Rittig to má spočítané? Účetní v kauze Oleo Chemical promluvil

Praha - Lobbista Ivo Rittig dostal podle bývalého analytika účetní firmy Peskim Jaroslava Kubisky 78,6 milionu korun za fiktivní služby. Uvedly to dnes deníky Lidové noviny (LN) a Právo. Peníze byly od firmy Cokeville Assets z Panenských ostrovů vedené Rittigovým obchodním partnerem Peterem Kmetěm. Všichni zmínění jsou spolu s dalšími sedmi lidmi obviněni v kauze Oleo Chemical, analytik ale údajně usiluje o post spolupracujícího obviněného.

Policie minulý pátek obvinila v kauze Oleo Chemical deset lidí z praní špinavých peněz, krácení daní a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podle policie vyvedli z Oleo prostřednictvím smluv na poradenství téměř 20 milionů korun právě do Cokeville Assets, a stát tak připravili o 3,7 milionu korun na daních. Kubiska a další bývalý pracovník Peskimu podle deníků řekli policii, že Cokeville Assets byla jen "papírová" firma, sloužící jako sběrné místo provizí pro Rittiga od českých i zahraničních společností.

Z Cokeville prý putovaly na soukromé účty Rittiga a jeho obchodních partnerů měsíčně miliony korun. Jen během Kubiskova zhruba ročního působení v Peskimu tak Rittig obdržel zmíněných téměř osm desítek milionů. Transakce podle analytika řídili další dva obvinění, Rittigovi právníci David Michal a Karolína Babáková z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta&Partners), která je spojena s několika dalšími kauzami. Michal a Babáková zároveň řídili Peskim a údajně zakládali v zahraničí firmy, přes které vyváděli peníze.

V Peskimu, který sídlil na stejné adrese jako MSB Legal, se prý nacházela razítka různých firem, a další obviněná, někdejší jednatelka Peskimu, Jana Šádková podle Práva dokonce podepisovala faktury jménem neexistujících lidí.Rittigova a Kmeťova advokátka Katarína Kožiaková Oboňová řekla LN, že Peskim pro lobbistu skutečně pracoval. Podle ní je ale správa osobních účtů klientů, třeba kvůli zařízení plateb nájmu či hypotéky, běžnou praxí.

Kromě již zmíněných lidí jsou mezi obviněnými ještě provozní ředitel Oleo Chemical Radomír Kučera, zakladatelé této firmy Michal Urbánek a Kamil Jirounek a bratr Davida Michala Petr, který je jednatelem Peskim.

Související

Ivo Rittig

V Pandora Papers se objevil i bývalý politik ČSSD Benda či lobbista Rittig

V projektu Pandora Papers se podle zjištění webu Investigace.cz objevila také jména bývalého teplického politika ČSSD Petra Bendy, lobbisty Ivo Rittiga a někdejšího ředitele televize Prima a pražského dopravního podniku Martina Dvořáka. Jsou údajně zapojeni do případu, ve kterém si dvě panamské firmy poslaly pět milionů v českých korunách. Jedna z firem byla podle dokumentů spojená s Bendou, spoluvlastníky druhé byli Rittig s Dvořákem.

Více souvisejících

Ivo Rittig Oleo Chemical

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy