Praha - ČSSD předloží návrh na zrušení či odložení spuštění systému elektronických vinět.
ČSSD od samého počátku nesouhlasí se spuštěním systému elektronických vinět. Expertní posudky totiž jasně dokazují, že stát by zavedením tohoto projektu mohl za prvních šest let životnosti elektronických vinět přijít o devět až jedenáct miliard korun. Roční náklady na provoz elektronických vinět by se pak měly pohybovat ve výši 1,6 miliardy korun, přičemž v této částce nejsou zahrnuty náklady na samotné spuštění systému. Oproti současnému systému papírových dálničních známek, jehož roční náklady na provoz se pohybují ve výši přibližně 200 milionů korun, by se tak jednalo o zcela zbytečné snižování příjmů státu, který by kvůli elektronickým vinětám přicházel o částku 1,4 miliardy korun ročně.
Sociální demokracie i nadále prosazuje přístup, že by se v době hospodářské krize mělo šetřit primárně na provozu státu, nikoli na jeho občanech. ČSSD proto v průběhu příštího týdne předloží návrh zákona, který by umožnil zrušení nebo několikaletý odklad projektu elektronických vinět.
Vyzýváme tímto všechny ostatní parlamentní politické strany k tomu, aby tento náš návrh podpořily ve zrychleném řízení.
Pokud současné strany případné vládní středopravicové koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných argumentují vysokým deficitem státního rozpočtu, neměli by jejich představitelé váhat a návrh ČSSD podpořit. Připomínáme, že sociální demokracie v březnu tohoto roku v Poslanecké sněmovně hlasovala proti zavádění tohoto systému, prošel jen díky hlasům poslanců za ODS, TOP 09 a KSČM.
Bohuslav Sobotka, statutární místopředseda ČSSD
Související
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
Aktuálně se děje
před 58 minutami
Hormuz se neotevře okamžitě, varuje Írán navzdory pokroku v jednáních
včera
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
včera
Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne
včera
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
včera
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
včera
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
včera
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
včera
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
včera
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
včera
Počasí: Příští týden bude tropický, do Česka se opět vrátí vedra
7. srpna 2026 22:04
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
7. srpna 2026 20:55
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
7. srpna 2026 19:37
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
7. srpna 2026 18:26
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
7. srpna 2026 17:09
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
7. srpna 2026 15:54
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
7. srpna 2026 15:15
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
7. srpna 2026 14:25
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
Americký prezident Donald Trump se vrací k snahám o omezení práva na občanství získané narozením na půdě Spojených států. Stává se tak jen několik týdnů poté, co Nejvyšší soud Spojených států odmítl jeho předchozí plošší pokus o zrušení této dlouholeté praxe.
Zdroj: Libor Novák