv v omluvě tvrdil, že prověřování serveru nikdy neměl a nemá v úmyslu, o týden později již bývalý ministr financí Miroslav Kalousek upozornil na finanční kontrolu, která dorazila do redakce Echo24. Podle Balšínka se úřad ohlásil s tím, že nevěří, že má magazín v redakci nábytek a počítače. Vzhledem k tomu, že podle statistiky z roku 2012 probíhá na Praze 1 finanční kontrola průměrně jednou za 145 let, je těžké věřit tomu, že se jedná o náhodu. Neváhal tedy pan ministr Babiš podle všeho otevřeně lhát ve své již tak neupřímné omluvě? Zdá se totiž, že jeho snaha o kontrolu médií a eliminaci kritiky poprvé vystrčila rohy. Člen vlády by si takovéto jednání neměl vůbec dovolit ze strachu z následků, Babiš ale zřejmě sází na apatii okolí.

Mezi novináři, kteří odešli po Babišově nákupu skupiny MAFRA, byl i Tomáš Němeček, bývalý vedoucí přílohy Právo a justice v Lidových novinách. Ten tvrdí, že Babišův vliv byl viditelný například na způsobu, jakým MF Dnes psala o rozhodování Bohuslava Sobotky o OKD, a že má deník díky Babišově postu ministra přístup k archivům dokumentů ministerstva financí, ze kterých může citovat. Pokud by tato obvinění byla pravdivá, jednalo by se o vědomé zneužívání politické pozice k vlastním podnikatelským zájmům. Babišova role mediálního loutkaře se tak začíná detailněji vykreslovat.

Babišův rok ve znamení dosazování

Sám Babiš se ale, přes chvástání o nezasahování do provozu médií, netají tím, že chce svůj vliv rozšířit co nejvíce. Již v roce 2012 se poohlížel po internetových portálech, a uvažoval o koupi serverů Aktuálně.cz či Centrum.cz. Letos koupil i rádio Impuls (jednou z reakcí byl odchod Václava Moravce ze stanice), a šéf akvizic Agrofertu Libor Němeček potvrdil, že pokud by byla na prodej jedna z velkých televizních stanic, měl by zájem.

Původně pejorativní označení „český Berlusconi", kterým Babiše častovali jeho odpůrci při ohlášení koupě skupiny MAFRA, tak získává celkem pravdivý a výstižný nádech. Zastrašování protivníků, dosazování přátel na vlivné pozice, údajné stranění a výhody pro svá vlastní média, očividný střet zájmů, který zaujal i negativní pozornost výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu, a snaha o ovládnutí co nejvíce mediálních subjektů. Tím vším byl opředen Babišův první rok na pozici vzestupujícího mediálního magnáta.

Babiš tvrdí, že média kupuje, aby říkala pravdu. O jakou pravdu se, pane ministře, přesně jedná?

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš MAFRA

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 16 minutami

před 20 minutami

před 47 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy