Praha - Strana zelených je nadšená z výsledků voleb do Senátu ČR, pokládá ho za historický okamžik a návrat do celostátní politiky. Chystá se zřídit senátní klub, jak oznámil místopředseda strany Tomáš Průša.
Úspěšní kandidáti - bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl a advokát Václav Láska - takový svůj výsledek a náskok před svými konkurenty nečekali. Hampla ve druhém kole podpořilo 68 procent a Lásku 65 procent voličů. Senátorkou (nyní za SZ) se po letech znovu stala i bývalá zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. V Přerově získala 54 procent hlasů.
"Během svých pubertálních let jsem si připravil proslov na okamžik, kdy přebírám Zlatého lva, Oscara, trofej pro nejlepšího fotbalistu, ale děkovnou řeč na senátora jsem si nepřipravil vůbec nikdy. Možná až si to trošku v hlavě srovnám, tak budu vědět, co říct," řekl Láska.
Také Hampla jeho výsledek překvapil. "Číselně je to pro mě příjemné překvapení. Až tak velký náskok jsem nečekal," řekl ČTK bezprostředně po zvolení. V Senátu se chce věnovat především otázkám vědy a vzdělávání, ale i zdravotnictví.
Hampl kandidoval za zelené a vládní lidovce. Podle něj to ale neznamená, že by vždy podporoval koaliční návrhy. "Ty dvě strany jsou s tím srozuměny, že budu důkladně studovat jejich stanoviska a brát je velmi vážně, ale z principu věci nemohu ze sta procent vždycky jaksi akceptovat každý detail jejich stanoviska, to ujednání tu máme. Senátu toto sluší, senátoři mají být osobnosti," dodal Hampl.
Podle Průši je nynější zisk tří křesel "historický okamžik", kdy se zelení vracejí do Parlamentu. K prosazování bodů z jejich programu by měl přispět jejich nový senátní klub. První jednání k jeho vzniku se má konat v úterý, řekl nezávislý senátor Libor Michálek. Kromě tří nově zvolených senátorů a senátorky by členkou klubu měla být i Ivana Cabrnochová, která se do horní komory dostala v doplňovacích volbách. Počítá se i se senátorkou Eliškou Wagnerovou.
Související
Vedení Zelených po debaklu ve volbách rezignovalo
Zelení budou pro volby do Evropského parlamentu jednat s ČSSD a Piráty
Strana zelených , Václav Láska
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 35 minutami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 1 hodinou
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 1 hodinou
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 2 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 3 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 4 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
Soutěž Eurovision Song Contest čelí v Ženevě klíčovému "přelomovému" zasedání, které rozhodne o její budoucnosti. Organizátoři a zúčastněné země budou ve čtvrtek diskutovat o tom, zda by Izraeli měla být povolena další účast v soutěži. Důvodem jsou protesty proti způsobu, jakým izraelská vláda vede válku v Gaze, a obvinění z nekalých praktik při hlasování.
Zdroj: Libor Novák