Historie se opakuje: Premiér Francie posnídal v Praze jako Mitterrand v roce 1988

Praha - K neobvyklému setkání došlo dnes v české metropoli. Francouzský premiér Manuel Valls na francouzské ambasádě v Praze zasedl s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), ministry a hosty ke společné snídani.

Připomněli si tak snídani francouzského exprezidenta Françoise Mitterranda s československými disidenty na stejném místě přesně před 26 roky. První setkání předního evropského státníka s protikomunistickou opozicí v ČSSR tehdy znamenalo její faktické uznání. Až do té doby do Československa žádný francouzský prezident nezavítal, a to ani v období první republiky, která si na těsných vztazích s Paříží zakládala, připomíná Česká televize.

Harmonogram Mitterrandova pobytu v Praze původně počítal s tím, že snídaně na francouzské ambasádě potrvá třicet minut. Nakonec se protáhla na hodinu a čtvrt. Novinář Petr Uhl vzpomínal, že se kvůli tomu musel posouvat celý oficiální program. "My jsme na snídani diskutovali tak dlouho, že se setkání s Husákem zdrželo o půl hodiny. A Husák to věděl," řekl Uhl v rozhovoru pro Český rozhlas.

"Toto výrazné gesto francouzského prezidenta předznamenalo pád komunistického režimu (v Československu), ke kterému došlo o rok později," prohlásil dnes ke snídani Mitterranda s disidenty Sobotka.

U jednoho stolu s Mitterrandem 9. prosince 1988 seděli Václav Havel, Rudolf Battěk, Jiří Dienstbier, Miloš Hájek, Ladislav Lis, Václav Malý, Karel Srp a Petr Uhl. Poslední dva jmenovaní přišli i dnes, Malý se kvůli povinnostem v Ostravě omluvil.

Z bývalých disidentů dorazili také pozdější český premiér Petr Pithart, ombudsmanka Anna Šabatová a profesor Jan Sokol. Za zesnulého Václava Havla přišla jeho žena Dagmar, rovněž již nežijícího Jiřího Dienstbiera staršího zastoupil jeho syn a ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD). Kromě něj a Sobotky českou vládu zastupoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Podle Srpa změnila schůzka s Mitterrandem politické klima v ČSSR i přístup StB k disidentům. "Byl to zlomový okamžik v posílení našeho sebevědomí," tvrdí zakladatel Jazzové sekce, který se snídaně s francouzským prezidentem před 26 lety zúčastnil jako jediný nechartista. Druhý pozvaný Alexandr Dubček nakonec přijet nemohl, neboť si to podle Srpa nepřál sám tehdejší československý prezident Gustáv Husák. "Z toho jen plyne, že komunisté měli větší strach ze svých bývalých soudruhů než z nás disidentů," poznamenal Srp.

Mitterrand podle něj tehdy hosty přivítal prorockými slovy: "Vítám zde představitele doby včerejší a jak doufám, tak také doby příští." Dnes účastníci vzpomínali nejen na památnou snídani, ale Valls se podle Srpa vrátil i k "mnichovskému diktátu" z roku 1938 a vyjádřil nad ním velkou lítost.

Související

Manuel Valls, nový předseda vlády Francie

Expremiér Valls opouští Francii. Chce být starostou Barcelony

Bývalý francouzský socialistický premiér a nyní poslanec Manuel Valls se dnes rozloučil s dolní komorou francouzského parlamentu. Politik katalánského původu bude příští rok kandidovat na starostu Barcelony, kde se narodil, a vzdává se kvůli tomu všech svých funkcí.
Manuel Valls, nový předseda vlády Francie

Francouzský expremiér Valls chce být starostou Barcelony

Barcelona - Bývalý francouzský premiér Manuel Valls by se mohl stát příštím starostou Barcelony. Předseda španělské strany Ciudadanos Alber Rivera mu nabídl první místo na kandidátce pro místní volby v příštím roce. Valls sdělil, že o nabídce uvažuje, informovala dnes španělská televize RTVE.

Více souvisejících

Manuel Valls Bohuslav Sobotka Francie

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy