Praha - Sjezd ČSSD, na kterém se bude volit nové vedení strany, proběhne v řádném termínu 18. a 19. března. Návrh předsednictva sociální demokracie v sobotu posvětil ústřední výkonný výbor strany, který také musí nejpozději 120 dní před sjezdem rozhodnout o způsobu volby svého předsedy.
"Diskuse byla velmi otevřená a upřímná. Téměř všichni zástupci členské základny ČSSD rozhodli o tom, že sjezd se bude konat v řádném termínu," uvedl úřadující předseda strany Bohuslav Sobotka, který stranu až do sjezdu povede.Pro řádný termín sjezdu bylo 98 členů ústředního výkonného výboru (ÚVV), pro sjezd dřívější zvedlo ruku 32 přítomných, sdělil primátor města Brno Roman Onderka. "Nejpozději 120 dnů před sjezdem musí členové ÚVV rozhodnout o způsobu volby svého předsedy," vysvětlil Onderka s tím, že se sjezdu zúčastní 589 delegátů a další hosté.ÚVV se na svém sobotním jednání zabýval i volebním výsledkem ČSSD. Podle Sobotky se diskutovalo především o změnách, které musí být v nejbližší době učiněny: "Chceme se zaměřit na ochranu životního prostředí, chceme také dát více šancí mladým lidem a ženám. Strana se musí modernizovat." Na připomínky novinářů, že kromě expředsedy Jiřího Paroubka neopustil vedení strany nikdo, Sobotka odpověděl, že mají místopředsedové mandát až do řádného sjezdu. "Každý z vedení bude moci zvážit, zda bude obhajovat svůj mandát a budou to opět delegáti, kteří svým hlasováním rozhodnou," doplnil.Změny ve vedení strany nastanou i podle Lubomíra Zaorálka. ČSSD se musí modernizovat a více otevřít voličům, nemůžeme si dovolit takovou komunikaci jako doposud, uvedl místopředseda. S tím souhlasil i Roman Onderka: "Jsem přesvědčen, že na březnovém sjezdu budou provedeny razantní změny, i dnes tu takové názory padaly. Určitě již například nebudeme dělat takové kroky, že bychom nekomunikovali s některými médii. To nám nepřísluší. Nebudeme také denně posílat šest e-mailových zpráv podepsaných Petr Dimun."Podle Onderky chce strana před sjezdem předejít účelovému nabírání členů. Proto ústřední výkonný výbor schválil k 31. březnu "stopstav" na možnou účast na sjezdu. Úřadující předseda sociální demokracie k tomu dodal, že již v pátek byla zahájena kontrola jednotlivých místních organizací. "Pokud tato kontrola ukáže, že jsou někde porušována pravidla, pak je možné, že v těchto okresech proběhne přeregistrace členů. Budeme se snažit vše co nejrychleji prošetřit," slíbil Sobotka.ČSSD podle něj doplatila především na tradičně slabší podporu mezi mladými lidmi, nepodařilo se jí prosadit ani prioritní téma voleb. "Nedokázali jsme se dostatečně opřít o středové voliče, to se musí při příštích volbách změnit. Jednoduše musíme dokázat oslovit i ideologicky nezatížené voliče," uzavřel.
Související
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Kriminalisté uzavřeli případ z obchodního domu v Hradci Králové. Navrhli obžalobu
před 1 hodinou
Knihovnu Václava Havla rozděluje spor. Vyjádřila se i bývalá první dáma
před 1 hodinou
Velké pražské výročí. Je to 145 let, co začal fungovat první místní telefon
před 2 hodinami
Tragické napadení v Pardubicích. Napadená dívka podlehla zraněním
před 3 hodinami
Trapas britského rádia. Oznámilo smrt krále, teď se omlouvá za chybu
před 3 hodinami
Finové deklasovali hledající se Američany, Kanada nedopustili překvapení. Němci se trápí
před 3 hodinami
Víkendové počasí může nabídnout jednu letošní premiéru, naznačili meteorologové
před 4 hodinami
Okamžitě přestaňte vyhrožovat Kubě, vzkázala Čína USA
před 5 hodinami
Rutte vysvětlil, jaký bude mít stažení amerických vojáků vliv na obranu Evropy
před 5 hodinami
Politico: Ukrajina by měla být v NATO, prohlásil český náčelník generálního štábu
před 6 hodinami
Policie evakuuje školu v Pardubicích. Na místě došlo k napadení
před 6 hodinami
„Budete čelit zdrcující reakci.“ Rutte varoval Putina před použitím jaderných zbraní proti Ukrajině
před 7 hodinami
USA se jednoduše rozhodly, že epidemii eboly nezastaví, varují experti
před 8 hodinami
Právní proces s politickým podtextem. Americké ministerstvo po 40 letech obvinilo Castra
před 9 hodinami
Ukrajina je vojenskou velmocí. Evropa se musí rozhodnout, zda skončí v ruských rukou, varuje Estonsko
před 10 hodinami
Mír v Evropě není samozřejmostí. Dějiny na nás čekat nebudou, není čas ztrácet čas, cituje světový tisk Pavla
před 11 hodinami
Nervozita v Grónsku stoupá. Trumpův zmocněnec pronesl v závěru nezvané návštěvy nepříjemnou hrozbu
před 12 hodinami
Česká diplomacie si opět trhla ostudu. Jako jediná z EU nepodpořila rezoluci OSN k ochraně klimatu
před 12 hodinami
Američan s podezřením na ebolu už je v Česku, potvrdila nemocnice
před 14 hodinami
Počasí bude o víkendu letní. Teploty dosáhnou na hranici tropů
Nadcházející víkend přinese do České republiky velmi teplé a slunečné počasí s typicky letními teplotami. Podle meteorologů nás čekají dny plné slunce s minimem srážek, které budou lákat k pobytu venku.
Zdroj: Libor Novák