Praha - Předseda ODS Petr Fiala vidí budoucnost své strany pozitivně. Chce měnit její vnitřní uspořádání a více komunikovat s voliči. Řekl to v rozhovoru pro Hospodářské noviny.
Fiala komunální volby hodnotí pozitivně. "Výsledek je lepší, než jsem sám předpokládal. Je zcela evidentní, že jsme vybrali tu kritickou zatáčku a že ODS je zase volitelnou stranou," míní. Nadšený prý není, ale s ohledem na situaci, ve které se jeho strana ještě nedávno nacházela, považuje výsledek za přijatelný.
Svou práci ještě zdaleka nepovažuje za hotovou. "To není tak, že jsme prošli komunální volbami a všechno je hotovo. Musí pokračovat debaty o změnách vnitřního uspořádání ODS, o změnách stanov a další," říká.
V příštích měsících plánuje ODS vnitrostranickou diskusi, do které se budou moci díky anketám zapojit i členové. "Na základě výsledků pak upravíme stanovy a vnitřní uspořádání ODS. Už teď mám představu o několika krocích. Mezi nimi je sjednocení pravidel voleb uvnitř ODS i tolik diskutované opatření z tohoto týdne, kterým jsme sjednotili financování ODS," plánuje Fiala.
Vracejí se k nám podnikatelé
Kromě jednoho pravidla nemá strana nastavené, s kým může či nemůže zakládat koalice. "Je to případ od případu, platí, že neuzavíráme koaliční smlouvy s komunistickou stranou. Na tom se nic nemění," říká Fiala. Jinak prý záleží vždy na místních poměrech.
"Jako politolog vím, že nesmíme přeceňovat jednotlivosti,", vyjadřuje se k současné situaci v TOP 09. "Stojí na městských, liberálních voličích, a pokud je dostatečně neosloví, má problém," dodává Fiala s tím, že právě to se stalo.
"Že si Andrej Babiš nabarvil stánky namodro a řekl, že ANO je pravicová strana se sociálním cítěním, ještě neznamená, že je to opravdu pravicová strana," říká. Někteří podnikatelé prý Babišovi uvěřili, protože byli zklamáni z chování ODS v minulosti.
Podle Fialy ale postupně drobní živnostníci začínají vidět, že Babiš jejich zájmy nehájí. "Přes léto jsem objížděl regiony, diskutoval s podnikateli, co chtějí od politiků. Začnou se k nám vracet," vysvětluje.
"Od chvíle, co jsem se stal předsedou, objíždím republiku, setkávám se s lidmi, pořádám besedy," říká. Tak se podle něj musí dělat politika. "Ne kampaň, ale permanentní diskuse s lidmi," dodává.
Související
Kasa je prázdná, řekl Babiš k investicím do obrany. Fiala ho kritizuje
Fiala prozradil, jak bude pokračovat jeho politická kariéra
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí se začne oteplovat, v neděli se ale teploty propadnou
včera
Evropská unie představila plán na boj s energetickou krizí
včera
Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu
včera
Bundeswehr chce být nejsilnější armádou v Evropě. Rusko je největší hrozbou
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Klempíř se bojí studentů? Tisíce demonstrujících vyrazily do ulic, ministr za nimi nepřišel
včera
Lufthansa kvůli cenám paliva ruší 20 000 letů. Počítejte se zdražením, varují další aerolinky
včera
Rusku hrozí nová revoluce. A přijde už na podzim, varoval ve Státní dumě šéf komunistů
včera
Je potřeba sledovat kroky vlády, aby se veřejnoprávní média nestala závislá na politicích, vyzval Pavel
včera
Ministerstvo financí zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
včera
Slovensko a Maďarsko daly zelenou dalším protiruským sankcím, státy souhlasí s půjčkou 90 miliard eur Ukrajině
včera
Írán tvrdí, že lodě v Hormuzském průlivu před útokem varoval. Británie tvrdí opak
včera
V Hormuzském průlivu dochází od rána k útokům na lodě. Situace je nejhorší od roku 1990
včera
Česko obnovuje dotace pro Agrofert
včera
Ukrajina obnovila čerpání ropy ropovodem Družba na Slovensko
včera
Proč Trump prodloužil příměří s Íránem? Za vším může stát zmatený Chameneí
včera
Trump opět otočil, prodloužil příměří s Íránem. Je to lest, myslí si Teherán
včera
Výhled počasí do poloviny května. Sucho se má prohlubovat
21. dubna 2026 21:57
StarDance může vypuknout. Složení párů už není tajemstvím
21. dubna 2026 21:02
Mužská bundesliga zažila premiéru. Poprvé klub vedla žena, stálou trenérkou se ale nestane
21. dubna 2026 20:16
Na pravou míru. Policie uklidňuje, přepadení ve Varech si někdo vymyslel
Karlovarské obyvatele mohly v posledních dnech znepokojit informace, které se objevily na internetu a hovořily o zvýšené kriminalitě v centru krajského města. Policie ale uklidňuje veřejnost. Zpráva se podle strážců zákona nezakládá na pravdě.
Zdroj: Jan Hrabě