Konec svévole státu? Úsvit přichází se zcela novým zákonem

Praha - Hnutí Úsvit přímé demokracie přichází se zcela novým zákonem, podle kterého by stát nově nesl odpovědnost za škodu, jež lidem vznikne při nedůvodném trestním stíhání. Navrhovanou normu poslanců za Úsvit nejprve posoudí vláda. Rozhodne o ní Parlament.

Nynější norma je zastaralá a nevyhovující, uvádění autoři Olga Havlová, Marek Černoch a David Kádner v důvodové zprávě. Zákon podle nich neumožňuje účelnou ochranu práv lidí, které poškodila chybná rozhodnutí veřejné moci. Nová předloha vychází podle informací ze zprávy například ze slovenské úpravy, verdiktů Ústavního a Nejvyššího soudu a ze stanovisek veřejného ochránce práv.

O náhradu škody by mohli nově žádat například rodinní příslušníci poškozeného, pokud se budou domnívat, že vznikla újma i jim. Úřady budou muset reagovat podle návrhu na každou žádost o odškodnění do dvou měsíců místo nynějších šesti. Předloha taky prodlužuje některé promlčecí lhůty, a to na tři roky. Například u nemajetkové újmy je nyní půlroční promlčecí lhůta.

Při řízení před úřady by lidé měli podle předlohy nově právo i na úhradu nákladů právního zastoupení. Naopak úřady by na jejich úhradu při řízení před soudy nárok neměly, aby se lidé nemuseli obávat toho, že je budou muset v případě neúspěchu zaplatit. Pokud by úřady postupovali vůči žadatelům o odškodnění "svévolně", soudy by jim mohly přiznat dvojnásobné peněžité plnění.

Související

Více souvisejících

Hnutí Úsvit přímé demokracie zákony

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy