Praha - Poslanci rozhodnou v pondělí o konečné podobě předlohy o dani z přidané hodnoty, která má zejména zamezit daňovým únikům. Senátoři v ní mimo jiné chtějí odložit o rok zavedení jedenadvacetiprocentní sazby daně na prodej stavebních pozemků.
Sněmovna bude hlasovat taky o novele, jež některým pacientům prodlouží hrazené lázeňské pobyty. Horní komora z ní navrhuje vyjmout ustanovení o povinném zveřejňování smluv mezi pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními, jak je v dolní komoře prosadil pro zprůhlednění systému lidovec Ludvík Hovorka.
Novelu zákona o DPH odešle Sněmovna k podpisu prezidentovi Milošovi Zemanovi zřejmě v senátní verzi, jež také rozliší lhůty pro firmy a živnostníky při podávání kontrolních výkazů plátců DPH. Tyto elektronické formuláře s údaji z daňových dokladů by měli plátci DPH z řad firem posílat finančním úřadům posílat od přespříštího roku vždy do 25. dne následujícího měsíce, fyzické osoby pak čtvrtletně.
Odklad zdanění prodeje stavebních pozemků by měl podle senátorů vyřešit již dohodnuté prodeje zasíťovaných parcel. Prodejci by jejich cenu nemuseli od příštího roku asi o pětinu zvyšovat.
Vládní předloha ponechává limit pro povinnou registraci k DPH na současném milionu korun, jinak by se od ledna snížila na 750.000 korun. Novinkou je rozšíření režimu přenesení daňové povinnosti na odběratele služeb a zboží, tzv. reverse charge, i na další komodity. Novela má také do nově vzniklé desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty zanést suroviny určené k výrobě potravin pro lidi s celiakií a fenylketonurií.
Související
ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran
Šichtařová úplně končí v politice. Nezmění ji ani volby, prohlásila
Aktuálně se děje
včera
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
včera
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
včera
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
včera
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
včera
Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník
včera
Írán oplácí stejnou mincí. Varoval Trumpa, ceny ropy mohou ještě vzrůst
včera
Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč
včera
Paříž či Londýn v ohrožení. Írán představuje globální hrozbu, zní z Izraele
včera
Policie apeluje na média. Jde o dopadení pachatelů útoku v Pardubicích
včera
Ochlazení v Česku potvrzeno. Meteorologové naznačili, co přinese příští týden
včera
ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran
včera
Novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích. Policie opustila místo činu
včera
Jsme mimořádně oslabení a ohrožení, říká Fico po unijním summitu
včera
Evakuace žižkovské věže v Praze. Na místě zasahovali hasiči
včera
Češi či Poláci stáhli vojáky z Iráku. Důvodem je situace na Blízkém východě
včera
Incident s airsoftovou zbraní na Letné. Policie upřesnila, co se stalo
včera
Trump vyhrožuje Íránu. Dal mu ultimátum ohledně Hormuzského průlivu
včera
Zemřel bývalý šéf FBI a vyšetřovatel Mueller. Trump se svěřil, že je rád
včera
Výhled počasí na příští víkend. Bude poměrně chladno
21. března 2026 22:02
Epstein neměl kontakty jen s Andrewem. Pomohl také exmanželce bývalého prince
Židle už se nekýve, ale spadla s ním. Bývalý princ Andrew přišel prakticky o veškerá privilegia v souvislosti s kauzou finančníka a sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Jeden z předních britských deníků se nyní rozhodl připomenout, jak se vztah obou mužů vyvíjel.
Zdroj: Lucie Podzimková