Bitva o platy: Šest stovek je málo, poslanci si přidají 8100 korun

Praha - Mělo to být gesto, že nejsou tak špatní. Jenže to se jim moc nepovedlo a většinu lidí naštvali k nepříčetnosti. Základní plat řadového poslance či senátora bez náhrad by měl v příštím roce vzrůst proti letošku o 8100 Kč na 64.000 Kč. Dnes to doporučil sněmovní rozpočtový výbor. Většina zástupců poslaneckých klubů ve výboru toto řešení podpořila. Musí to ještě schválit Sněmovna, Senát a podepsat prezident. TOP 09 a ODS dohodu sice kritizují, ale "nečekaně" podpoří.

Vláda navržené zvýšení o jedno procento (600 Kč) se poslancům nelíbilo, chtěli mít platy vyšší. Premiér Bohuslav Sobotka připouštěl jako kompromisní návrh růst o 3,5 procenta, konečné doporučení výboru je ale výrazně nad tímto plánem.

Poslanecké kluby jednotlivých stran se totiž předdohodly na tom, že si od příštího roku zvýší platy o 14,4 procenta, tedy zhruba 7,5 tisíce korun. Tak zněla dohoda poslaneckých klubů. Jenže rozpočtový výbor ještě přihodil pár stovek navíc a poslanci si, pokud to Sněmovna schválí, přidají 8100 korun.

Poslanci zvolili ten postup, že se platy například zákonodárců, členů vlády nebo hlavy státu budou odvíjet v příštím roce od 2,5násobku průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře. V roce 2016 už půjde o 2,6násobek, v roce 2017 o 2,7násobek a v roce 2018 o 2,75násobek mzdy za předminulý rok.

To znamená, že pro příští rok se bude vycházet z mzdy v roce 2013 a v roce 2016 z průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře za letošní rok. Podle poslanců jde o návrat k "automatu", tedy k tomu, že se jejich platy budou zvyšovat automaticky podle růstu uvedené mzdy.

Základní plat poslance a senátora bez jakékoli funkce je nyní 55.900 korun. Vypočítává se z platové základny 51.731 korun a připočte se k němu osm procent. Poslanců bez funkce je ale menšina.

Psali jsme: Přilepšení pro poslance: V podvýborech si přijdou na balík. Jandák je heraldik  

Náměstek ministryně práce a sociálních věcí Petr Šimerka poslancům řekl, že ministerstvo dnešní návrh posoudilo a nemá k němu žádné výhrady. Předseda výboru Václav Votava prezentoval návrh jako dohodu poslaneckých klubů. Exministr financí a předseda klubu TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek ji označil za privátní dohodu stran vládní koalice s tím, že jeho klub ji ale podpoří. Podpořit dohodu přislíbil i předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura a předseda klubu Úsvitu Radim Fiala.

Částka, o kterou si chtějí politici zvýšit své už tak nabobnaté platy, je pro spoustu lidí suma, se kterou musí lidé vyžít celý měsíc. Průměrný důchod je sice 11 tisíc korun, ale zhruba deset tisíc seniorů pobírá důchod ve výši životního minima, tedy 3410 korun.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili novelu stavebního zákona. Proces má zrychlit a zjednodušit

Poslanecká sněmovna v pátek v závěrečném hlasování schválila novelu stavebního zákona. Tato klíčová legislativní změna má podle ministerstva pro místní rozvoj za cíl zásadně zrychlit a zjednodušit povolovací procesy v Česku, omezit roztříštěnost řízení, zkrátit průtahy a posílit právní jistotu stavebníků, obcí i investorů. 

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna mzdy / platy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Princ Harry a Meghan Markle

Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili

Princ Harry zažil rozporuplný návrat do rodné Velké Británie. Kromě šťastných chvil během setkání s králem Karlem III. došlo i na rozhodnutí soudu v jeho sporu s jedním z mediálních vydavatelů na Ostrovech. Podle soudu se vznesená obvinění nepodařilo prokázat. Informovala o tom BBC. 

před 3 hodinami

Požár

Druhý český BlackHawk vyrazil do boje s požáry ve Francii

Česko na výzvu Evropského koordinačního centra vysílá do požáry poničené Francie další, v pořadí už druhý vrtulník. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí. Země o mezinárodní pomoc modulů leteckého hašení žádala v rámci Mechanismu civilní ochrany EU. Na jihu se stále nedaří dostat rozsáhlé přírodní požáry pod kontrolu. 

před 4 hodinami

Petr Pavel

Hrad reagoval na Babišovo video. Pavel odhalil, o co mu jde

Pražský hrad se rozhodl reagovat na nejnovější vyjádření premiéra Andreje Babiš (ANO). Mluvčí hlavy státu zdůraznil, že Petr Pavel nepoužívá žádné osobní útoky na předsedu vlády. Vztah nejvyšších činitelů je momentálně poznamenán především sporem ohledem složení české delegace na uplynulém summitu NATO.  

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Poradíme, kde se v Česku vykoupat. Kvalita vody se zhoršuje kvůli počasí

V Česku podle aktuálních výsledků monitoringu krajských hygienických stanic zůstává většina sledovaných přírodních koupališť nadále vhodná ke koupání. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. V souvislosti s průběhem počasí v uplynulých dnech však na některých lokalitách dochází ke zhoršování kvality vody, zejména vlivem zvýšeného výskytu sinic.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Přišli jsme o odhodlaného lídra, komentoval Zelenskyj úmrtí Grahama

I na Ukrajině zavládl smutek kvůli smutné zprávě o úmrtí amerického senátora Lindseyho Grahama. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byl republikánský politik odhodlaným lídrem. Zelenskyj připomněl, že Graham v posledních letech opakovaně navštěvoval Ukrajinu. 

Aktualizováno před 9 hodinami

před 10 hodinami

Andrej Babiš

Ostuda. Babiš znovu zkritizoval Pavla kvůli summitu NATO

Ostudou nazval premiér Andrej Babiš (ANO) přítomnost prezidenta Petra Pavla na uplynulém summitu NATO v Turecku. Babišova vláda původně nechtěla, aby hlava státu na alianční jednání jela. Pavel se však na summit nakonec vydal. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

Ministerstvo zdravotnictví

V Česku se nastavují pravidla pro bezpečné využívání AI ve zdravotnictví

Bezpečné zavádění umělé inteligence do českého zdravotnictví, podpora zdravotníků při využívání moderních technologií a společná příprava odborných doporučení. To jsou hlavní cíle memoranda o spolupráci, které dnes podepsalo Ministerstvo zdravotnictví České republiky společně s Českou asociací umělé inteligence, Českou lékařskou společností J. E. Purkyně a Institutem postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.

včera

Linda Nosková

Wimbledon ovládly Češky. Díky nekompromisnosti nakonec slaví Nosková

Ženské finále slavného tenisového Wimbledonu nabídlo z českého pohledu naprosto snové složení. Poprvé v historii se v něm totiž střetly v sobotu dvě české tenistky – Karolína Muchová a Linda Nosková. Jednalo se tak už pouze o to, kdo z nich se stane v pořadí již pátou českou vítězkou travnatého turnaje a kdo tak naváže na Janu Novotnou (1998), Petru Kvitovou (dvojnásobnou vítězku z let 2011 a 2014), Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024). 

včera

včera

Pavel by byl rád, kdyby se spor mezi ním a Babišem uklidnil

Prezident Petr Pavel se domnívá, že by se po summitu NATO mohla situace mezi ním a premiérem Andrejem Babišem (ANO) uklidnit. Podle Pavla je stále možné se na řadě věcí pragmaticky domluvit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy